Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásný papírový svět Adrieny Šimotové

  4:05aktualizováno  4:05
Jedna z největších osobností českého výtvarného umění druhé poloviny dvacátého století Adriena Šimotová (1926) vstoupila výrazněji na uměleckou scénu počátkem 60. let, kdy vytvářela kresby, grafiky, malby i sochařské objekty v rámci skupiny UB 12.

Adriena Šimotová přebírá cenu ministerstva kultury (25. října 2005) | foto: ČTK

Prostřednictvím nové figurace vyprávěla příběhy lidského života, mnohdy na základě osobních prožitků. U nás se stala vedle Rudolfa Němce či Tomáše Rullera hlavní představitelkou body artu.

Její perforace a kresby z let 1975-1985 lze nyní zhlédnout v komorním prostoru Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Úzce vybraný soubor kreseb se ohlíží za motivem perforace papíru a textilního materiálu, který se objevuje u Šimotové v průběhu téměř čtyř desetiletí a v různém časovém období rezonuje do specifických podob. Větší množství exponátů by však spíše devalvovalo spirituální rozměr.

Instalace chronologicky představuje nejdříve rané práce perforací v malém formátu, například Kout nebo Vymezení koutem z roku 1979, v nichž se objevuje téma osamělosti a prázdnoty nekonečných linií.

 V průběhu 80. let existenciální obsah umění ve světě již dozníval, avšak pro Šimotovou získával na intenzitě spojením času a prostoru, který byl pro ni vždy důležitý, s maximálním využitím papírového materiálu. Ten byl buď vrstven, aby odhaloval nové významy, nebo trhán a perforován ve snaze tlumočit nejniternější duchovní obrazy.

Takový moment se odráží v perforovaných kresbách Vymezení I a Vymezení II z přelomu 70. a 80. let. Meditativní prořezané plátno Profil chlapce (Martin) z roku 1975 patří k tomu nejlepšímu, co je zde představeno.

Výstavu uzavírají rozměrné archy papíru s náměty Přepadnutí, Schoulení či Návratem ztraceného syna, s jejichž plochou musela autorka pracovat na zemi. Obrysy lidského těla do papíru vypichovala či protrhávala ostrými předměty a dotvářela kresbou.

Bližší komentář kurátora výstavy Pavla Brunclíka k tvorbě této autorky lze najít pouze v katalogu, avšak monotematicky vybrané perforované kresby promlouvají samy o sobě natolik silně, že absence jakéhokoliv textu na začátku expozice nebrání vlastnímu pochopení či interpretaci.

Pokud se návštěvník nechá pohltit nekonečností času filozofických úvah a fenoménem tělesnosti, nahlédne alespoň na chvíli do jemných odstínů lidské duše, existence, paměti a transcendentního světa Adrieny Šimotové.

ADRIENA ŠIMOTOVÁ Perforace, kresby (1975-1985)
Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, kurátor Pavel Brunclík. Výstava trvá do 30. března.
Hodnocení MF DNES: 80%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Najdete na iDNES.cz