Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajinka, která se ztratila z mapy

  10:15aktualizováno  10:15
Krajinka je pátým celovečerním filmem Martina Šulíka, autora snímků Všetko, čo mám rád, či slovensko-české Zahrady, která v roce 1995 vyhrála Českého lva. Film byl opět natočen ve slovensko-české koprodukci a premiéru si odbyl na podzim v Bratislavě. V Čechách byl uveden na letošním Febiofestu a nyní se dostává i do širší distribuce.

Doktor Roth vrátí vdechnutím cigaretového dýmu život malému Imriškovi. Vojín Cipro získá za svůj milostný výkon hodinky od paní Agáty. Tulák Cyril Polka ukradne jitrnice a jenom svatý Kryštof ho zachrání před hanbou a žandáry. Přichází válka, krajinou se přeženou tři armády a pak zase přicházejí nové slibné časy, zakrátko však nový režim začne opět likvidovat. Krejčímu Ondrášovi znárodní dílnu a zavřou do vězení, zatknou také kněze, a tak krajinka zůstává bez Boha.  Hřbitov se pomalu rozrůstá a i z lesa se vytrácí život.

KRAJINKA
(SR-ČR, 2000)

Režie: Martin Šulík
Námět a scénář: Martin Šulík, Dušan Dušek
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Vladimír Godár
Hrají: Ivan Gontko, Marián Labuda, Věra Galatíková, Jan Kraus, Csongor Kassai, Vilma Cibulková, Jiří Pecha, Jiří Schmitzer
Délka: 110 minut
Premiéra: 15. 2. 2001
Podle Šulíka, s nímž na scénáři spolupracoval Dušan Dušek, vytvářejí příběh krajiny historky lidí, kteří tu žijí: "Historka nechce být historií; a přece se z jednotlivých osudů postupně splétá obraz doby, jejích hvězdných i tragických okamžiků."

Šulík je dnes mezinárodně nejuznávanějším slovenským filmařem své generace. První ceny vozil už za středometrážní snímek Staccato z roku 1986, kdy absolvoval režii na VŠMU; pět let poté natočil celovečerní debut Neha a vzápětí film Všetko, čo mám rád, v roce 1997 představil i v tuzemsku Orbis pictus a do loňského povídkového filmu Praha očima... přispěl jednou z nejvýše ceněných epizod.

Krajinka zahájila svou zahraniční dráhu na festivalu v Torontu, je prodána do zemí Beneluxu a zajímá se o ni také německý trh. Krom slovenských herců v čele s Mariánem Labudou se ve filmu objeví i tuzemské tváře, například Jiří Pecha, Vilma Cibulková či Jiří Schmitzer.

Režisér nás zkouší ošálit
(recenze Tomáše Baldýnského)

Upřímně: Krajinka je nejhorší z filmů Martina Šulíka. Je nudný, zdlouhavý, místy trapný a zoufale vypočitatelný. Je tak špatný, že nutí přehodnotit vztah k Šulíkovým předchozím snímkům. Není to příjemné. Přemýšlíte, jak moc jste se dali ošálit (tady spíš ošulit) na odiv stavěnou poetičností jeho Záhrady. Zda Šulíkova umírněná, až opatrná režie má záměrně vyvolat pocit průzračnosti jeho filmů, či spíše zakrývá nedostatek jistoty, ba dokonce zda je jeho poetika upřímná, nebo je to vypočítaná sázka na tradici slovenského magického realismu.

Přitom film začíná pěkně a slibně: němou černobílou montáží, během níž vypravěč uvede do metafory Krajinky - země, která jako by neexistovala, protože na ni nikdo nevzpomíná, Slovenska, jaké bývalo a možná by zase mohlo být, kdyby ho lidé dokázali ze svých vzpomínek znovuvytvořit. Země, v níž žijí silní rázovití lidé, již dokážou překonat středoevropské rány osudu, které ji stíhají. Krajinka vlastně není Slovensko, jaké bylo, ale takové, jaké by ho Slováci rádi viděli. Bez známek Slovenského štátu a Gabčíkova; spíš taková větší zahrada. Do tohoto konceptu mají zapadat drobné příběhy, z nichž režisér a spoluscenárista Dušan Dušek skládají obraz dvacátého století.

A právě scénář je asi největším problémem Krajinky. Jednotlivé epizody, které tvůrci okázale skládají do mozaiky příběhu, jsou tak šedivé a nabubřelé, že výsledek připomíná bublinkovou fólii. Sotva na nějaký z příběhů položíte prst, praskne. Ač se každý snaží tvářit jinak, od romantické prvorepublikové lásky vojáka a vdovy na jednu noc přes klukovské dobrodružství uprostřed armád druhé světové války až k nostalgickému setkání dvou spolužaček po šedesáti letech na sklonku komunismu, jedno mají společné: nudu a nedostatečnou či omletou pointu. Například příběh totožný s příhodou o zuřivém Sibertovi (Jan Kraus), který si při jízdě na motorce oblékal kabát obráceně, jsem poprvé slyšel na pionýrském táboře a ani v deseti letech na mě neudělal valný dojem. Podobně otřepaně působí historka o pasáčkovi, který ve spánku spolkl hada, ještě hůř je na tom story o otci a synovi zabývajícími se pytláctvím. Křivka pocitů se podobá sinusoidě, v níž se střídá cimrmanovský "prvek očekávání" s "prvkem zklamání". Sotva vás režisér uvede do zajímavé základní situace, čekejte jednu ze dvou možností. Dá-li se pointa předpokládat, přijde. Pokud se předpokládat nedá, nedostaví se vůbec.

Příběh nemusí být ve filmu nejdůležitější. Ale pokud jeho absenci stíhá i typicky neodvážná režie a bezradné figurkaření herců - i když z plakátových postav se mnoho vytřískat nedalo, výsledek pak nutně přináší větší zklamání než předposlední Šulíkův film Orbis Pictus, který už narušil autorův hvězdný status daný Záhradou. Pocit z Krajinky není jen rozčarováním ze špatného filmu, nýbrž i pocitem, že vás někdo podvedl.

Z filmu Krajinka.

Krajinka.

Krajinka.

Krajinka.

Krajinka.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Najdete na iDNES.cz