Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kralice mají novou expozici

  17:15aktualizováno  17:15
Kralice nad Oslavou - Památník Bible kralické se změnil. Od minulého pátku mají návštěvníci Kralic nad Oslavou možnost zhlédnout obnovenou stálou expozici nazvanou Dílo tiskařů Jednoty bratrské. Důvodem ke změně stálé expozice přibližující významnou kapitolu českých byla snaha o aktualizaci a přizpůspobení se dnešním podmínkám.

"Expozice dostala třetí podobu, ta poslední pak byla instalována od roku 1975," řekl vedoucí historického oddělení muzea Slavomír Brodesser. Kvůli nové podobě tak byl památník od loňského listopadu do letošního května uzavřen. "Výstavní mobiliář zůstal v podstatě stejný a nemůže být příliš rozšířen, jelikož se jedná o věci staré čtyři sta let. A nový výzkum neprobíhá. Velkých změn doznal ale hlavně interiér - nové koberce, výmalba," popisoval Brodesser.

I tak je ale expozice širší. "Rozmnožila se o nálezy z archeologického výzkumu bratrského sboru v Ivančicích či o věci mající vazbu k historii Kralic," doplnil historik.
S novou podobou také pracovníci změnili dominantu expozice. "Předcházející výstavě dominovala Komenského mapa, dnes je zde nový velký obraz zachycující práci tiskařů. Návštěvníci plasticky vidí, jak tehdy tiskárna fungovala," objasňoval Brodesser.

Památník se nachází v budově bývalé tvrze, kde v letech 1578 - 1620 tajně Čeští bratři tiskli knihy náboženského a světského charakteru. Jednalo se zejména o učebnice, ale šestidílná takzvaná Kralická bible, byla jejím nejvýznamnějším produktem. "Přispěla zejména k uchování a rozvíjení českého jazyka za protireformace a v exilu," uvádí stránky Moravského zemského muzea, které památník spravuje. Tradici utajené tiskárny pak Čeští bratři obnovili znovu po roce 1629 v cizině, kde se na tiscích podílel i Jan Amos Komenský.

Návštěvníci v Kralicích také najdou maketu původní tvrze. "Dnes říkáme spíše zámeček, jelikož ve čtyřicátých letech šestnáctého století byla přestavěna do renesanční podoby," popsal vedoucí historického oddělení. Jak dodal, s novou expozicí se také po čtyřech letech otvírá možnost původní tvrz navštívit. "Zpřístupnili jsme i sklepení, kde najdou zájemci hrobku posledního kralického majitele Jindřicha Kralického z Kralic," prozradil.

Památník Bible kralické spravuje Moravské zemské muzeum od roku 1969 a ročně jej navštíví zhruba deset tisíc zájemců a v sezoně je kromě pondělí denně přístupný.

Bible kralická

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz