Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

  8:48aktualizováno  8:48
Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění, které je předurčeno k tomu, aby se stalo klasikou.

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan | foto: Profimedia.cz

Nakladatelství Odeon má pro všechny spráskávače dlaní nad současným stavem literatury a umělecké scény obecně radostnou zprávu. Její původce, kniha Krása je stigma, k nám sice přichází až po šestnácti letech, na zážitek srovnatelný se Sto roky samoty Gabriela Garcíi Márqueze nebo Mágem Johna Fowlese se však vyplatí čekat. 

Čím Kurniawanův debutový román tak oslňuje? Jedním slovem – svou komplexností. Výrazem často v recenzích nadužívaným, nicméně v tomto případě naprosto trefným. Těžko říct, kolik po této planetě ještě chodí spisovatelů schopných tak barvitě i černobíle, humorně i drasticky, vulgárně i poeticky, racionálně i absurdně popsat historii jednoho rodu i národa.

Rodinný pohled funguje

Román začíná těsně před přelomem tisíciletí zmrtvýchvstáním prostitutky Dewi Ayu, dcery holandských kolonizátorů, která z hrobu vstává zhruba ve věku sedmdesáti let. Její smrt zavinil porod čtvrté dcery, pojmenované Kráska (navzdory jejímu nevábnému vzhledu při porodu přirovnávanému k lidským výkalům).

Krása je stigma

autor:

nakladatel: Odeon

překlad: Libor Havránek

568 stran, 449 Kč

Hodnocení­: 95 %

Postupně se pak Kurniawan vydává téměř neviditelnými černými dírami do minulosti a zpátky, aby odvyprávěl nejen osud Dewi, ale také zmiňovaných dcer a dalších spřízněných. Osud neoddělitelně spjatý s nadvládou Holanďanů a za druhé světové války zase Japonců. Dále pak poskvrněný masakrem milionu komunistů v roce 1965 i despotickým vládnutím vůdce Suharta. To všechno za vyčerpávajícího využití indonéského folkloru, tradic, povídaček i pohádek, které knihu přibližují žánru magického realismu.

Staletími ověřený princip zrcadlit dobu v letokruzích jedné rodiny, navíc s tolika hrdinkami, funguje Kurniawanovi jako málokomu. Až se jeden zastydí za tuzemský školský systém, který dává studentům velmi zkreslenou představu o podobě asijské literatury i historie. Pokud na ni a její současnou podobu vůbec přijde řeč.

Přímost, preciznost a přitom zdravý odstup, se kterým Kurniawan dokáže vyprávět o své domovské společnosti, je přesně to, co postaví román Krása je stigma na pomyslný piedestal. Vedle všech jeho inspiračních zdrojů, aby se sám jednou mohl stát vzorem pro budoucí autory. Nehledě na to, jestli z Indonésie, nebo Evropy.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz