Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásný a krutý film, po němž se nedá klidně spát

  10:17aktualizováno  10:17
První film natočený v Iráku po pádu Saddáma Husajna? To bude zajímavá rarita, řekne si člověk, který se vydá na snímek Želvy mohou létat. Pak přijde domů a nemůže usnout.

Želvy mohou létat - snímek z filmu | foto: Projekt 100

Neboť místo nezávazné kuriozity viděl film stejnou měrou krásný i krutý, film o dětech, ale ne pro děti; i dospělým dá řádně zabrat. Irák mu poskytl půdu a Írán vyspělou kulturu filmového vyprávění, již zosobňuje nositel desítek cen režisér Bahman Ghobadi.

Říkejte O.K.
Kdyby jen přímočaře drásal a útočil na city, z účinnosti by zbyla sotva desetina. Jenže film, v němž válka takřka není vidět a jehož hrdiny jsou převážně zmrzačení sirotci, kteří se živí sběrem nášlapných min, se chová daleko rafinovaněji.

Vypráví až na výjimky střízlivě, věcně, dokonce s humorem – tak, jako osazenstvo uprchlických táborů přijímá nevyhnutelnost svého ztraceného dětství. A přestože klukovské šarvátky občas vypadají jako běžná hra, bezstarostnost už neznají.

Hrdinou je třináctiletý všeználek přezdívaný Satelit, vůdce malých sběračů nepostradatelný i pro stařešiny vesnice, neboť jedině on dovede správně nastavit anténu a sehnat satelit, aby se osada pod kopcem dozvěděla, kdy a zda vůbec přijdou Američané.

Chlapec patří k nové generaci, která se takříkajíc vyzná: umí usmlouvat ceny, pyšní se drobty anglických výrazů, zná film Titanic a radí: Až přijdou Američani, říkejte O. K. Důležitost světáka mu neubere ani fakt, že neumí přeložit, co ve zprávách říká Bush o válce.

Vyjednává obchody, přiděluje děti na zaminovaná pole místních rolníků, kteří s realistickou otrlostí pokřikují – Chceme zdravé, ne ty bez rukou – a zamiluje se do dívky, která s bratry dorazí z vedlejší vesnice. Jenže postupně vyjde najevo původ hošíka, kterého s sebou děvče nenávistně vláčí, a hrůzy, jež zažilo.

Knoflíková válka naostro
Želvy mohou létat patří k vzácným filmům, které představují bolavá místa Země úplně jinak než televizní zprávy. Když školáci bez končetin vytahují trhaviny svými ústy nebo sladké slepé batole bloudí vrakovištěm plným výbušnin, jako by hrdinové ani nevnímali strach, který dusí kino; patří k jejich všednosti.

Dokonce se stihnou hecovat, pošťuchovat a pokukovat po dívkách. Mladičký kápo nakupuje ve městě kulomety pro vesnici a šperk pro dívku, jíž se dvoří s půvabně rozpačitým siláctvím – ale ani dětská láska, jediná oáza nevinnosti, tu nemá šanci.

Naprosto profesionálně natočený film zaskočí zejména hereckými výkony dětí, jež jako by vedly svou hravou knoflíkovou válku – jenomže už naostro. A jakkoli se postupně odhalovaná tajemství dají odhadnout, stejně v nahém přiznání děsí.

Želvy navíc, jako každý dobrý film, nepostrkují diváka k žádným soudům. Líčí svět, jaký se těžko chápe; svět, v němž učitel nemá autoritu a žák mu velí: Počítat už umíme, teď se bude střílet! A právě tím, jak děti přebírají války dospělých, ač jim samy přinášejí oběti, uštědřuje film největší úder. Vidět by se měl. Ale málokdo to dokáže dvakrát.

Želvy mohou létat
Irán-Irák, režie Bahman Ghobadi, hrají Soran Ebrahin, Hirsh Feysal, Avaz Latif, titulky, 95 minut.
Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz