Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Král komiků je mrtev, jeho humor však žije

aktualizováno 
- Vlasta Burian vynikl především jako komik. Měl velký pozorovací talent, smysl pro parodii a dokázal si hrát se slovy. Své mistrovské klaunství předváděl i v pěveckém umění, proto mu do mnoha filmů autoři psali i písničky. O to víc je překvapující, že lidé, kteří poznali Buriana v soukromí, ho nazývají ješitným despotou, který se choval povýšeně, potrpěl si na komfort a měl zálibu v uniformách.

Když v roce 1895 vynalezli majitelé továrny na fotografické přístroje, bratři Louis a Auguste Lumiérové, zařízení, které bylo zároveň kamerou i projekčním přístrojem a nazvali ho kinematograf, slavil Vlasta Burian teprve čtvrté narozeniny. Jen o tři roky později začal Ing. Jan Kříženecký natáčet první české filmy.

Filmové herectví přinášelo nové možnosti, jenže herci, kteří se najednou ocitli před kamerou a pocházeli především z divadelních prken, se ne vždy dokázali vypořádat s novou technikou. Pro mnohé z nich nebylo snadné smířit se s nebývalou popularitou a naučit se žít s novou tváří, získanou prostřednictvím filmových rolí. Éru němé kinematografie vystřídal v letech 1927 - 1930 film zvukový a někteří herci zmizeli nadobro. Vlasta Burian patří k těm, kteří si objevili na filmovém plátně ještě v němém filmu Tu ten kámen, 1923, ale svůj talent naplno uplatnili ve filmu zvukovém.

Vlasta Burian slýchával už jako dítě v Liberci, kde vyrůstal, od tamějších herců samou chválu o prknech, která znamenají svět. Později se s rodiči přestěhoval do Prahy a to přímo na Žižkov, kde si do sytosti mohl užívat muzikantů a komiků, kteří své umění předváděli po večerech v nejrůznějších hospůdkách. Rodiče původně viděli Vlastovu budoucnost v povolání obchodníka, jenže on byl pro divadlo nadšený a cítil v sobě ten kus hereckého nadání, co mu bylo dáno do vínku a takového talentu by bylo škoda nevyužít. Zpočátku byl odvážný a zkoušel se prosadit na velkých scénách nejprve ve vinohradském, později ve Švandově divadle, ale všude byl jen jako sborista. Štěstí měl ve chvíli, kdy si ho všiml Karel Hašler a zajistil mu angažmá v kabaretu Rokoko. Lidé si ho velmi brzy oblíbili a po čase tu začal vystupovat dohromady s klavíristou Daliborem Ptákem, se kterým později nastudoval slavnou parodii italské opery.

V roce 1925 založil vlastní divadlo - Divadlo Vlasty Buriana, ve kterém vystupoval téměř stálý soubor herců. Sám hrál v desítkách pražských divadel. Ve svých filmech využíval některé divadelní výstupy a mnoho filmů dokonce vycházelo z her, které se hrály v jeho divadle.

Hrál často ve filmech Martina Friče a Karla Lamače většinou podle scénáře Václava Wassermana. Právě pod vedením M. Friče vytvořil v roce 1933 tři pozoruhodné postavy ve filmech Dvanáct křesel, Revizor a U snědeného krámu. Tady nevystupoval jen jako komik,ale ukázal se jako výborný herec i jiných žánrů. Mezi jeho nejlepší filmy patří Katakomby, 1941, Baron Prášil , 1940 a Přednosta stanice, 1941.

V roce 1945 byl Burian zatčen pro údajnou spolupráci s okupanty, důvodem pro obvinění bylo odmítnutí spolupráce v propagandistickém rozhlasovém vysílání. Pět let trvalo než byl celý případ uzavřen, dobu výslechů popisuje Vladimír Just v knize Věc: Vlasta Burian.

Vlasta Burian vynikl především jako komik. Měl velký pozorovací talent, smysl pro parodii a dokázal si hrát se slovy. Své mistrovské klaunství předváděl i v pěveckém umění, proto mu do mnoha filmů autoři psali i písničky. O to víc je překvapující, že lidé, kteří poznali Buriana v soukromí, ho nazývají ješitným despotou, který se choval povýšeně, potrpěl si na komfort a měl zálibu v uniformách.

Jeho jiskřivý humor ať už na divadle nebo na filmovém plátně je však důvodem k tomu, že se stal jedním z našich největších komiků a jeho filmy, pořady a desky mají výsostné postavení i v dnešní době.

Vlasta Burian (9. 4. 1891 - 31. 1. 1962)

Filmy: Tu ten kámen, Falešná kočička, Lásky Kačenky Strnadové, MIlenky starého kriminálníka - němé filmy

1930: C. a K. polní maršálek, 1931: To neznáte Hadimršku, On a jeho sestra, 1932: Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Anton Špelec Ostrostřelec, 1933: Pobočník jeho výsosti, 1934: Hrdinný kapitán Korkorán, Nezlobte dědečka, 1935: Hrdina jedné noci, Tři vejce do skla, 1938: Ducháček to zařídí, 1939 U pokladny stál, Ulice zpívá, 1941: Přednosta stanice, Provdám svou ženu, 1942: Ryba na suchu, Zlaté dno, 1951: Slepice a kostelník, Nejlepší člověk, 1955: Muž v povětří, Byl jednou jeden král , 1956: Zaostřit, prosím! a další. Natočil celkem třiadvacet filmů.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz