Divadlo pod Palmovkou - z inscenace Ať žije královna!

Divadlo pod Palmovkou - z inscenace Ať žije královna! | foto: Milena Forstová

Královna, na niž je radost se dívat

Historické hře o rivalitě Marie Stuartovny a Alžběty I. nazvané Ať žije královna! bude za dva roky čtyřicet. A je to znát – v dobrém i horším slova smyslu.

Úspěšný anglický dramatik a scenárista Robert Bolt, začínající v 60. letech, měl ambici vyprávět strhující historické příběhy s politickým přesahem. Politikum z jeho díla vyprchalo, zůstal příběh.

Režisér Petr Kracik z pražského Divadla pod Palmovkou je známý tím, že klasická dramata nijak neaktualizuje. Inscenuje je tak, jak stojí a leží. V tomto případě spíše stojí – vznešeně coby starožitná, bohatě zdobená komoda.

Rytmus inscenace, kdy se střídají výstupy mladé skotské královny Marie s výstupy její starší sestřenice, anglické panovnice Alžběty, tak připomínají pozvolné vysouvání těžkých šuplíků.

Naštěstí je na co se dívat, čemu naslouchat! Zejména oko divaček ocení historizující kostýmy, které dámám skutečně sluší, pánové v hledišti pak mohou kvitovat suchý anglický humor.

Není to Shakespeare
Boltova hra je opravdu dobře, napínavě napsaná. Skutečnost, že postavy neztrácejí noblesu a duchaplnost doslova ani na popravišti, k tomuto žánru patří. Solidní hodnotu přinášejí i jednotlivé herecké výkony.

Zuzaně Slavíkové coby Alžbětě sedí jak sarkastická poloha, tak i chvíle, kdy silou vůle přemáhá svůj (milostný) cit či soucit. Jitka Čvančarová je v úloze Marie Stuartovny žensky vášnivá a nezlomná a její bolest tak přiznaně otevřená, že by jen cynika mohlo napadnout, jestli si za své omyly s mužskými nemůže sama.

Libeňský ansámbl se vůbec představuje v dobrém světle, jmenujme ještě Jana Teplého jako temperamentního milence Alžběty, Miloše Kopečného v úloze Alžbětina chladnokrevně vtipného "poradce", anebo Jana Révaie, syfilitického manžela Marie Stuartovny.

Poctivé realistické herectví, které romantizujícím hrám tohoto typu dodává diváckou atraktivitu a emocionální zážitek – obdobně jako v souběžně uváděném velkofilmu na stejné téma královen, lásky, válek a intrik Královna Alžběta: Zlatý věk.

V programu k libeňské inscenaci je v souvislosti s Boltem jmenován Shakespeare, jenomže to je spíše toužebné přání. Boltův příběh přináší konflikt dvou v jádru ušlechtilých královen čili jednoho dobra s ještě větším dobrem, jemuž shakespearovské vědomí krutosti a zla dělá jen dramatické pozadí.

ROBERT BOLT - Ať žije královna!
Divadlo pod Palmovkou Praha, režie Petr Kracik, překlad Kateřina Hilská, premiéra 24. a 26. listopadu. Délka představení 175 minut.
Hodnocení MF DNES: 80%