Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Královna Alžběta je nešizená vladařská historka

  17:13aktualizováno  17:13
- Říká se, že ani peklo nezná nic horšího, než je zhrzená žena. Podle anglického historického dramatu Královna Alžběta, který vstoupil do tuzemských kin ozdoben sedmi oscarovými nominacemi, může být dáma v lásce zrazená naopak užitečnou pokud se zatvrdí, namísto srdce začne užívat rozum a sex nahradí veřejným blahem.

Tak přímočaře se samozřejmě Alžbětin příběh neodvíjí, nicméně klikatými cestičkami výpravného dramatu se opravdu pokouší o trochu romantičtější a vášnivější portrét slavné panovnice, než bývá obvykle předkládán. Zatrpklá mužatka s řídkými narezlými vlasy zpravidla hrává tu zlou v souboji s hodnou Marií Stuartovnou, mladší, krásnou a smyslnou vládkyní Skotska; jenže to přišlo mnohem později. Scenárista Michael Hirst vyšel z předpokladu, že i tahle žena musela být někdy mladou dívkou a tehdy ji snad polibky zajímaly víc než státnická lejstra. I kdyby tomu tak nebylo, Alžběta zakoušející první nástrahy trůnu představuje pro publikum určitě atraktivnější středobod než politické rozpravy.
Hlavní (filmový) zvrat v královnině osobnosti nastává, jakmile Alžběta zjistí, že její milenec je dávno ženatý - ale nedá se říci, že by se příběh řídil výhradně ložnicí. Jednak se erotika vyžívá spíš v tanci a veřejných provokacích, navíc ji v posteli tradičně cloní závěsy. A jednak tvůrci dobový žánr naplňují dalšími nutnými přísadami: svár katolicismu a protestantismu symbolizuje už úvodní upálení kacířů, dvůr se zmítá ve složitých krvavých intrikách, obraz po bitvě připomíná Maroldovo panoráma Bitva u Lipan, scény z mučíren zase Kladivo na čarodějnice. Z příšeří chrámů a vězeňských kobek Toweru pak děj "skočí" tu do měkkého jasu slunné louky, odkud vedou zamilovanou princeznu na trůn, tu do svitu pochodní za karnevalové plavby přervané atentátem. Oscarové nominace za výpravu, kostýmy, masky i kameru jsou prostě znát, přičemž stylizace poměrně zručně spojuje důstojnou britskou strohost se stopou suchého humoru a dráždivou frivolností francouzských postav; z Paříže si film půjčil i rekvizity dobrodružných romancí, třeba otrávené šaty, jimž unikly Alžběta i Angelika.
Přesně naplněná, nešizená vladařská historka tu není poprvé; má-li Královna Alžběta jistý nadstandard, je obsažen v nominaci pro Cate Blanchettovou.
Australská herečka skvěle vede svou hrdinku jemnými odstíny: není vyloženě krasavicí, ale když nakrčí nos pod pihami, podmaňuje zvláštním půvabem. Z dívčích rozmarů se prokouše k ostrovtipu, z nejistoty k rozhodnému gestu. Jen díky ní působí přirozeně, když královna zvolí necitelnost a coby "znovu panna" se vdá za Anglii.

Královna Alžběta (Anglie 1998)

režie Shekhar Kapur
scénář Michael Hirst
hrají Cate Blanchettová, Geoffrey Rush, Richard Attenborough a další
distribuce Bontonfilm
čas 121 minut, titulky

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz