Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajina zpěvů je malý, pozoruhodný festival

  11:09aktualizováno  11:09
Šumperk - Nyní není až tak obtížné pořádat nejrůznější sjezdy a mnohasetčlenné sešlosti, najdou-li se vhodní sponzoři, kteří mohou kalkulovat s následným ziskem. Jiná situace nastává tam, kde jde o oblast umělecké činnosti - nevýdělečné a nadto provozované dětmi. Ovšem tu a tam najdou osvícenější kulturní a političtí činitelé i podnikatelé, kteří takové akce podpoří. Jedním z měst, kde se daří pořádat pozoruhodný festival, je Šumperk se svou Krajinou zpěvu.

Do Šumperka se již po sedmé sjelo na 24 vybraných dětských sborů (tj. cca 1100 dětí), přes sto sbormistrů a dalších hostů. Šumperské sborové dny, které se letos konaly 27. až 29. dubna, se za léta své existence z kapacitních důvodů ustálily jako festival spíš menší, ale výběrový a svou atmosférou zcela neopakovatelný.

Žánrovou pestrost zajistila pečlivá dramaturgie festivalu, která do jednoho dne soustředila sbory mateřských a poté základních škol ze Šumperska, vždy se společným repertoárem všech zpěváčků. Na večerních koncertech vystoupily vesměs sbory, které patří k stálicím vysokých kvalit naší sborové tradice, anebo se k ní blíží. Ze všech uveďme alespoň Radost Praha, Severáček Liberec, Primavera Brno, a samozřejmě domácí Motýli Šumperk. Výborní byli i švýcarští hosté St. Laurentius Bülach a vynikající Prieboj z Prievidze.

V koncertním sále zněla většinou světská sborová tvorba různých stylových epoch i žhavé současnosti, k níž patřily skladby přítomných skladatelů - V. Neumanna, J. Hanuše a tuzemského nejfrekventovanějšího textaře V. Fischera. Pól duchovní hudby v chrámovém prostředí zazněl ve vytříbeném, pěvecky dokonalém projevu Kühnova dětského sboru. Repertoárové rozšíření přineslo provedení Mozartovy Korunovační mše C dur (KV 317) pražským chlapeckým sborem Pueri gaudentes s Komorním orchestrem pražské konzervatoře.

Kühnův dětský sbor vystoupil ještě téhož dne večer a představil se publiku ve zcela nečekané podobě. Uvedl totiž svitu lidových písní Slavnosti jara od O. Máchy, které část dětí pod vedením renomovaných folkloristů a choreografů provedla i scénicky tak, jak to sbor připravil pro své loňské turné po Malajsii a Singapúru. Pro posluchače to byl inspirativní a silný zážitek, neboť ne vždy si "v pěně našich dnů" uvědomujeme, jaké bohatství a hudební krásu má náš domov.

Perličkou přehlídky byl nedělní koncert, který byl specifický. Tento koncert se totiž secvičuje na několika krátkých zkouškách během festivalu, neboť na pódiu se spojí nejen účinkující sbory, ale i bývalí členové Šumperského dětského sboru a mnozí z přítomných sbormistrů. V pestrém programu se u dirigentského pultu vystřídalo několik sbormistrů.

Na koncertě byla za celoživotní sbormistrovskou činnost předána Milanu Uherkovi Cena Bedřicha Smetany, která představuje nejvyšší poctu českému sbormistrovi, a čestné členství města Šumperka se symbolickým klíčem od města. Závěrečný koncert i s provedením známé školní scény z opery Jakobín (s dirigentem M. Uherkem) bych si pro jeho kvality velmi přála slyšet na CD.

A vůbec se nemohu zbavit pocitu, že je projevem malé tvůrčí a dramaturgické potence našich moravských i pražských televizních studií, které nejsou s to zachytit podobné dokumenty stálé aktivní hudebnosti vysokých kvalit, lidské pospolitosti - přitom i v divácky atraktivní nabídce.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz