Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V poslední Kráse dneška budou muzikanti hudbu nejen hrát, ale i poslouchat

  10:44aktualizováno  10:44
Poslední koncert sezony cyklu soudobé hudby Krása dneška je naplánován na úterý 22. dubna v Experimentálním prostoru NoD. Jeho tématem bude tvorba německo-argentinského skladatele Mauricia Kagela.

Mauricio Kagel

Mauricio Kagel (1931-2008) vynikal zejména svým zaujetím promítnout teatrální složku do hudebních vystoupení. V programu tvořeném pouze dvěma skladbami sehrají podle záměru samotného autora hlavní roli rovněž jazzoví hudebníci, stejně jako řada rekvizit a scénických prvků doplněných stylovým outfitem v duchu 20. let.

"Interpretace skladeb Mauricia Kagela je ve velké míře o divadelním předvádění hudby. Už v 60. letech nešlo v jeho hudbě pouze o přehrání not, ale stejně velký důraz byl kladen také na vizuální vztahy a interakci mezi hudebníky. To souviselo s tehdejšími tendencemi v divadelní branži, a Kagel je tak přirovnáván k absurdnímu dramatu," vysvětluje specialista na soudobou hudbu, moderátor a dramaturg Krásy dneška, Petr Kofroň.

V první polovině večera vystoupí Orbis trio ve složení Petra Brabcová, Petr Malíšek a Stanislav Gallin, které odehraje zhruba třicetiminutovou skladbu Trio in drei Sätzen pro housle, violoncello a klavír.

Na začátku druhé části se Experimentální prostor NoD promění v jeviště, na něž budou postupně přicházet čtyři aktéři skladby Blue's Blue. Jak popsal Mauricio Kagel ve své hudebně-etnologické rekonstrukci k tomuto dílu, které plní funkci jakéhosi scénáře, scénu utvoří dvě křesla s opěrkami, dvoumístný gauč, stojací lampa, koberec, stolek s popelníkem a gramofon, stejně jako řada překvapujících momentů.

"Na scénu postupně přicházejí čtyři hráči, posadí se do křesel a začnou z desky poslouchat hlas známého Johna Blue z Louisiany, který po sobě zanechal sice málo, ale hodnotných nahrávek. Inspirováni hrou na trumpetu a zpěvem Johna Blue, začínají čtyři muzikanti zpočátku váhavě, postupně stále více angažovaně doprovázet puštěnou desku," napsal skladatel ve scénáři.

"Na konci šesté písně Virginia se rozvíjí pravá jam session ve stylu 20. let. Následuje řada hudebních čísel, která jsou zřetelně slyšet i přes ruch prázdné drážky," pokračoval.

Koncert pořádá PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražská komorní filharmonie) v Experimentálním prostoru Roxy – NoD. Vstupenky v kategoriích za 150 a 250 Kč je možné zakoupit online nebo na místě hodinu před koncertem. Studenti mají vstup zdarma.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz