Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásný moloch, velké starosti

  10:13aktualizováno  10:13
Obrovský bílý stan Dómu milénia, sedící na břehu Temže v londýnské čtvrti Greenwich, měl symbolizovat moderní Británii. Teď připomíná spíše její noční můru. Poté, co vláda minulý týden zavrhla přestavbu tohoto díla v obchodní centrum ve stylu high-tech, je laminátová skořepina o výšce padesáti metrů a kilometrovém obvodu znovu na prodej.

Udat zábavní kolos se stále nedaří. První pokus ztroskotal loni v září, když japonská banka Nomura International stáhla svou nabídku na zábavní areál Dome Europe. Podruhé si to rozmyslela sama britská vláda, když se jí znelíbil dosud preferovaný návrh pro tu příležitost sestaveného zvláštního finančního konsorcia - to navrhlo učinit z Dómu milénia moderní park. Podle vyjádření ministra lorda Falconera, odpovědného za problematickou atrakci, vláda spíše čekala nabídku, jež by komplexu zajistila dlouhodobou perspektivu, byla finančně výnosná a přispěla k oživení prostředí Greenwiche.

Výkonného ředitele dotyčného konsorcia Roberta Bourneho rozhodnutí vlády překvapilo a zklamalo. Pochybuje, že se jeho skupina přihlásí do konkurzu znovu. Z neúspěchu konsorcia má však radost někdejší ředitel dómu, rozšafný Francouz Pierre-Yves Gerbeau, který se už hlásí jako nový zájemce: "Je to vzrušující zpráva. Už máme obchodní plán a nové vize." V tomto směru se Gerbeau snaží zúročit své zkušenosti manažera Disneylandu - Dóm milénia hodlá proměnit v globální zábavní park, přilehlé pozemky radí prodat za dvě stě milionů liber. Doufá, že jednání o prodeji začnou během několika týdnů. Je však poněkud nejisté, odkud vezme peníze, on sám zvažuje obnovit spolupráci s firmou Nomura.

Zdá se, že i u takového kulturního dómu hraje svou roli politika. Lord Falconer se sice dušuje: "Naše úvahy nejsou řízeny žádnou politickou strategií." Ovšem těžko se tomu věří. Vzniku Dómu milénia kdysi aktivně napomohl konzervativec a někdejší britský premiér John Major, přičemž jeho labouristickému nástupci Tonymu Blairovi se nápad na tu stavbu rovněž líbil. Pýcha labouristů, otevřená na Nový rok 2000, se ovšem vinou finančních potíží rychle proměnila v hořké sousto, jež podle některých pozorovatelů zrcadlí schopnosti strany po několika letech u moci. "Je to strašná zpráva o nekompetentnosti nových labouristů," vyhrocuje téma opoziční předák William Hague. Anglická média si pro peripetie spojené s dómem vynalezla slovní kličku: obří bílý stan se stal sloní přítěží premiéra Blaira.

Problémy s konstrukcí proslulého architekta lorda Rogerse jsou nicméně staršího data. Moloch, jehož prvních osm tisíc betonových pilířů zapustilo své kořeny v létě roku 1997, polykal stále více a více financí, konečná suma se nakonec vyšplhala až téměř k miliardě liber. Na nejvyšším postu se vystřídali tři ředitelé, už v polovině roku 2000 se dóm potýkal se zatékající střechou, nespokojenými pracovníky, auditem a povšechným přesvědčením, že stavbě koncipované jako "největší show na zemi" už nepomůže ani svěcená voda. Podle průzkumu z loňského roku se každý pátý Brit domníval, že dóm je "nejobludnější stavbou roku".

Návštěvnost to potvrdila: z původně avizovaného počtu dvanácti milionů návštěvníků se jich během loňského roku nakonec dostavila polovina. Právě prodej stavby má fiasko zahojit. Původní očekávání, že dóm bude vyjadřovat "Cool Britania", tedy pohodovou atmosféru na evropských ostrovech, se nepotvrdila.

Konstrukce budoucího Dómu tisíciletí z května 1998.

Svítící Dóm tisíciletí v londýnském Greenwichi.

Na Silvestra byl Dóm tisíciletí v Londýně slavnostně otevřen.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz