Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krása a moudrost královny Ester

aktualizováno 
- "Mordechaj vyšel od krále v královském rouchu z purpurově fialové látky a sněhobílého plátna, s velkou zlatou korunou a pláštěm z bělostného plátna a šarlatu. Město Šušan jásalo a radovalo se. Židům vzešlo světlo a radost, veselí a pocta." (Est 8, 15 -16) Tato slova znějí každoročně ve všech synagogách o Purim, jednom z nejradostnějších svátků židovského kalendáře.

Svátek Purim souvisí s historickou skutečností, o níž vypráví Kniha Ester. A je to příběh téměř pohádkový: Židům, kteří se usadili okolo pátého století před křesťanskou érou v Persii, hrozilo vyhlazení díky nenávisti Hamana, místokrále Achašverošova. V Šušanu, hlavním městě perského království, žil však Žid jménem Mordechaj, který měl neobyčejně krásnou a moudrou neteř. Mladá židovská žena Ester (jejíž jméno znamená "Hvězda") se díky své vyjímečnosti stala manželkou Krále Achašveroše a odhalila plán Hamana, čímž zachránila Židy v perské říši před úplným vyhlazením. Mordechaj pak tyto události sepsal a poslal dopisy všem Židům, blízkým i dalekým, a uložil jim, aby každým rokem slavili čtrnáctého a patnáctého měsíce adaru (dle židovského kalendáře) památku na tyto dny. Oslavy svátku Purim v letošním roce připadají na 2. a 3. březen. První den se slaví Purim a ten další je ve znamení Šušan Purimu.

Jméno Purim je odvozeno od hebrejského slova pur, jehož význam se překládá jako los. Souvisí s proradným plánem Hamana, který neurčil datum vyhlazení Židů náhodou, ale losem. Purim má mezi židovskými svátky zvláštní postavení. Tento svátek totiž nepřikázal Hospodin, nýbrž Žid Mordechaj. Není tedy plnohodnotným svátkem, a tak je i pracovním dnem. Oslavy svátku však patří mezi nejradostnější chvíle židovského národa.

Víno je nedílnou součástí všech židovských oslav a o Purim by neměl zůstat nikdo střízlivý. Talmud (učení židovského národa) dokonce říká, že pravého purimového rozpoložení člověk dosáhne teprve tehdy, když vypije tolik vína, že nedokáže rozeznat, kdo byl Mordechaj a kdo Haman. V Izraeli se každoročně pořádá slavný karneval, který dostal jméno Ad lo jada, což doslova znamená "až nevěděl".

Na Purim se dodržují velmi rozmanité zvyky. Židé posílají svým blízkým něco z dobrot, které připravili pro svůj sváteční stůl. Hebrejsky se tento obyčej nazývá "šlachmanot", což znamená "posílání porcí". Mezi takové posílané sladkosti patří například odporně vyhlížející figurky Hamana. Lidé si navzájem dávají spoustu darů, děti dostávají dokonce dárky peněžní. Mordechaj také Židům uložil, aby přispěli penězmi nejméně dvěma chudým ve svém okolí.

Purimové veselí je nespoutané a pro tento den je dovoleno skoro všechno. Děti i dospělí se převlékají za maškary a procházejí ulicemi nebo předvádějí scény z biblického příběhu o královně Ester.

Pod veselím se skrývá všední realita antisemitismu, neboť Haman byl jedním z těch, kteří chtěli vyhladit židovský národ. Z toho pramení neustálá aktuálnost tohoto svátku. Židé se veselí v den, který mohl pro jejich národ znamenat velkou pohromu.

Purimový karneval

Čtení Tóry při svátku Purim

Purimový svitek, Írán, 1848.

Purimová společnost v kostýmech, Safed, 19. století.

Purimský talíř, fajáns, 18. století.

Vojáci krále Ahasvera v osmanských uniformách, malba na skle od Josefa Geigera, Safed 1853.

Plakát Purimového karnevalu v Tel Avivu ve třicátých letech.

Purimská klapačka, zhotovená v palestinském internačním táboře na Kypru roku 1947.

Autor:


Témata: Poradna: Čtení

Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz