Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Králík se zmítá mezi odpovědností a svobodou

  18:08aktualizováno  18:08
Americký klasik John Updike (1932) na některé své české překlady stále čeká. Nyní tu poprvé vyšel jeho Králík se vrací, druhý díl proslulé série.

John Updike | foto: Profimedia.cz

Všestranný autor vstoupil do dějin literatury hlavně cyklem o Králíkovi, jehož dva díly mu vynesly dvě Pulitzerovy ceny za román. V češtině řada stále není kompletní: ze čtyř knih známe pouze tři, novinkou je druhá část Králík se vrací (1971).

A návrat je to bouřlivý: spadá do kulminujících šedesátých let, kdy na Měsíci přistává Apollo 11, vrcholí protesty proti válce ve Vietnamu i rasové nepokoje a ve vzduchu je nejen všudypřítomná vůně marihuany, ale také příslib volné lásky.

Králík celonárodní i osobní
Několikasvazkové dílo, které zachycuje na osudech jednotlivců takzvaný duch doby, není v Americe ničím novým: připomeňme Johna Dos Passose či z poslední doby americkou trilogii Philipa Rotha, jejíž dvě zatím přeložené části si u nás získaly značnou oblibu.

Updikeova sága se liší výběrem prostředí a postav: maloměstem a protestantskou střední třídou. Autor navazuje na Babbita Sinclaira Lewise z 20. let, k němuž odkazuje už v názvu - přezdívkou hlavního hrdiny Králík, anglicky Rabbit. I Updikeův Harry Angstrom se zmítá mezi odpovědností a svobodou s předem určenými limity, rebeluje víceméně v mezích zákona.

Autor roku 1995 připustil, že mu Králík posloužil jako ventil vlastního neklidu a rozmrzelosti, což se v Návratu projevuje hlavně ve vykreslení vztahu otce a syna - Updike opustil svou manželku s dětmi a podruhé se oženil. I proto lze Králíka chápat nejen jako společenskou, ale i emocionální historii Spojených států, jak podotkl jeden britský recenzent. Téma celonárodní, ale i osobní.

Ne všechny ohlasy však byly pochvalné, většina výhrad směřovala na adresu Králíkova vyjadřování. Jeho komentáře a vnitřní monology mnohým připadaly až příliš vtipné a (sebe)ironické. Jako by Updike nezachycoval myšlenky průměrného pracujícího Američana, ale absolventa Harvardu, jímž také ve skutečnosti je. Spisovatel kontroval postřehem, že ani Shakespeare neupřel žádné postavě výřečnost, k čemuž dodejme, že podle výše uvedené logiky by se obdobného přečinu dopustil třeba i William Faulkner.

Příliš mnoho trápení
Harryho Angstroma ve druhém dílu Králíka stále něco sužuje: trauma ze smrti maličké dcerky i ústup někdejší sportovní slávy. Trápí se nad nemocnou matkou, jejíž ambice ho kdysi poháněly, obtížně překonává nevěru manželky: jak bez ní vychová syna? K tomu se přidává frustrace, že nebojoval v Koreji. Spojené státy totiž podle něj stále jednají ve jménu svobody (jako „ruka Boží“) a americkou vlajku má za nedotknutelnou (žádný „kus hajzlpapíru“).

Jenže do Králíkova života vstoupí dějiny. Ne jako převratné události, ale v rovině individuální. Králík si všímá, že muže vysedávající v baru žádná raketa neodnesla a záběry z Měsíce v televizi má vystřídat nepříliš duchaplná soutěž.

Když se na obrazovce objeví přenos ze slavnostního pohřbu, není si jistý, jestli ty pocty patří senátoru Dirksenovi ve Washingtonu nebo Ho Či Minovi v Hanoji - „hodnostáři vypadají všichni stejně“. O velké politice sice vede vášnivé diskuse s otcem své ženy i jejím řeckým milencem, ale myšlenkově i jinak se začne vyvíjet až pod vlivem dvou stále mu bližších lidí.

Prvním z nich je osmnáctiletá Jill, která v rámci revolty utekla od bohatých rodičů a okusila vše, co šedesátá léta nabízela. To kvůli ní se z uvolněné idyly plné hudby, debat a sexu postupně stává drogová noční můra. Druhým je mladý černoch Skeeter, permanentně lehce zkouřený veterán z Vietnamu, jehož postavu list New York Times právem označil za „nový černošský typ“.

Zhnojený státy
Nový je vlastně dodnes, vymyká se jakémukoli vřazení: není to oběť ani revolucionář a svou rétorikou podrývá i kazatelskou tradici, již má afroamerická komunita v úctě. Jeho divoký humor nezná - na rozdíl od politické korektnosti - hranice.

Tam, kde Králík se synem vidí nejlepší zemi na světě, Skeeter vidí - nejen v důsledku otroctví - „Zhnojený státy“. Neváhá vyřknout větu jako „Ježíši, ochraň mě před těma vy blitejma, podebranejma bílejma milencama“ a nepřáteli jsou pro něj i „etablovaný negři“, kteří přitahují zájem bulvárního tisku.

Skeeter má však rozporuplnou roli: svými názory trochu pootevře Králíkovi oči, méně jasné však je, proč pokoušel skoro vyléčenou Jill. Tato postava, přesvědčivější v rovině symbolické než psychologické, provokuje, ale neskýtá žádnou alternativu. Tím se trochu podobá černošským protagonistům z próz Bernarda Malamuda, které také vznikaly v 60. letech.

Updike tak v Králíkovi mistrně zachycuje třídní rozdíly i rasové předsudky bělochů vůči černochům, ale jeho obyčejný člověk je logicky méně intelektuálně vnímavý, spíše se potácí s nejistotami a zmatky doby. A neumí překvapit tolik jako třeba protagonisté Philipa Rotha. U Králíka vítězí vina a povinnost.

JOHN UPDIKE - Králík se vrací
Přeložil Miroslav Jindra. Paseka, Praha a Litomyšl 2007, 404 stran, doporučená cena 389 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz