Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kráska z Pána prstenů

  17:32aktualizováno  17:32
Filmoví fanoušci se už nemohli dočkat. Pán prstenů: Návrat krále, závěrečný díl trilogie, konečně dorazil do Česka. Znovu ožije postava krásné Arwen, kterou tak přesvědčivě hraje Liv Tylerová. Půvabná americká herečka se svéráznými názory.
Podívejte se do fotogalerie půvabné Arwen.

Světová premiéra třetího dílu Pán prstenů: Návrat krále, to byla největší filmová událost loňského roku. Tisíce fanoušků si přály být u toho. Na slavnostní představení přicházeli všichni hlavní aktéři po rudém koberci. Mezi nimi i Liv Tylerová, představitelka elfky Arwen.

Doprovázel ji její otec, rocková hvězda Steven Tyler. Jiní by dali nevímco za to, aby byli v sále. A Steven Tyler na největší premiéře své dcery... usnul! Krásná Liv však tatínkovi odpustila. Nakonec, odpouští mu skoro všechno. Jako by v ní něco zůstalo z jejího podivného dětství.

Mami, kdo je mým tátou?

"Dětství, to bylo opravdu zvláštní období," vzpomíná Liv. "Oba rodiče žili velice nekonvenčně a přerostlo jim to přes hlavu."

Pikantní je, že ona sama dlouho nevěděla, kdo je vlastně jejím otcem. Považovala za něj někoho jiného. Když se dozvěděla pravdu, znamenalo to zásadní zvrat v jejím životě. Začala se s otcem intenzivně stýkat, ve dvanácti letech přijala i jeho jméno.

Narodila se 1. července 1977 v Portlandu. Její matka Bebe Buellová bývala Playmate Playboye, příležitostnou zpěvačkou a modelkou, ale především tím, čemu se říká groupie.

To je fanynka, která doprovází rockové kapely na turné a sdílí s muzikanty jejich postele. Bebe zahřívala řadu prostěradel, třeba Iggymu Popovi, Jimu Pageovi nebo Micku Jaggerovi.

Když se jí narodila Liv, zrovna žila s muzikantem Toddem Rundgrenem, o kterém se dívka téměř deset let domnívala, že on je jejím otcem. Jméno Liv dostala po slavné herečce Liv Ullmannové, jejíž tvář zdobila televizní magazín zrovna v týdnu, kdy přišla na svět.

Jak přišla na to, že jejím skutečným otcem není Todd Rundgren, nýbrž Steven Tyler, výstřední vůdce kapely Aerosmith? Jednoho dne na koncertě, kde vystupoval Todd, poznala dceru Stevena Tylera.

Obě dívky, Liv a Mia, si byly tak podobné, až to zaráželo. Liv proto udeřila na matku a ta se konečně přiznala. "Ano, Liv, tvým tatínkem je Steven Tyler."

Budu slušnou holkou!

Jak Bebe Buellová, tak Steven Tyler žili vzrušující život. S konvencemi si moc hlavu nelámali, zblízko poznali peklo alkoholu a drog. Jejich dcera Liv je úplně jiná. Sama se rozhodla, že bude proti tomu, co viděla tak zblízka, protestovat.

A zvolila si opravdu svérázný způsob rebelie: být slušnou holkou! "Postavila jsem se proti stylu života rodičů. Oběma jsem dokázala odpustit, ale rozhodně dávám ruce pryč od alkoholu a drog," vyhlásila vegetariánka Liv, která nesnáší piercing a tetování.

"S tátou jsem se nemohla vídat až do deseti let, protože v té době prožíval léta nejtěžší drogové závislosti. Později, když byl čistý, mi o všem pravdivě vyprávěl. Možná právě proto, že mi matka tak dlouho tajila, kdo je mým skutečným otcem, máme teď k sobě tak blízko."

Také Steven se tváří v tvář nově objevené dceři rozhodl zachovat statečně otcovsky a ve chvíli, kde se Liv rozhodla pro kariéru v showbyznysu, ji všemožně podporoval.

Díky jeho pomoci se ocitla poprvé před kamerou ve videoklipech skupiny Aerowsmith a byly to klipy velmi úspěšné. Ve čtrnácti letech nastoupila za vydatné podpory matky kariéru modelky.

První hit: Armageddon

Bebe sbalila dceru a vydala se do New Yorku, kde za pomoci rodinné přítelkyně Pauliny Porizkove dostala Liv pozvánku k pózování pro mládežnické časopisy. Protože dívka narostla do 178 centimetrů, měla k této práci předpoklady.

Chtěla však víc. V roce 1994 debutovala ve filmu Němý svědek a brzy na to si ji vybral proslulý režisér Bernardo Bertolucci do hlavní role filmu Svůdná krása. Příběh mladé Američanky, která přijíždí do Toskánska, aby zde odhalila tajemství svého zplození, byl dívce jistě hodně blízký.

A práce s velkým mistrem pomohla zase jejímu hereckému zrání. Hvězdu z ní udělal velkofilm Armageddon. Režisér Michael Bay ji prý musel několikrát přemlouvat, aby hrála neposlušnou dceru Bruce Willise.

"Půldruhého roku předtím jsem nic netočila a moje dřívější filmy byly většinou nezávislé produkce, žádný nestál víc než pět milionů. Měla jsem strach vrhnout se do tak velkého projektu. Když jsem ale zjistila, že tam hrají i Steve Buscemi a Billy Bob Thornton, řekla jsem si, že to nemůže být špatný film."

Roli přijala a opět zaúřadoval i taťka Steven, který kvůli Liv nahrál a nazpíval s kapelou pro film ústřední píseň. Armageddon se stal jedním z hitů roku 1998.

Pán prstenů a životní role

Do filmových dějin však vstoupila, když přijala nabídku na úlohu elfské princezny Arwen v trilogii Pán prstenů. "Proboha, co tam budu dělat? Budu se jim líbit? A jak mám mluvit elfsky?" byla její první reakce.

Nakonec všechny pochybnosti proměnila v triumf. "Na počátku si tvůrci nebyli jisti, jak mou postavu pojmout, což mě docela znervózňovalo," vzpomínala později Liv Tylerová na svoji životní roli.

"Dokonce se prý uvažovalo i o jakési princezně-bojovnici, ale jsem moc ráda, že se vše změnilo a ta postava je křehčí a romantičtější. Mám moc ráda takové typy jako Arwen, nerada bych byla nějaká Xena. Arwen je pro mě skutečným dotykem ženskosti v příběhu Středozemě.

Uprostřed války se dokáže zamilovat a stane se inspirací pro Aragornův boj." Příběh elfské princezny Arwen a lidského bojovníka a vůdce Aragorna se odvíjí třemi díly Pána prstenů a vypovídá o úskalí lásky smrtelného člověka a nesmrtelné bytosti.

Ačkoliv má Arwen v knize prostor poměrně malý, ve filmu postava tvoří podle režiséra Petera Jacksona symbolický oblouk plný milostného citu. Arwen musí volit mezi láskou a rodinnou loajalitou. Liv Tylerová obětovala roli Arwen hodně.

Dokonce byla ochotna zhubnout o třináct kilo, ačkoliv je jinak nepřítelem diet, naopak stojí v opozici proti hollywoodskému kultu "kost a kůže". Po natáčení se zase s klidem vyhoupla na svou sedmdesátku.

"Doslechla jsem se, že když zhubnu, určitě budu mít víc nabídek, ale odmítám se řídit nějakým šíleným hollywoodským standardem. Jsem se svou postavou spokojená. Pro zbytek světa nejsem tlustá, tak nevím, proč by to nemělo stačit v Hollywoodu.

Myslím, že na mých 178 centimetrů je sedmdesát kilo docela odpovídajících," tvrdí klidně Liv. "Moje váha mi nepřijde jako nějaká tragédie, a jestli se to pánům filmařům zdá moc, je mi líto, ale já se nemíním týrat dietami."

Jako Audrey Hepburnová

Když nedávno přijala menší roli ve filmu Jersey Girl, sešla se opět s Benem Affleckem, někdejším kolegou z Armageddonu. Před pěti lety byli oba spíše na startu své dráhy.

 "Byla jsem šokovaná, když jsem teď přišla v šest ráno na natáčení a kolem se tlačilo tři sta lidí, kteří vstali, jen aby Bena viděli. V poledne už se jich tam mačkalo přes tisíc. Povídám mu: Teda Bene, to jsem netušila, že jsi takováhle hvězda!" směje se Liv Tylerová.

Ona sama je však neméně přitažlivou hvězdou. Tvrdí, že hlavní předností popularity je, že si můžete v dobré restauraci dát, co chcete, kdy chcete, a nemusíte týden čekat na místo.

5 nejúspěšnějších filmů Liv Tylerové

1.
2.
3.
4.
5.
Pán prstenů: Dvě věže (2002)
Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2001)
Pán prstenů: Návrat krále (2003 - stále se hraje)
Armageddon (1998)
To je náš hit (1996)
339
314
225
202
  26
Kvality Liv Tylerové neoceňují jenom filmoví fanoušci, ale také zástupci módního gigantu Givenchy.

Loni na podzim se Liv stala tváří nového parfému Very Irresistible Givenchy. Firma si ji vybrala pro její nadčasovost a ženskou eleganci. "Je odzbrojující, originální, oslňující a rozpustilá... Prostě neodolatelná," zdůvodnili bossové od Givenchy.

A pak prý, že je Liv tlustá! Herečka se tak mohla vydat ve stopách své předchůdkyně a svého idolu, Audrey Hepburnové, která také patřila k tvářím firmy. Na Hepburnovou chce navázat i v charitativní činnosti.

Po setkání s jejím synem se rozhodla stát podobně jako třeba kolegyně Angelina Jolieová vyslankyní UNICEF. "Byla jsem ohromena tím, co Audrey Hepburnová dokázala prostřednictvím organizace pro děti udělat. Byla tak opravdová. Žádná z veřejně činných osobností mě nikdy tak nezaujala."

Svatbou zaskočila i rodiče

Na rozdíl od Afflecka, který už několikrát ohlásil a zrušil svatbu s Jennifer Lopezovou, se Liv vdala v tichosti a bez okázalých ceremoniálů.

Po dvouletém zasnoubení si vzala Roystona Langdona, o pět let staršího britského zpěváka a baskytaristu skupiny Spacehog, se kterým se seznámila po rozchodu s hercem Joaquinem Phoenixem.

Ačkoliv se rodiny vzájemně stýkaly a oba Livini rodiče vyjadřovali s nastávajícím spokojenost, především matka Bebe velmi těžce nesla, že se svatba odehrála v ústraní v Karibiku a až následně manželé uspořádali v New Yorku setkání pro přátele a rodinu.

"Vychovala jsem ji, odstartovala její kariéru, pomohla jí stát se hvězdou. Jak se ode mě mohla odvrátit v největší den svého života? Byli zasnoubeni dva roky, tak proč teď takový spěch," naříkala Bebe Buellová v novinách.

Liv, která rodičům odpouští jejich výstřelky, však má svou hlavu. Možná je její manželství jen dalším krokem té hodné rebelie, kterou si zvolila za životní program.

Fotografie z filmu Pán prstenů - Návrat krále.

Fotografie z filmu Pán prstenů - Návrat krále. Na snímku Liv Tylerová v roli Elfky Arwen.

Fotografie z filmu Pán prstenů - Návrat krále. Na snímku Liv Tylerová v roli Elfky Arwen.

Fotografie z filmu Pán prstenů - Návrat krále. Na snímku Liv Tylerová v roli Elfky Arwen.

Fotografie z filmu Pán prstenů - Návrat krále. Na snímku Liv Tylerová v roli Elfky Arwen.

Fotografie z filmu Pán prstenů - Návrat krále.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Viola Zinková a Petr Svárovský ve filmu Letní pohádka (1984)
Zemřela herečka Viola Zinková, babička ze Zdivočelé země

Ve věku 92 let zemřela herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana. ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Působila v někdejším...  celý článek

Hana Vagnerová a Adam Mišík ve filmu Bajkeři
RECENZE: Výchovní Bajkeři mají blíž k Vinařům než k Snowboarďákům

Fakt, že Snowboarďáci byli jen jedni, platí po premiéře filmu Bajkeři dvojnásob. Nová komedie o teenagerech totiž neví, koho má bavit.  celý článek

Trailer k filmu Black Panther
VIDEO: Marvel míří s Black Pantherem do Afriky. Bude se bojovat

Nový film studia Marvel sleduje osud válečníka T’Challyho, kterého ztvární Chadwick Boseman. Kromě něj do role producenti zvažovali ještě Johna Boyegu. Ten už...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.