Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kratochvil mění román za novinové sloupky

  18:47aktualizováno  18:47
Brno - Nová kniha Jiřího Kratochvila, kterou tento týden vydává nakladatelství Petrov, nese název Brno nostalgické i ironické. Za bezmála dvousetstránkovým svazkem, ale nenajdete respektovaného prozaika. Představuje se Kratochvil publicista.

Do nové knížky Kratochvil sebral své fejetony a sloupky z posledního desetiletí. Vedle Literárních novin, Moravských novin, Hosta, Lidových novin psal jednašedesátiletý spisovatel také do deníku Mladá fronta Dnes, kam bude přispívat i nadále. "Mám představu o zhruba měsíční periodicitě, ale nejdřív chci dokončit nový román s pracovním názvem Lehni, bestie," plánuje Kratochvil.

Jak napovídá název jeho posledního knižního titulu, vybíral do něj autor texty záměrně dedikované nebo situované do jihomoravské metropole. Zde se ostatně odehrává i většina jeho románů. Šedesát pět krátkých útvarů, které čekají na čtenáře nového svazku, představuje zhruba polovinu Kratochvilových novinových příspěvků z devadesátých let. Autor sám poznamenává, že k novinovým žánrům ale přistupuje po svém. "Jsou to mé nejkratší povídky. Ve většině případů moje fejetony totiž obsahují krátký příběh."

Knihu fejetonů a sloupků měl prý spisovatel na mysli už když začal s jejich psaním. "Podobné črty píšu už od šedesátých let a vždy jsem je chtěl mít pohromadě jako celek," svěřuje Kratochvil. Jeho starší produkci připomínají dva příspěvky: jeden pro někdejší pražský samizdatový časopis Obsah a druhý z května 1968, kdy mu krátký text vyšel v revui Host do domu.

Tři oddíly Kratochvilovy knihy Brno nostalgické i ironické vycházejí z autorova vnitřního kréda: "Nostalgie a ironie jsou jang-jin téhož vesmíru." Poslední oddíl nazvaný S městem za zády naopak shrnuje sloupky a fejetony, které se k Brnu neváží. A jak své rodné město Kratochvil vidí? "Brno je metropolí provinční pokoutnosti a hlavním městem malosti, ano přímo svatyní obskurity," píše literát. O pár řádků dál se vyznává ze svého doživotního uhranutí: Déle než měsíc se bez Brna neobejdu."

Psaní sloupků vidí Kratochvil jako ideální duševní hygienu: "Nechci upadnout do prozaických klišé."

Nositel mnoha prestižních literárních cen upozorňuje, že nejvíc autorského úsilí a invence ale spotřebuje na divadelní hru. Právě pět dní před americkou katastrofou jedno drama dokončil. Jmenuje se bezmála vizionářsky Černá skříňka a zčásti se odehrává na Kennedyho letišti v New Yorku. "Je to taková melancholická komedie, v níž jsem zatím použil své nejstrašlivější a nejhrůznější scény, třeba balet s mrtvolou v pytli," přibližuje text, který vyjde pod značkou brněnského nakladatelství Větrné mlýny. Za děsivost v tomto scénáři o českých emigrantech mluví také přítomnost smrti. Kratochvil ji personifikoval do postavy nekrofilního kanibala.

Nová kniha Jiřího Kratochvila

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz