Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krása renesance versus Kolumbijcovi tlusťoši

  18:05aktualizováno  18:05
Obsah dvou výtvarných novinek nakladatelství Slovart, převzatých od německého Taschenu, sice dělí bezmála půl tisíciletí, přesto mají něco společného.

Fernando Botero:Kolumbijský bál | foto: archiv

V příjemné edici, představující jednotlivé směry a žánry světového umění (v nedávné minulosti vyšly například tituly věnované baroku, abstraktnímu expresionismu či dadaismu) prostřednictvím stručných, ale výstižných profilů hlavních představitelů vždy na pozadí jednoho reprodukovaného zásadního díla jednoho každého z nich, přišla nyní na řadu renesance.

Giovanni Bellini: Portrét dóžete Leonarda LoredanaAni ne stostránková kniha samozřejmě uvádí všechna velká jména renesančního malířství od da Vinciho a Michelangela přes Botticelliho, fra Angelika, Raffaela, Tiziana až po Dürera. A pochopitelně nechybí řada těch, kteří budou zřejmě pro širší veřejnost (které jsou knihy tohoto typu určeny především) novinkou a překvapením.

Hieronymus Bosch: Zahrada pozemských rozkošíKromě těch malířů (resp. jejich rukopisů a zobrazovaných témat), kteří nám automaticky "naskočí", je-li zmínka o renesančním umění, ovšem autor knihy Manfred Wundram zařazuje do dobového kontextu také ty velikány, kteří se "trendu" tak či onak vymykají. Charakteristickým příkladem je Hieronymus Bosch, a samozřejmě El Greco, jehož profil přehlednou knihu uzavírá.

O tom, že je renesanční umění stále živé a inspirující, může, byť ze značně "pokrouceného" úhlu pohledu, vypovídat část tvorby současného kolumbijského výtvarníka Fernanda Botera. Jeho monografii od Mariany Hansteinové právě přináší totéž nakladatelství v ediční řadě Mistři světového umění. Tento výstřední ironik totiž kromě jiného namaloval několik vlastních variací na renesanční obrazy včetně toho patrně nejslavnějšího, da Vinciho Monu Lisu.

Fernando Botero: Mona LisaBotero (1932) sice vstoupil na scénu s figurativní malbou v době naprosté nadvlády abstrakce, ovšem jeho postavy mají často až absurdně korpulentní tvary, infantilní obličeje a velké, jakoby "hydrocefalické" hlavy, a jejich autor tek není vzdálen standardnímu a přežitému realismu o nic méně než jeho kolegové. A navíc je ve svých dílech mimořádně vtipný, nadhleduplný, ale přitom (většinou) ne zlý.

Fernando Botero: Broad Gate VenusV poslední době se Fernando Botero od malířství odvrátil k sochařství. Jeho velkoformátové bronzové sochy jsou ovšem jen převedením celoživotního výrazu a vidění světa do jiného žánru a materiálu. V roce 1999 byla jeho díla vystavena na Piazza della Signoria ve Florencii mj. vedle soch Michelangelových. I to lze považovat za další symbolický most mezi jeho a renesančním uměním.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz