Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krampol si vyzvedl Plyšového lva

  17:45aktualizováno  17:45
Jiří Krampol, hlavní hrdina povídkového filmu Waterloo po česku, si přišel pro Plyšového lva. Snímek režiséra Víta Olmera získal anticenu kritiků za nejhorší český film roku 2002 už před předáváním Českých lvů. Tehdy si však pro trofej nikdo nepřišel.

„Pro Plyšového lva si opět nikdo nepřišel,“ shrnul únorové udílení Plyšového lva pořadatel filmových cen Český lev Petr Vachler.

Snímek Waterloo po česku se skládá z pěti manželských povídek Víta Olmera, které vedle dalších příběhů napsal pro časopis Playboy v době, kdy byl jeho šéfredaktorem Arnošt Lustig. Společným pojítkem povídek je vtip a často až absurdní pointa.

"Povídky by měly vedle napětí a psychologických postřehů obsahovat hlavně humor, mezilidské jiskření, ironii a posměch nad tím, co se kolem nás v době, kdy se 'kapitalismus nažral a socialismus zůstal celý', vlastně děje," řekl ke snímku Vít Olmer a dodal: "Rád bych se vrátil ke stylu hořce laděných humorných příběhů, jakými byly filmy Jako jed či Co je vám, doktore?"

Jeho film však nakonec sklidil jen kritiků odborníků i diváků.

"Proč bych si Plyšáka nevzal? Je hezčí než skleněný Český lev, a pak, je to jen hra. I když je mi líto, že Waterloo nedopadlo tak dobře, jak jsem doufal," řekl herec, který už se chystá na nový projekt o českém emigrantovi v cizinecké legii.

Společně s anticenou byly vyhlášeny ceny Sazky
Naopak osobně 20. února ceny převzali vítězové soutěže o nejlepší dosud nenatočený scénář, kterou poprvé vypsala Sazka. První místo odměněné soškou Zlatého orfea a třemi sty tisíci korun bylo oznámeno až na finálovém večeru Českých lvů 1. března, v únoru pořadatelé udělili jen druhou a třetí cenu.

První místo získal Jiří Křižan za text Britský pas. Křižanovu autorství vystupuje podle ČTK režisér Petr Nikolaev, který tvrdí, že téma scénáře vymyslel on a zadal Křižanovi napsat scénář. Sporem Nikolaeva s Křižanem se zabývá policie.

Jiří Hubač dostal za příběh Salón Gruber pomyslný bronz a sto tisíc korun, druhý s dotací dvě stě tisíc korun skončil scénář Josefa Urbana a již zesnulého Milana Maryšky Habermannův mlýn.

„S Milanem jsme při práci prožili hezký kus života. Říkal tehdy, že kdyby náhodou kápla nějaká cena, uděláme mejdan. Takže ho uspořádám na jeho počest,“ slíbil Urban.

Soutěž scenáristů byla anonymní, ale jména pěti nominovaných byla už zveřejněna, takže ve hře o prvenství zůstává ještě Britský pas Jiřího Křižana, Prokletí od tandemu Makovička - Slavíková a další Hubačův text Miss Sarajevo. „Scénáře jsou nejslabším článkem českého filmu, proto považuji tuto soutěž za důležitou i pro mladé autory,“ uvedl Hubač.

Porotci vybírali z jednaosmdesáti prací. Prozradili, že značnou část tvořily texty nezralé, někdy i grafomanské. „Překvapila mě užvaněnost a neúcta k filmovému času, ke každé vteřině drahého materiálu. A také fakt, že tematicky autoři tíhnou k válce a k extrémním situacím vůbec, což je případ všech pěti nominovaných scénářů,“ prohlásil jeden z porotců, kritik Jaroslav Sedláček.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Fotografie z filmu Waterloo po česku.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Banderas si oholil vlasy i obočí. Na premiéře jej fanoušci nepoznávali

Antonio Banderas s fanoušky na premiéře seriálu Génius: Picasso v Malaze (22....

Jinak poklidné prostory před divadlem Teatro Cervantes de Málaga zaplnily davy fanoušků a fotografů. Místní se nemohou...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Nominace na Lvy budí dojem, že akademici neviděli všechno

Moderátor Českých lvů Jan Budař se Zuzanou Bydžovskou

Ještě někdo věří, že s počtem filmů roste i jejich kvalita? Do 17. ročníku Českých lvů se dostalo rekordních...

Lvi nebudou soubojem režisérských generací, věří nominovaný Najbrt

Režisér Marek Najbrt s cenou pro film Protektor

S jedenácti nominacemi na Českého lva předběhl režisér Marek Najbrt i "sběratele" filmových cen Jana Hřebejka....

Buď tam půjdu, nebo ne, říkal si před Lvy Kryštof Hádek

Český lev za rok 2009 - Kryštof Hádek

Jednu ze tří trofejí pro 3 sezóny v pekle získal hlavní představitel Kryštof Hádek.

Najdete na iDNES.cz