Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krátké animované filmy předních českých tvůrců hubí reklama

  9:20aktualizováno  9:20
S velkou úctou si připomínáme sté narozeniny Jiřího Trnky, ale současných mistrů si nevážíme. Krátké snímky předních profesionálů takřka zmizely.

Pamětní kámen medvědů z animovaného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát (Potkali se u Kolína) | foto: ČTK

Množství a počet titulů je sice srovnatelný s přelomem 80. a 90.let, ale práce špiček krátkého filmu mizí z animované tvorby. Dvě stě krátkometrážních filmů, které ročně spatří světlo světa, vznikne díky tvorbě filmových škol a televizním večerníčkům.

Hlavní příčinou je nemožnost distribuce v kinech. Americké společnosti totiž vyžadují, aby se před jejich filmy nehrálo nic jiného než reklama a upoutávky na filmy z USA.

Tvorbu mladších kolegů stále sleduje 88letý autor seriálu Pojďte pane, budeme si hrát Břetislav Pojar. V nových technologiích výhodu nespatřuje."Technika je jen na to, aby sloužila technické úrovni. To, co vypadne nakonec, je vždy závislé na tom, co se vám zrodí v hlavě – ty knoflíky to za vás neudělají," řekl Pojar.

Anifest Autopohádky v Písku

Anifest Autopohádky v Písku

Animované tvorbě se věnuje mezinárodní festival Anifest, 11.ročník začne 26.dubna v Teplicích a Duchcově a potrvá týden. "Chceme reflektovat všechny aspekty žánru," komentoval to programový šéf Pavel Horáček. Upozornil na to, že podle nabídky kin neexistuje jiná animační technika než počítačově 3D animovaný film, případně rotoskopie, kterou využil Alois Nebel.

"Z filmů vyplývá opačný trend; překvapivě velká část autorů se vyjadřuje klasickým kresleným, malovaným filmem či loutkami. Vedle toho samozřejmě existují i počítačově generované snímky," dodal.

Fotogalerie

Loni bylo na této přehlídce představeno už druhé DVD s výběrem nové české animace, obsahující práce posluchačů vysokých a středních škol. Reprezentují různé techniky animace jako loutku (David Súkup a Jan Bubeníček), kreslený film (Pavel Kout), plošku (Martin Krkošek a Štěpán Batoušek), malbu na sklo (Kristina Dufková) i kombinace různých technik s počítačovou animací (Libor Pixa, Lukáš Glaser).

DVD prezentují na zahraničních festivalech, letos například v Aténách na festivalu Animfest, na polské přehlídce Planete Doc a v Hirošimě.

Ohlas měla závěrečná část trilogie Fimfárum do třetice všeho dobrého. V Česku a na Slovensku ji od ledna 2011 zhlédlo 80 000 diváků, byla uvedena na 30 festivalech a v lednu vstoupila do francouzských kin. Také tento snímek kombinuje různé techniky a nabízí možnost projekcí v 3D verzi.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz