Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Král komiků je mrtev, jeho humor však žije

aktualizováno 
- Vlasta Burian vynikl především jako komik. Měl velký pozorovací talent, smysl pro parodii a dokázal si hrát se slovy. Své mistrovské klaunství předváděl i v pěveckém umění, proto mu do mnoha filmů autoři psali i písničky. O to víc je překvapující, že lidé, kteří poznali Buriana v soukromí, ho nazývají ješitným despotou, který se choval povýšeně, potrpěl si na komfort a měl zálibu v uniformách.

Když v roce 1895 vynalezli majitelé továrny na fotografické přístroje, bratři Louis a Auguste Lumiérové, zařízení, které bylo zároveň kamerou i projekčním přístrojem a nazvali ho kinematograf, slavil Vlasta Burian teprve čtvrté narozeniny. Jen o tři roky později začal Ing. Jan Kříženecký natáčet první české filmy.

Filmové herectví přinášelo nové možnosti, jenže herci, kteří se najednou ocitli před kamerou a pocházeli především z divadelních prken, se ne vždy dokázali vypořádat s novou technikou. Pro mnohé z nich nebylo snadné smířit se s nebývalou popularitou a naučit se žít s novou tváří, získanou prostřednictvím filmových rolí. Éru němé kinematografie vystřídal v letech 1927 - 1930 film zvukový a někteří herci zmizeli nadobro. Vlasta Burian patří k těm, kteří si objevili na filmovém plátně ještě v němém filmu Tu ten kámen, 1923, ale svůj talent naplno uplatnili ve filmu zvukovém.

Vlasta Burian slýchával už jako dítě v Liberci, kde vyrůstal, od tamějších herců samou chválu o prknech, která znamenají svět. Později se s rodiči přestěhoval do Prahy a to přímo na Žižkov, kde si do sytosti mohl užívat muzikantů a komiků, kteří své umění předváděli po večerech v nejrůznějších hospůdkách. Rodiče původně viděli Vlastovu budoucnost v povolání obchodníka, jenže on byl pro divadlo nadšený a cítil v sobě ten kus hereckého nadání, co mu bylo dáno do vínku a takového talentu by bylo škoda nevyužít. Zpočátku byl odvážný a zkoušel se prosadit na velkých scénách nejprve ve vinohradském, později ve Švandově divadle, ale všude byl jen jako sborista. Štěstí měl ve chvíli, kdy si ho všiml Karel Hašler a zajistil mu angažmá v kabaretu Rokoko. Lidé si ho velmi brzy oblíbili a po čase tu začal vystupovat dohromady s klavíristou Daliborem Ptákem, se kterým později nastudoval slavnou parodii italské opery.

V roce 1925 založil vlastní divadlo - Divadlo Vlasty Buriana, ve kterém vystupoval téměř stálý soubor herců. Sám hrál v desítkách pražských divadel. Ve svých filmech využíval některé divadelní výstupy a mnoho filmů dokonce vycházelo z her, které se hrály v jeho divadle.

Hrál často ve filmech Martina Friče a Karla Lamače většinou podle scénáře Václava Wassermana. Právě pod vedením M. Friče vytvořil v roce 1933 tři pozoruhodné postavy ve filmech Dvanáct křesel, Revizor a U snědeného krámu. Tady nevystupoval jen jako komik,ale ukázal se jako výborný herec i jiných žánrů. Mezi jeho nejlepší filmy patří Katakomby, 1941, Baron Prášil , 1940 a Přednosta stanice, 1941.

V roce 1945 byl Burian zatčen pro údajnou spolupráci s okupanty, důvodem pro obvinění bylo odmítnutí spolupráce v propagandistickém rozhlasovém vysílání. Pět let trvalo než byl celý případ uzavřen, dobu výslechů popisuje Vladimír Just v knize Věc: Vlasta Burian.

Vlasta Burian vynikl především jako komik. Měl velký pozorovací talent, smysl pro parodii a dokázal si hrát se slovy. Své mistrovské klaunství předváděl i v pěveckém umění, proto mu do mnoha filmů autoři psali i písničky. O to víc je překvapující, že lidé, kteří poznali Buriana v soukromí, ho nazývají ješitným despotou, který se choval povýšeně, potrpěl si na komfort a měl zálibu v uniformách.

Jeho jiskřivý humor ať už na divadle nebo na filmovém plátně je však důvodem k tomu, že se stal jedním z našich největších komiků a jeho filmy, pořady a desky mají výsostné postavení i v dnešní době.

Vlasta Burian (9. 4. 1891 - 31. 1. 1962)

Filmy: Tu ten kámen, Falešná kočička, Lásky Kačenky Strnadové, MIlenky starého kriminálníka - němé filmy

1930: C. a K. polní maršálek, 1931: To neznáte Hadimršku, On a jeho sestra, 1932: Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Anton Špelec Ostrostřelec, 1933: Pobočník jeho výsosti, 1934: Hrdinný kapitán Korkorán, Nezlobte dědečka, 1935: Hrdina jedné noci, Tři vejce do skla, 1938: Ducháček to zařídí, 1939 U pokladny stál, Ulice zpívá, 1941: Přednosta stanice, Provdám svou ženu, 1942: Ryba na suchu, Zlaté dno, 1951: Slepice a kostelník, Nejlepší člověk, 1955: Muž v povětří, Byl jednou jeden král , 1956: Zaostřit, prosím! a další. Natočil celkem třiadvacet filmů.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz