Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásný moloch, velké starosti

  10:13aktualizováno  10:13
Obrovský bílý stan Dómu milénia, sedící na břehu Temže v londýnské čtvrti Greenwich, měl symbolizovat moderní Británii. Teď připomíná spíše její noční můru. Poté, co vláda minulý týden zavrhla přestavbu tohoto díla v obchodní centrum ve stylu high-tech, je laminátová skořepina o výšce padesáti metrů a kilometrovém obvodu znovu na prodej.

Udat zábavní kolos se stále nedaří. První pokus ztroskotal loni v září, když japonská banka Nomura International stáhla svou nabídku na zábavní areál Dome Europe. Podruhé si to rozmyslela sama britská vláda, když se jí znelíbil dosud preferovaný návrh pro tu příležitost sestaveného zvláštního finančního konsorcia - to navrhlo učinit z Dómu milénia moderní park. Podle vyjádření ministra lorda Falconera, odpovědného za problematickou atrakci, vláda spíše čekala nabídku, jež by komplexu zajistila dlouhodobou perspektivu, byla finančně výnosná a přispěla k oživení prostředí Greenwiche.

Výkonného ředitele dotyčného konsorcia Roberta Bourneho rozhodnutí vlády překvapilo a zklamalo. Pochybuje, že se jeho skupina přihlásí do konkurzu znovu. Z neúspěchu konsorcia má však radost někdejší ředitel dómu, rozšafný Francouz Pierre-Yves Gerbeau, který se už hlásí jako nový zájemce: "Je to vzrušující zpráva. Už máme obchodní plán a nové vize." V tomto směru se Gerbeau snaží zúročit své zkušenosti manažera Disneylandu - Dóm milénia hodlá proměnit v globální zábavní park, přilehlé pozemky radí prodat za dvě stě milionů liber. Doufá, že jednání o prodeji začnou během několika týdnů. Je však poněkud nejisté, odkud vezme peníze, on sám zvažuje obnovit spolupráci s firmou Nomura.

Zdá se, že i u takového kulturního dómu hraje svou roli politika. Lord Falconer se sice dušuje: "Naše úvahy nejsou řízeny žádnou politickou strategií." Ovšem těžko se tomu věří. Vzniku Dómu milénia kdysi aktivně napomohl konzervativec a někdejší britský premiér John Major, přičemž jeho labouristickému nástupci Tonymu Blairovi se nápad na tu stavbu rovněž líbil. Pýcha labouristů, otevřená na Nový rok 2000, se ovšem vinou finančních potíží rychle proměnila v hořké sousto, jež podle některých pozorovatelů zrcadlí schopnosti strany po několika letech u moci. "Je to strašná zpráva o nekompetentnosti nových labouristů," vyhrocuje téma opoziční předák William Hague. Anglická média si pro peripetie spojené s dómem vynalezla slovní kličku: obří bílý stan se stal sloní přítěží premiéra Blaira.

Problémy s konstrukcí proslulého architekta lorda Rogerse jsou nicméně staršího data. Moloch, jehož prvních osm tisíc betonových pilířů zapustilo své kořeny v létě roku 1997, polykal stále více a více financí, konečná suma se nakonec vyšplhala až téměř k miliardě liber. Na nejvyšším postu se vystřídali tři ředitelé, už v polovině roku 2000 se dóm potýkal se zatékající střechou, nespokojenými pracovníky, auditem a povšechným přesvědčením, že stavbě koncipované jako "největší show na zemi" už nepomůže ani svěcená voda. Podle průzkumu z loňského roku se každý pátý Brit domníval, že dóm je "nejobludnější stavbou roku".

Návštěvnost to potvrdila: z původně avizovaného počtu dvanácti milionů návštěvníků se jich během loňského roku nakonec dostavila polovina. Právě prodej stavby má fiasko zahojit. Původní očekávání, že dóm bude vyjadřovat "Cool Britania", tedy pohodovou atmosféru na evropských ostrovech, se nepotvrdila.

Konstrukce budoucího Dómu tisíciletí z května 1998.

Svítící Dóm tisíciletí v londýnském Greenwichi.

Na Silvestra byl Dóm tisíciletí v Londýně slavnostně otevřen.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz