Krejča a další mají ceny od státu

Režisér Otomar Krejča, malíř Václav Boštík a klavírní virtuos a pedagog Ivan Moravec. Tři umělce, kteří svým významem přesáhli české hranice, ocenilo ministerstvo kultury ve dvoraně Českého muzea hudby. Malostranský palác, kde dříve sídlil ústřední archiv, se tak po rekonstrukci otevřel veřejnosti.

Ministr Pavel Dostál se rozhodl tradici státních cen, neblaze zprofanovanou komunistickým režimem, obnovit loni. Z nominovaných kandidátů vybírají vítěze tři nezávislé odborné poroty, které ministr jmenuje na tříleté období.

V památníku na Vítkově poprvé obdržel ceny honorované částkou sto tisíc korun režisér David Radok, malířky sestry Válovy a skladatel Marek Kopelent. Zatímco před rokem diplomy rozdílel ministr osobně, letos je za nemocného Dostála předal náměstek Zdeněk Novák.

Jako první obdržel ocenění režisér Otomar Krejča, zakladatel slavného Divadla za branou, které dosáhlo mezinárodního věhlasu a jehož likvidace v roce 1972 byla výrazem tvrdé normalizace.

"Otomar Krejča je poslední monumentální celistvá postava českého divadla před následným obdobím divadelní dekonstrukce, jakkoli svým upnutím na strukturu divadelního tvaru už budoucí dekonstrukci připravoval. Je to osobnost, kterou nelze umělecky ani společensky přehlédnout," uvedla místopředsedkyně divadelní poroty Nina Vangeli.

Slavnostní večer však oceněním pro Krejču nabyl jisté pikantnosti tím, že právě zrušení Divadla za branou II jako příspěvkové organizace ministerstva kultury v roce 1994 přispělo k definitivnímu konci Krejčovy druhé scény.

V oblasti hudby obdržel cenu klavírní virtuos Ivan Moravec, kterého americká odborná kritika nazvala "jedním z nejlepších, jež jsme dosud slyšeli" a jenž stačil posbírat plejádu cen v cizině. Po úspěchu za hranicemi přišlo ocenění domácí.

"Za celoživotní tvůrčí interpretaci klavírního repertoáru, propagaci české hudby a za výchovu nové generace českých umělců," zdůvodnil verdikt hudební poroty její předseda Vladislav Kvapil.

Třetího oceněného, malíře Václava Boštíka, zastupovaly dcery. Sám jedenadevadesátiletý malíř prý žertuje, že je víc nebožtík než Boštík. Je to v krátkém čase již druhé významné ocenění Boštíkovy celoživotní tvorby, které za něj vyzvedly dcery: před několika dny mu na Pražském hradě udělil Václav Klaus Medaili Za zásluhy.

"Boštíkova tvorba si vydobyla respekt a uznání doma i v zahraničí, jejímž dokladem je účast na řadě samostatných a kolektivních výstav a zastoupení ve sbírkách prestižních galerií a muzeí. Přispěla k tomu nejenom jeho rozsáhlá činnost malířská, kreslířská, ilustrační, restaurátorská či literární, ale i autorova příslovečná skromnost a vlídnost a jeho pevné morální a občanské postoje prodchnuté ideály humanismu," napsal v laudatiu předseda jury pro výtvarné umění a architekturu Jiří T. Kotalík.

Ceremoniál moderoval Martin Stropnický, jeho televizní záznam odvysílá Česká televize tuto sobotu.