Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásný papírový svět Adrieny Šimotové

  4:05aktualizováno  4:05
Jedna z největších osobností českého výtvarného umění druhé poloviny dvacátého století Adriena Šimotová (1926) vstoupila výrazněji na uměleckou scénu počátkem 60. let, kdy vytvářela kresby, grafiky, malby i sochařské objekty v rámci skupiny UB 12.

Adriena Šimotová přebírá cenu ministerstva kultury (25. října 2005) | foto: ČTK

Prostřednictvím nové figurace vyprávěla příběhy lidského života, mnohdy na základě osobních prožitků. U nás se stala vedle Rudolfa Němce či Tomáše Rullera hlavní představitelkou body artu.

Její perforace a kresby z let 1975-1985 lze nyní zhlédnout v komorním prostoru Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Úzce vybraný soubor kreseb se ohlíží za motivem perforace papíru a textilního materiálu, který se objevuje u Šimotové v průběhu téměř čtyř desetiletí a v různém časovém období rezonuje do specifických podob. Větší množství exponátů by však spíše devalvovalo spirituální rozměr.

Instalace chronologicky představuje nejdříve rané práce perforací v malém formátu, například Kout nebo Vymezení koutem z roku 1979, v nichž se objevuje téma osamělosti a prázdnoty nekonečných linií.

 V průběhu 80. let existenciální obsah umění ve světě již dozníval, avšak pro Šimotovou získával na intenzitě spojením času a prostoru, který byl pro ni vždy důležitý, s maximálním využitím papírového materiálu. Ten byl buď vrstven, aby odhaloval nové významy, nebo trhán a perforován ve snaze tlumočit nejniternější duchovní obrazy.

Takový moment se odráží v perforovaných kresbách Vymezení I a Vymezení II z přelomu 70. a 80. let. Meditativní prořezané plátno Profil chlapce (Martin) z roku 1975 patří k tomu nejlepšímu, co je zde představeno.

Výstavu uzavírají rozměrné archy papíru s náměty Přepadnutí, Schoulení či Návratem ztraceného syna, s jejichž plochou musela autorka pracovat na zemi. Obrysy lidského těla do papíru vypichovala či protrhávala ostrými předměty a dotvářela kresbou.

Bližší komentář kurátora výstavy Pavla Brunclíka k tvorbě této autorky lze najít pouze v katalogu, avšak monotematicky vybrané perforované kresby promlouvají samy o sobě natolik silně, že absence jakéhokoliv textu na začátku expozice nebrání vlastnímu pochopení či interpretaci.

Pokud se návštěvník nechá pohltit nekonečností času filozofických úvah a fenoménem tělesnosti, nahlédne alespoň na chvíli do jemných odstínů lidské duše, existence, paměti a transcendentního světa Adrieny Šimotové.

ADRIENA ŠIMOTOVÁ Perforace, kresby (1975-1985)
Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, kurátor Pavel Brunclík. Výstava trvá do 30. března.
Hodnocení MF DNES: 80%

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Najdete na iDNES.cz