Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kratochvíl žaluje magistrát. Vadí mu, že podlehl tlaku ulice

  19:07aktualizováno  25. června 13:06
Události okolo grantů na kulturu přiměly spolumajitele pražského divadla Ta Fantastika Petra Kratochvíla k razantnímu kroku - zažaluje pražský magistrát, který zrušil dotaci na vstupenku. "Bohužel podlehl tlaku z ulice," míní.

Petr Kratochvíl | foto: ČTK

Jako první oznámil žalobu Petr Kratochvíl, spolumajitel divadla Ta Fantastika, na tiskové konferenci, na níž přišel s prohlášením nadepsaným Nechci již žádné kompromisní řešení. Zároveň se k němu se záměrem zažalovat město připojil i Oldřich Lichtenberg z divadla Broadway.

"Dotace na vstupenku byla zrušena. Můj požadavek na striktní oddělení pro nonprofitní sektor a obchodní organizace je stále obcházen. Z těchto důvodů jsem se rozhodl podat žalobu na pražský magistrát. Mohu se totiž narozdíl od Iniciativy pro kulturu, která se splněním svých požadavků domáhá křikem na ulici, domoci svého práva legálně soudní cestou, protože pravda je na mé straně," uvedl Kratochvíl.

Důvodem žaloby je podle něj i zpráva od evropských komisařů, kteří reagovali na jeho stížnost. Pokud by Evropská komise dala Kratochvílovi za pravdu, hrozí, že by divadla musela vrátit granty za roky 2006 a 2007, tedy za období, na které si šéf Ta Fantastiky stěžuje.

Pražský radní Milan RichterMěsto dosud doufalo, že Kratochvíl stížnost stáhne, jenže s ním zatím nejednalo. "To bude mít na starosti poradní sbor primátora, který se bude grantovou politikou města zabývat. Jmenován by měl být podle našich předpokladů ještě tento týden v pátek," vysvětlil radní pro kulturu Milan Richter (ODS). Jenže podání žaloby a platnost stížnosti k Evropské komisi chce soukromý divadelník oznámit oficiálně už ve středu.

"Neustoupím od té stížnosti, protože jsem byl celou dobu diskriminován. Tentokrát už nepřistoupím na kompromis. Chci, aby to bylo podle evropského práva tak, jak má být, a dotáhnu to až do poslední tečky," řekl Kratochvíl. Své rozhodnutí chce zveřejnit ve středu na tiskové konferenci v Praze.

Žaloba navíc přichází v době, kdy pražský magistrát přidal kultuře více peněz na letošní rok. - Kolik dostanou jednotlivá divadla, čtěte zde.

Kvůli pražskému grantovému systému podal loni v létě Kratochvíl žalobu u evropského soudu. Soudil, že tehdejší systém nebyl spravedlivý mimo jiné proto, že nečinil rozdíly mezi ziskovými a neziskovými organizacemi, dotace dával i ziskovým, ale ne všem - včetně jeho divadla.

Kratochvíl zahájil také arbitráž proti České republice, tuto žalobu ale později stáhl. - Více o odvrácené arbitráži najdete zde. Kratochvílovy kroky spustily změny v grantovém systému, ty ale byly několik měsíců velmi kritizovány velkou částí umělců a dalších lidí působících v kultuře. "Arbitráž byla jen účelovým úkonem," míní ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, jeden z odpůrců změn.

Kritice podléhala zejména dotace na prodanou vstupenku, podle kritiků především proto, že nečinila rozdíl mezi obchodními společnostmi a neziskovými organizacemi; přidávala řádově miliony i institucím, které se zaměřují především na turisty. Minulý týden ji Praha zrušila a slíbila grantový systém opět upravit.

Autoři: , ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz