Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kratochvíl žaluje magistrát. Vadí mu, že podlehl tlaku ulice

  19:07aktualizováno  25. června 13:06
Události okolo grantů na kulturu přiměly spolumajitele pražského divadla Ta Fantastika Petra Kratochvíla k razantnímu kroku - zažaluje pražský magistrát, který zrušil dotaci na vstupenku. "Bohužel podlehl tlaku z ulice," míní.

Petr Kratochvíl | foto: ČTK

Jako první oznámil žalobu Petr Kratochvíl, spolumajitel divadla Ta Fantastika, na tiskové konferenci, na níž přišel s prohlášením nadepsaným Nechci již žádné kompromisní řešení. Zároveň se k němu se záměrem zažalovat město připojil i Oldřich Lichtenberg z divadla Broadway.

"Dotace na vstupenku byla zrušena. Můj požadavek na striktní oddělení pro nonprofitní sektor a obchodní organizace je stále obcházen. Z těchto důvodů jsem se rozhodl podat žalobu na pražský magistrát. Mohu se totiž narozdíl od Iniciativy pro kulturu, která se splněním svých požadavků domáhá křikem na ulici, domoci svého práva legálně soudní cestou, protože pravda je na mé straně," uvedl Kratochvíl.

Důvodem žaloby je podle něj i zpráva od evropských komisařů, kteří reagovali na jeho stížnost. Pokud by Evropská komise dala Kratochvílovi za pravdu, hrozí, že by divadla musela vrátit granty za roky 2006 a 2007, tedy za období, na které si šéf Ta Fantastiky stěžuje.

Pražský radní Milan RichterMěsto dosud doufalo, že Kratochvíl stížnost stáhne, jenže s ním zatím nejednalo. "To bude mít na starosti poradní sbor primátora, který se bude grantovou politikou města zabývat. Jmenován by měl být podle našich předpokladů ještě tento týden v pátek," vysvětlil radní pro kulturu Milan Richter (ODS). Jenže podání žaloby a platnost stížnosti k Evropské komisi chce soukromý divadelník oznámit oficiálně už ve středu.

"Neustoupím od té stížnosti, protože jsem byl celou dobu diskriminován. Tentokrát už nepřistoupím na kompromis. Chci, aby to bylo podle evropského práva tak, jak má být, a dotáhnu to až do poslední tečky," řekl Kratochvíl. Své rozhodnutí chce zveřejnit ve středu na tiskové konferenci v Praze.

Žaloba navíc přichází v době, kdy pražský magistrát přidal kultuře více peněz na letošní rok. - Kolik dostanou jednotlivá divadla, čtěte zde.

Kvůli pražskému grantovému systému podal loni v létě Kratochvíl žalobu u evropského soudu. Soudil, že tehdejší systém nebyl spravedlivý mimo jiné proto, že nečinil rozdíly mezi ziskovými a neziskovými organizacemi, dotace dával i ziskovým, ale ne všem - včetně jeho divadla.

Kratochvíl zahájil také arbitráž proti České republice, tuto žalobu ale později stáhl. - Více o odvrácené arbitráži najdete zde. Kratochvílovy kroky spustily změny v grantovém systému, ty ale byly několik měsíců velmi kritizovány velkou částí umělců a dalších lidí působících v kultuře. "Arbitráž byla jen účelovým úkonem," míní ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, jeden z odpůrců změn.

Kritice podléhala zejména dotace na prodanou vstupenku, podle kritiků především proto, že nečinila rozdíl mezi obchodními společnostmi a neziskovými organizacemi; přidávala řádově miliony i institucím, které se zaměřují především na turisty. Minulý týden ji Praha zrušila a slíbila grantový systém opět upravit.

Autoři: , ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz