Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásná houslistka se vrhla na vlastní tvorbu

  11:35aktualizováno  11:35
Byla zázračným dítětem, Mozartem v sukních. Odborníci v ní viděli vycházející hvězdu vážné hudby, ale Vanessa Mae šla vlastní cestou. Propůjčila své nadání moderní hudbě a rozhodla se prosadit housle jako hudební nástroj, který se neztratí ani v 21. století. Dnes patří k nejbohatším ženám v Británii se šesti miliony prodaných nosičů na kontě.

Zase ta Vanessa!

Smyslná, sebevědomá, elegantní a líbezná. Bod, kolem nějž se všechno točí, nadbytost vnímatelná všemi smysly. Vidět Vanessu na živo je fascinují. Smyčec klouže po strunách křišťálově průhledných houslí, nástroj zpívá, až člověka mrazí, kamery krouží kolem stroze oděné bohyně, která sestoupila na zem, aby nás uchvátila a unesla do končin čisté hudby.

Ne, tady už neznají žádné hranice. Přísná klasika se vdává s hravým popem. Transcendentální techno coby jejich společné dítě se hlásí o slovo a vy se musíte dívat. Svatebčané tančí, smějí se, pláčou, city plynou a do podvědomí se z dálky vkrádá ozvěna orientálních trylek. Zvrátíte hlavu a necháte se hýčkat nekonečně něžnými vlnami zvířené zvukové hladiny. Musíte poslouchat, protože Vanessa to tak chce.

Hnědé oči vyzařují magnetickou přitažlivost o síle, jíž se vyrovná jen průzračný zvuk houslí. Vidí vás, a jako by říkala: Zavřete víčka, podejte mi ruku a zbytek už můžete nechat na mně...

Z ošklivého káčátka zbožňovanou kráskou

Ve třinácti nosila rovnátka, na veřejnosti se styděla a v restauraci jí obsluha omylem oslovovala "mladý pane". Ne, už to není pubertální koťátko v mokrém tričku, obklopené vodní masou mořského příboje, jak se před sedmi lety představila světu v klipu ke svérázné úpravě Bachovy fugy. Jediné, co si odnesla z dětských let, je senná rýma a láska k muzice ve všech možných podobách.

Vanessa vyspěla, stala se ženou a naučila se zacházet s vrozenou magií kouzla osobnosti. Vymanila se z rodičovských pout, rozžehnala se s matkou, která bděla nejen nad jejím osobním životem, ale jako osobní manažerka ji provedla i přes počáteční úskalí profesní dráhy. Nyní se vídají jen zřídka.

"Ještě ve dvaceti mě na každém kroku sledovala ochranka. Bez dozoru jsem nesměla ani na rande," vzpomíná dvaadvacetiletá Vanessa, o níž se jednu dobu mluvilo v souvislosti s milostným románkem s kanadským pilotem formule 1 Jacquesem Villeneuvem.

K smyčcům Vanessu přivedl nevlastní otec, který hrál na violu. Matka naopak stranila klavíru. Současná houslová virtuoska na tento nástroj zanevřela paradoxně krátce poté, co v pěti letech získala první cenu v britské soutěži o nejlepšího mladého klavíristu.

Byla zázračným dítětem, nejmladší posluchačkou pekingské konzervatoře, v deseti hrála s Londýnskou filharmonií, ve dvanácti projela celou Evropu na koncertním turné a ve třinácti jako vůbec nejmladší interpret v historii nahrála skladby od Mozarta, Čajkovského a Beethovena.

Navštěvovala londýnskou prominentní školu Francise Hollanda a k desátým narozeninám od rodičů dostala housle za 150 000 liber. Na vážnou hudbu hleděla jako na nutnou učební látku, avšak doma si čas mezi studiem Mozarta a Vivaldiho krátila přehráváním písniček od Lennyho Kravitze, Michaela Jacksona či Elvise Presleyho. Tisk se rozplýval nad jejími schopnostmi, jenže Vanessa toužila po změně. Myšlenka, že je jako houslistka na doživotí odsouzena k performancím v šedivých koncertních sálech, se jí vůbec nezamlouvala. Po vzoru rockových hvězd se rozhodla oslovit masy. Vystupovat v džínách, natočit videoklip, vidět se na MTV, to vše se jí splnilo v roce 1995, kdy svět překvapila albem s prozaickým názvem: Violin player (Houslistka).

O rok později zazářila ve společnosti padesáti nejkrásnějších lidí světa, každoročně volených americkým časopisem People. Srdce četných fanoušků hoří pro Vanessin exotický šarm zděděný po matce Číňance a otcovi z Thajska. "V žádném případě si nepřijdu sexy," tvrdí Vanessa, která by si k vlastnímu popisu vystačila s pěti slovy: šťastná, optimistická, jemná, houslistka a štír. Znamení zvěrokruhu se u ní údajně projevuje velkou dávkou extremismu. "Když vezmu za smyčec, hraji celým srdcem. Kromě hudby pro mě nic neexistuje," říká Angličanka, o jejíž přízeň se ucházejí muži z celého světa.

Vanessa pokračovala v hledání sebe samé. Podle některých odborníků se jí to již podařilo. Její nová deska příznačně pojmenovaná "Subject to change" znamená vykročení z pout pouhé improvizace do volného prostoru vlastní tvorby, kde ji s orientací pomohl zkušený producent Youth a experti na elektronickou hudbu s uměleckými jmény JS 16 a Airscape. A deska se prodává a prodává. I u nás se drží na špičce hitparád. Aby houslová interpretka útočila na světové žebříčky, je situace před deseti lety nemyslitelná. Táhne na parket návštěvníky diskoték, ale umí zasnít i starší generace, což Vanesse přineslo ocenění v podobě desítek platinových desek, šesti milionů prodaných nosičů a příjmech v řádech milionů liber. V oblasti vážné hudby se přitom již prodej kolem 20 tisíc nosičů považuje za obrovský úspěch.

Nikdy jsem si nebyla se svými muzikálními představami tak jistá jako právě teď," říká o novém albu singapurská rodačka, která od tří let nasávala západní atmosféru britské metropole. "Než jsem začala pracovat na nové sbírce, kontaktovala jsem několik producentů, ale žádný neodpovídal mým vysněným představám. Potom přišel Youth. Aniž bychom toho příliš namluvili, vrhli jsme se rovnou na věc. Experimentovali jsme, komponovali, improvizovali. Skvěle jsme se doplňovali. Youth se soustředil na atmosféru a aranžmá, já na houslová sóla."

Sex vládne světu

Jako peříčko z dlaně odfoukla stohy novinových článků s odsudky kritiků, kteří Vanesse nemohou odpustit zálibu v kolážích hudebních stylů. Cítí se svobodná, poslouchá, co se jí právě líbí a podle vlastních slov by si rozuměla s houslovým virtuosem Paganinim, s nímž sdílí den narozenin, stejně jako s Jimmi Hendrixem, protože by prý chtěla houslemi vládnout tak jako on elektrickou kytarou. V jejím případě se však duchovní krása snoubí i s krásou fyzickou.

Vanessa ještě nedávno tvrdila, že nikdy nedopustí obchodování se svým zevnějškem, ale realita v showbyznysu netradičnímu předsevzetí příliš neodpovídá.
V červnu letošního roku Vanessa pózovala v londýnském studiu Open jako fotomodelka. Na akci konanou jako součást kampaně k novému albu se oblékla do modelů takových značek, jako je Escada, Jil Sander či Louis Vuitton. Loni pro změnu zahrála svou píseň "Síla C" (The power of C) při představení nových typů Mercedesů třídy C v Sindelfingenu nedaleko Stuttgartu. Účinkovala jako princezna ve filmové pohádce o Aladinovi.

Na otázku, jak pečuje o figuru, odpovídá s úsměvem. "Mám ráda jídla, po nichž se netloustne. Budete se divit, ale nejvíc si pochutnám na rýžovém nákypu," směje se drobná Vanessa, která nepije ani nekouří. V její domácnosti nesmějí chybět ovocné šťávy, hlavně hroznové. Jedinou slabostí je prý čokoláda, bez níž se během koncertních turné neobejde. 

Nikoho neodmítne

Vzdor úspěchům se Vanessa nechová s arogancí vlastní většině hvězd moderního uměleckého nebe. Nikdy neodmítne žádost o autogram nebo prosbu o společnou fotografii s fanouškem. Nad vlastní chybou se umí zasmát: "Jednou jsem během vystoupení spadla z pódia. Byla jsem hrozně vyděšená, ale diváci si mysleli, že to patří k programu, a tak jenom tleskali. Matka se bála, jestli se se mnou něco neděje," říká.

Živě se zajímá o země, kde právě vystupuje. Při návštěvě Řecka například překvapila redaktora místní televize několika zdvořilostními frázemi v jeho mateřštině.

V dobrém na ni vzpomínají i fanouškové v Česku, kde naposledy vystupovala před dvěma lety. Vzhledem k velkému ohlasu svůj koncert ve vyprodaném zimním stadionu HC Slavia dokonce opakovala.

Ráda přijala pozvání Miloše Zemana na společnou večeři a na tiskové konferenci pouze litovala, že se nemohla osobně setkat s prezidentem Havlem, kterého prý velmi obdivuje. A když se zmínila o své lásce k tvorbě Antonína Dvořáka, měla české posluchače jak se říká v kapse.

Houslistka Vanessa Mae.

Houslistka Vanessa Mae.

Houslistka Vanessa Mae.

Houslistka Vanessa Mae.

Houslistka Vanessa Mae.

Houslistka Vanessa Mae.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz