Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Králičí chlapec tajemných The Residents bude zachraňovat svět

  12:57aktualizováno  12:57
Po pěti letech se ve čtvrtek 20. listopadu vrací do Prahy na scénu Paláce Akropolis kultovní experimentální kapela The Residents.

The Residents | foto: Wikipedia

Soubor je proslulý tím, že už přes čtyřicet let úspěšně tají svou identitu: jako image používají její členové obří bulvy s cylindry a zásadně neposkytují rozhovory ani další informace - a je s podivem, že média ani pořadatelé koncertů jim tuto "hru" nikdy nepokazili.

The Residents patří k největším hudebním inovátorům druhé poloviny 20. století a jejich doménou bylo i experimentování s novými médii. Jsou například označováni za autory prvního videoklipu, jejich dílo je dnes součástí sbírek Muzea moderního umění v New Yorku, jako jedni z prvních také přišli s propracovaným CD-ROMem (Freak Show).

Po celou dobu své existence neučinili jediný kompromis směrem ke komerční sféře, přesto jsou jednou z nejuznávanějších formací pohybující se na pomezí klasické hudby, avantgardy a moderního divadelního umění. Jejich ojedinělá živá vystoupení jsou směsicí hudebního a vizuálního vjemu, performance.

The Residents: The Bunny Boy (živě v New Yorku)

V minulosti režírovali The Residents v Praze multimediální divadelní představení The Freak Show (divadlo Archa, 1995) a posléze v roce 1999 absolvovali v divadle Archa tři živé koncerty. V září 2003 v Praze vystupovali naposledy. Letos se opět za přísného utajení přijedou tito (v podstatě "neexistující") muzikanti ukázat do Prahy. Na koncertu představí starší skladby, ale zejména ty ze svého nového CD The Bunny Boy.

O čem je vystoupení The Bunny Boy

Nejnovější show The Residents The Bunny Boy (Kraličí chlapec) kombinuje hudbu z nového alba a video ze stejnojmenného internetového seriálu, který měl premiéru začátkem září. Přiběh se točí kolem "králičího chlapce", který hledá svého ztraceného bratra  - dává na internet videa, jejichž pomocí prosí o pomoc. Postupem času narůstá interakce mezi chlapcem a jeho publikem a děj příběhu je plný podivných a neočekávaných zvratů. Králičí chlapec se potácí na hranici mezi šílenstvím a realitou a zanedlouho stojí před úkolem o nic menším, než je záchrana lidstva před koncem světa.

Tvorba The Residents ovlivnila řadu tuzemských umělců. Do nejtěsnějšího kontaktu s nimi se dostala skupina Už jsme doma (UJD), která v roce 1992 navštívila The Residents v jejich studiu a vzájemné sympatie vyústily ve spolupráci na představení The Freak Show.

Přestože se hudebníci UJD - kteří po pražském koncertě vystoupí po 22. hodině v klubu Vagon spolu s kapelou Boo na afterparty - dostali do těsného kontaktu s The Residents, ani oni nemohou potvrdit, jsou-li lidé, se kterými se potkali, skutečnými členy The Residents, či potkali-li pouze nastrčené figuranty. Dohady kolem jejich identity nadále trvají.

Předprodej v sítích Ticketpro, Ticketstream, Ticketportal a v kavárně Paláce Akropolis 690 Kč plus poplatky (stání, v ceně i afterparty v klubu Vagon).

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz