Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křehká i temná Adriena Šimotová

  15:05aktualizováno  15:05
Adriena Šimotová se v srpnu dožije pětasedmdesáti let. Velmi příhodný čas k bilancování tvorby této bezesporu zásadní výtvarnice české scény druhé poloviny dvacátého století. Národní galerie její retrospektivě vyhradila polovinu prvního patra Veletržního paláce a spolu s Galerií Pecka jí vydala obsáhlou monografii. Takový počin můžeme chápat jako předzvěst profilových výstav, které při svém nástupu do vedení Sbírky moderního a současného umění sliboval Tomáš Vlček.

Pavel Brunclík, který koncipoval nynější autorčinu pražskou bilanci, už uspořádal Šimotové několik výstav ve Šternberku a ve Zlíně. V monografii Brunclík přirovnává instalaci ve Veletržním paláci k rozhovoru, v němž lze sledovat trvalé autorčino hledání si místa ve světě. Labyrint průchodných kójí z dílny Josefa Pleskota a Jiřího Trčky nicméně v paláci vytváří spíše dojem introspekce vášní, smutků a bolestí, kterými si Šimotová za svůj život musela projít.

Pro její dílo - a stejně tak pro jeho popis - je určující zážitek smrti. Přišla o svého manžela i syna, sama byla dlouhý čas upoutána na lůžko kvůli vážnému zranění. To jsou apelativní fakta, jež nemůže vynechat jediný vpravdě důkladný vykladač její tvorby. Ve Veletržním paláci ovšem tyto údaje na panelech chybějí! Šimotová je tedy zřejmě nechce předkládat jako jednoduchou pomůcku pro jasnou orientaci v tom, co její - v určitém čtení temné - objekty přivedlo na svět.

Autorčiny práce jsou v jádru žensky křehké. Šimotová navíc pracuje s papírem, který svou strukturou k dojmu "rozplynutí se v rukou" ještě napomáhá. Avšak emocionální náboj těchto kompozic je naopak pevný a neporušitelný. To se nejvíc ukazuje v expresivních vrstvených kartonech z roku 1984, splývajících od stropu až na podlahu. Jeden z nich Šimotová pojmenovala Podpírání: obrys ženské postavy je vyznačen řezy ostrým nástrojem, nad ňadry ho svírají ruce, které ho spíš rozsápávají než nesou - a to až na poslední vrstvu kartonu, v přeneseném významu na sám práh jeho existence.

Osmdesátá léta se dají chápat jako nejdůležitější období Šimotové. Vystavovala - i když s problémy - u nás i ve světě a její tehdejší existenciální sondy do osamění a ztracenosti člověka se zdají nejsilnější. V pozdějších letech se objevují daleko jemnější vzpomínky na rodinu - třeba cyklus Paměť rodiny s obličeji vystupujícími z čínského papíru. V poslední době pak dominují detaily tváří; oči či ústa.

Šimotová dál tvoří, a její retrospektiva se proto nedá chápat jako uzavřený celek. Navíc: díla sice pocházejí ze sbírek z celého světa, ale zdaleka se ve Veletržním paláci nesešla všechna nejpodstatnější. Jejich úplný soupis obsahuje alespoň monografie, přetiskující zároveň několik studií autorčiny tvorby. Zde se opět ukazuje, jak ojedinělá byla kunsthistorická schopnost Jindřicha Chalupeckého smysluplně se vyjádřit na malém prostoru; z jeho následovníků se této myšlenkové uspořádanosti rovnají snad jen Jiří Šetlík a Milena Slavická. Ti také dokázali pochopit, že vrstvy vzletných slov stejně nikdy nedokážou obsáhnout to, co se vlastně v objektech Adrieny Ši motové skrývá.

Adriena Šimotová: Retrospektiva.

Koncepce publikace a výstavy, kurátor výstavy Pavel Brunclík; kurátor výstavy za Národní galerii Natalie Brablcová.

Národní galerie, Sbírka moderního a současného umění Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7 - Výstava trvá do 16. září 2001

Publikaci vydala Galerie Pecka ve spolupráci s Národní galerií, Praha 2001. 304 stran, náklad 1000 výtisků, cena neuvedena.

Adriena Šimotová: Konvice

Adriena Šimotová: Z cyklu Magie věcí

Adriena Šimotová: Cyklus poloviny

Adriena Šimotová: Cyklus poloviny

Adriena Šimotová: Sedící (židle)

Adriena Šimotová: Odněkud někam

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Najdete na iDNES.cz