Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu Útěku do divočiny kazí politika a délka

  0:01aktualizováno  0:01
I kdyby člověk slyšel jméno Sean Penn poprvé, z Útěku do divočiny lehce uhádne, koho americký režírující herec volí a komu chodí křičet pod okna. Je to škoda, protože snímek založený na skutečném případu natočil opravdu podmanivě – až na ty aktivistické proklamace "zleva", jež požitek ruší.

Z filmu Útěk do divočiny | foto: Bontonfilm

Ale jinak platí, že střihač Jay Cassidy a herec ve vedlejší roli Hal Holbrook nedostali oscarové nominace neprávem. To spíš Zlatý glóbus za píseň Eddieho Veddera mohl být stejně tak výrazem hudebního vkusu filmových kritiků jako jejich postojů blízkých textům protestsongů.

Z filmu Útěk do divočinyNovodobý Kerouac
Nicméně politický plakát tvoří jen "věcné břemeno" filmu. Podobně si kdysi zákazník musel k podpultovým cigaretám přikoupit komunistický tisk, jejž hned před trafikou zahodil, a také z Útěku do divočiny si divák uchová v pocitové paměti jiné věci než balast frází.

Neboť mladý muž sám v bílé pustině, to je obraz, jenž nikdy neselže, přestože útěk od civilizace za představou naprosté svobody v panenské přírodě rozhodně nepřináší tematickou novinku.

Ostatně okouzlený i okouzlující snílek s literárními sklony hospodaří na Aljašce jako hrdinové Jacka Londona, sledem dnů a úkonů připomíná popisy z loveckých povídek Ernesta Hemingwaye a do ledového útočiště za svým duchovním přerodem putuje napříč Státy coby novodobý Jack Kerouac. Originalitu mu dodává jednak bezprostřední Emile Hirsch, jednak neustále přítomné divákovo vědomí, že tenhle příběh se doopravdy stal.

Z filmu Útěk do divočinyCestopis bez konce
Hrdinovu pouť vroubí zpomalované a komentované návraty k jeho kořenům, pohříchu plné banalit. Rodiče se honí za penězi a kariérou, otec dokonce pracoval pro NASA proti Sovětům; tudíž se syn po promoci vzbouří proti společnosti vzývající kult věcí, úspory dá na charitu, zbylé peníze i auto spálí a odejde z domova.

Názorná agitka se tu prolíná s reklamně malebným kýčem ve stylu "pohled plaché laně za jarního jitra" a s literární přepjatostí chlapcových zápisků. Nicméně buřičově až dojemné čistotě spolu s nádhernou kamerou, za níž  stál obrazový tvůrce Motocyklových deníků Eric Gautier, prostě nelze nepodlehnout.

Z filmu Útěk do divočinyVe střední části počne vyprávění trochu váznout. Na své cestě hrdina potká tu párek postarších hippies, tu veselé dánské turisty či bodré kombajnéry; na "zlosyny" naopak narazí vždy, když poruší zákony. Z dramatu jednoho výjimečného života se tak stává model cestopisu, jenž může obsáhnout nekonečně mnoho zastávek, a tudíž i hodin. Až v závěru se s hrdinovým zráním znovu vrátí k ryzí osudové podstatě.

Kdyby s sebou nevlekl tíživý náklad slov včetně sociálněkritických frází, byl by Útěk do divočiny po filmařské stránce ještě účinnější. Neboť vzpoury dobrovolných Robinsonů se zjitřenými smysly a pohádkovými ideály mají dar očisty i soucítění.

Útěk do divočiny
USA, režie Sean Penn, hrají Emile Hirsch, Vince Vaughn, William Hurt, Catherine Keenerová, titulky, 140 minut.
Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz