Mauricio Kagel

Mauricio Kagel

V poslední Kráse dneška budou muzikanti hudbu nejen hrát, ale i poslouchat

  • 0
Poslední koncert sezony cyklu soudobé hudby Krása dneška je naplánován na úterý 22. dubna v Experimentálním prostoru NoD. Jeho tématem bude tvorba německo-argentinského skladatele Mauricia Kagela.

Mauricio Kagel (1931-2008) vynikal zejména svým zaujetím promítnout teatrální složku do hudebních vystoupení. V programu tvořeném pouze dvěma skladbami sehrají podle záměru samotného autora hlavní roli rovněž jazzoví hudebníci, stejně jako řada rekvizit a scénických prvků doplněných stylovým outfitem v duchu 20. let.

"Interpretace skladeb Mauricia Kagela je ve velké míře o divadelním předvádění hudby. Už v 60. letech nešlo v jeho hudbě pouze o přehrání not, ale stejně velký důraz byl kladen také na vizuální vztahy a interakci mezi hudebníky. To souviselo s tehdejšími tendencemi v divadelní branži, a Kagel je tak přirovnáván k absurdnímu dramatu," vysvětluje specialista na soudobou hudbu, moderátor a dramaturg Krásy dneška, Petr Kofroň.

V první polovině večera vystoupí Orbis trio ve složení Petra Brabcová, Petr Malíšek a Stanislav Gallin, které odehraje zhruba třicetiminutovou skladbu Trio in drei Sätzen pro housle, violoncello a klavír.

Na začátku druhé části se Experimentální prostor NoD promění v jeviště, na něž budou postupně přicházet čtyři aktéři skladby Blue's Blue. Jak popsal Mauricio Kagel ve své hudebně-etnologické rekonstrukci k tomuto dílu, které plní funkci jakéhosi scénáře, scénu utvoří dvě křesla s opěrkami, dvoumístný gauč, stojací lampa, koberec, stolek s popelníkem a gramofon, stejně jako řada překvapujících momentů.

"Na scénu postupně přicházejí čtyři hráči, posadí se do křesel a začnou z desky poslouchat hlas známého Johna Blue z Louisiany, který po sobě zanechal sice málo, ale hodnotných nahrávek. Inspirováni hrou na trumpetu a zpěvem Johna Blue, začínají čtyři muzikanti zpočátku váhavě, postupně stále více angažovaně doprovázet puštěnou desku," napsal skladatel ve scénáři.

"Na konci šesté písně Virginia se rozvíjí pravá jam session ve stylu 20. let. Následuje řada hudebních čísel, která jsou zřetelně slyšet i přes ruch prázdné drážky," pokračoval.

Koncert pořádá PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražská komorní filharmonie) v Experimentálním prostoru Roxy – NoD. Vstupenky v kategoriích za 150 a 250 Kč je možné zakoupit online nebo na místě hodinu před koncertem. Studenti mají vstup zdarma.