Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásný a krutý film, po němž se nedá klidně spát

  10:17aktualizováno  10:17
První film natočený v Iráku po pádu Saddáma Husajna? To bude zajímavá rarita, řekne si člověk, který se vydá na snímek Želvy mohou létat. Pak přijde domů a nemůže usnout.

Želvy mohou létat - snímek z filmu | foto: Projekt 100

Neboť místo nezávazné kuriozity viděl film stejnou měrou krásný i krutý, film o dětech, ale ne pro děti; i dospělým dá řádně zabrat. Irák mu poskytl půdu a Írán vyspělou kulturu filmového vyprávění, již zosobňuje nositel desítek cen režisér Bahman Ghobadi.

Říkejte O.K.
Kdyby jen přímočaře drásal a útočil na city, z účinnosti by zbyla sotva desetina. Jenže film, v němž válka takřka není vidět a jehož hrdiny jsou převážně zmrzačení sirotci, kteří se živí sběrem nášlapných min, se chová daleko rafinovaněji.

Vypráví až na výjimky střízlivě, věcně, dokonce s humorem – tak, jako osazenstvo uprchlických táborů přijímá nevyhnutelnost svého ztraceného dětství. A přestože klukovské šarvátky občas vypadají jako běžná hra, bezstarostnost už neznají.

Hrdinou je třináctiletý všeználek přezdívaný Satelit, vůdce malých sběračů nepostradatelný i pro stařešiny vesnice, neboť jedině on dovede správně nastavit anténu a sehnat satelit, aby se osada pod kopcem dozvěděla, kdy a zda vůbec přijdou Američané.

Chlapec patří k nové generaci, která se takříkajíc vyzná: umí usmlouvat ceny, pyšní se drobty anglických výrazů, zná film Titanic a radí: Až přijdou Američani, říkejte O. K. Důležitost světáka mu neubere ani fakt, že neumí přeložit, co ve zprávách říká Bush o válce.

Vyjednává obchody, přiděluje děti na zaminovaná pole místních rolníků, kteří s realistickou otrlostí pokřikují – Chceme zdravé, ne ty bez rukou – a zamiluje se do dívky, která s bratry dorazí z vedlejší vesnice. Jenže postupně vyjde najevo původ hošíka, kterého s sebou děvče nenávistně vláčí, a hrůzy, jež zažilo.

Knoflíková válka naostro
Želvy mohou létat patří k vzácným filmům, které představují bolavá místa Země úplně jinak než televizní zprávy. Když školáci bez končetin vytahují trhaviny svými ústy nebo sladké slepé batole bloudí vrakovištěm plným výbušnin, jako by hrdinové ani nevnímali strach, který dusí kino; patří k jejich všednosti.

Dokonce se stihnou hecovat, pošťuchovat a pokukovat po dívkách. Mladičký kápo nakupuje ve městě kulomety pro vesnici a šperk pro dívku, jíž se dvoří s půvabně rozpačitým siláctvím – ale ani dětská láska, jediná oáza nevinnosti, tu nemá šanci.

Naprosto profesionálně natočený film zaskočí zejména hereckými výkony dětí, jež jako by vedly svou hravou knoflíkovou válku – jenomže už naostro. A jakkoli se postupně odhalovaná tajemství dají odhadnout, stejně v nahém přiznání děsí.

Želvy navíc, jako každý dobrý film, nepostrkují diváka k žádným soudům. Líčí svět, jaký se těžko chápe; svět, v němž učitel nemá autoritu a žák mu velí: Počítat už umíme, teď se bude střílet! A právě tím, jak děti přebírají války dospělých, ač jim samy přinášejí oběti, uštědřuje film největší úder. Vidět by se měl. Ale málokdo to dokáže dvakrát.

Želvy mohou létat
Irán-Irák, režie Bahman Ghobadi, hrají Soran Ebrahin, Hirsh Feysal, Avaz Latif, titulky, 95 minut.
Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz