Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kratochvil mění román za novinové sloupky

  18:47aktualizováno  18:47
Brno - Nová kniha Jiřího Kratochvila, kterou tento týden vydává nakladatelství Petrov, nese název Brno nostalgické i ironické. Za bezmála dvousetstránkovým svazkem, ale nenajdete respektovaného prozaika. Představuje se Kratochvil publicista.

Do nové knížky Kratochvil sebral své fejetony a sloupky z posledního desetiletí. Vedle Literárních novin, Moravských novin, Hosta, Lidových novin psal jednašedesátiletý spisovatel také do deníku Mladá fronta Dnes, kam bude přispívat i nadále. "Mám představu o zhruba měsíční periodicitě, ale nejdřív chci dokončit nový román s pracovním názvem Lehni, bestie," plánuje Kratochvil.

Jak napovídá název jeho posledního knižního titulu, vybíral do něj autor texty záměrně dedikované nebo situované do jihomoravské metropole. Zde se ostatně odehrává i většina jeho románů. Šedesát pět krátkých útvarů, které čekají na čtenáře nového svazku, představuje zhruba polovinu Kratochvilových novinových příspěvků z devadesátých let. Autor sám poznamenává, že k novinovým žánrům ale přistupuje po svém. "Jsou to mé nejkratší povídky. Ve většině případů moje fejetony totiž obsahují krátký příběh."

Knihu fejetonů a sloupků měl prý spisovatel na mysli už když začal s jejich psaním. "Podobné črty píšu už od šedesátých let a vždy jsem je chtěl mít pohromadě jako celek," svěřuje Kratochvil. Jeho starší produkci připomínají dva příspěvky: jeden pro někdejší pražský samizdatový časopis Obsah a druhý z května 1968, kdy mu krátký text vyšel v revui Host do domu.

Tři oddíly Kratochvilovy knihy Brno nostalgické i ironické vycházejí z autorova vnitřního kréda: "Nostalgie a ironie jsou jang-jin téhož vesmíru." Poslední oddíl nazvaný S městem za zády naopak shrnuje sloupky a fejetony, které se k Brnu neváží. A jak své rodné město Kratochvil vidí? "Brno je metropolí provinční pokoutnosti a hlavním městem malosti, ano přímo svatyní obskurity," píše literát. O pár řádků dál se vyznává ze svého doživotního uhranutí: Déle než měsíc se bez Brna neobejdu."

Psaní sloupků vidí Kratochvil jako ideální duševní hygienu: "Nechci upadnout do prozaických klišé."

Nositel mnoha prestižních literárních cen upozorňuje, že nejvíc autorského úsilí a invence ale spotřebuje na divadelní hru. Právě pět dní před americkou katastrofou jedno drama dokončil. Jmenuje se bezmála vizionářsky Černá skříňka a zčásti se odehrává na Kennedyho letišti v New Yorku. "Je to taková melancholická komedie, v níž jsem zatím použil své nejstrašlivější a nejhrůznější scény, třeba balet s mrtvolou v pytli," přibližuje text, který vyjde pod značkou brněnského nakladatelství Větrné mlýny. Za děsivost v tomto scénáři o českých emigrantech mluví také přítomnost smrti. Kratochvil ji personifikoval do postavy nekrofilního kanibala.

Nová kniha Jiřího Kratochvila

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz