Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Královským honem na slunce postupuje vinohradské divadlo proti proudu času

  13:15aktualizováno  13:15
- "Co jsem chtěl říct? Co jsem chtěl skutečně napsat?" ptal se autor hry Královský hon na slunce, Brit Peter Shaffer, rok po jejím dokončení v roce 1964, kdy měla světovou premiéru v londýnském Národním divadle. Hrála se tam několik sezon a britští kritici ji označili za nejvýznamnější hru probíhajícího desetiletí.
"Mnoho věcí," pokračoval ve svých úvahách Shaffer. "V podstatě je to hra o srážce mezi evropskou nadějí a indiánskou beznadějí, mezi indiánskou vírou a evropskou nevírou. Viděl jsem aktivní železo Španělska proti pasivnímu peří Peru, konflikt mezi dvěma nesmírnými a neradostnými silami. Španěl radosti nevěřil, neboť pro Krista byla něčím bezcenným. Peruánec od té doby, co v celém svém organizovaném světě zakázal zoufalství, ji těžko mohl znát.
Conquistadoři zbožňovali individuální vůli, Inkové se jí vyhýbali." Shafferovu hru, v překladu Jiřího Muchy, česky poprvé představilo Státní divadlo v Brně v roce 1967. Od té doby byla u nás uvedena pouze třikrát, naposledy nedávno Divadelním spolkem Kašpar. Ze svazující rétoričnosti a výpravnosti se ji nyní v pražském Divadle na Vinohradech pokusil vytáhnout hostující režisér Juraj Deák. Hlavním pomocníkem mu byl nový, obrazově a významově pročištěný překlad Jiřího Joska.
Na otevřené scéně Karla Glogra, v jejímž pozadí vyvstávají hradby a brána peruánského města Cajamarca a za nimiž se klene obrovský bílý horizont, jehož nasvícení se podle situace mění z modré až na zářivě sluneční, se odehrává drama dvou civilizací. Z jedné strany přichází nepočetná skupina Španělů vedená Franciskem Pizarrem, proti nim stojí několikamilionová říše Inků v čele s jejím vládcem Atahualpou. V historické hře, jež vrcholí dobytím Atahualpovy říše 16. listopadu 1532, se Shaffer soustředí na okamžik střetu těchto kultur. Ukazuje nehumánnost obou, žádné nestraní. Španělé jsou však pragmatičtější, zkušenější, ale i zrádnější, nevypočitatelnější a podlejší. Několika stu mužů se podaří zajmout Atahualpu, a tím ochromit jeho poddané, pro něž je Atahualpa Bůh. Druhá polovina hry je pak v podstatě dialogem po zlatu toužícího Pizarra a ve své božství věřícího Atahualpy. Teprve zde Shaffer "odkrývá karty". Důvěra v rozum, odpovědnost za sebe i druhé, víra v individualitu a od dogmat osvobozené vnímání světa a života, to jsou hodnoty, jimž dramatik věren tradici své vlastní země dává přednost. Jsou ale i odrazem naivistických idejí raných 60. let, kdy hra vznikla.
I režisér Juraj Deák směřuje celou inscenaci právě k tomuto setkání. První část, v níž vystoupí snad celý mužský soubor Divadla na Vinohradech (ve hře není jediná ženská role!), je mu v podstatě jen předehrou pro jeden jediný, do několika obrazů rozvedený dialog Atahualpy a Pizarra. V něm je soustředěno jádro inscenace. Zatímco Ladislav Frej jako Pizarro se postupně mění z drsného a cynického dobyvatele v člověka váhajícího a své předchozí životní postoje přehodnocujícího, zůstává Atahualpa v podání Vladimíra Dlouhého naivním vládcem říše Inků - sebevědomě věřícím ve své božství, neschopným se bránit po zlatu toužící evropské expanzi a bez boje odsuzujícím svůj národ v otroctví a porobu. Okamžiky, kdy Atahualpa učí Pizarra rituální tance a předává mu své názory a zkušenosti, kdy spolu diskutují a Pizarro nahlíží duchovní prázdnotu vlastní existence, patří k nejsilnějším okamžikům inscenace. Otázky po smyslu lidského snažení a absolutních hodnotách byly aktuální v 16. století zrovna tak jako v 60. letech tohoto století a jsou též dnes.
Mnohé ostatní je však ve vinohradské inscenaci zbytnělé, popisné, jevištně zkostnatělé. Od historizujících kostýmů Sylvy Hanákové, které příliš kontrastují se scénou Karla Glogra pracující se symbolickými motivy, přes rutinní využití dobových hudebních motivů skladatelem Vladimírem Franzem a formálních skupinových choreografií Moniky Rebcové až k samému, statickými obrazy podávanému dění na scéně, podtrženému navíc nefunkčním, děj zpomalujícím vypravěčem Martinem Ruizem (Ilja Racek). Přes všechnu snahu o totální divadlo inscenace trčí v konvenci statických obrazů a rozmáchlých "chlapáckých" gest, pod nimiž se subtilnější, existenciálnější motivy hry ztrácejí jako zavátá lesní stezka. Iluzi, již svou hrou chtěl Shaffer - jak sám řekl - zprostředkovat, "zážitek, zároveň střízlivý i bohatý, který by byl naprosto a ryze divadelní", se vytvořit nepodařilo.
Zdá se, že inscenovat dnes historické nebo historickými motivy se zabývající hry je věcí ošidnou. Jak Mišimova Markýza de Sade nebo Sidonova Shapira, tak současný Královský hon na slunce působí na vinohradské scéně křečovitě a násilně. Kromě obecných pravd nekladou aktuální divadelní otázky, jež by byly pro jejich tvůrce - od režiséra přes výtvarníky a hudebníky k hercům - dostatečně silnou výzvou překračovat inscenační hranice řemeslné rutiny. Bez nich však živé divadlo umírá. Najít společensky i divácky vzrušující témata včetně jejich adekvátního zpracování vyžaduje radikálnější a odvážnější dramaturgicko-režijní i herecké přístupy.
Divadlo na Vinohradech Praha - Peter Shaffer: Královský hon na slunce. Překlad Jiří Josek, režie Juraj Deák j.h., scéna Karel Glogr, kostýmy Sylva Hanáková j.h., hudba Vladimír Franz, pohybová spolupráce Monika Rebcová j.h., asistentka režie Eva Bergerová j.h., dramaturgie Alena Kožíková. Premiéra 28. března.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Grafton Recruitment Praha
HR ADMINISTRATIVA S NĚMČINOU

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz