Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajčo a Redl se setkali v muzikantském filmu

  10:34aktualizováno  10:34
Když léčebnu opouští poprvé, ještě jej vítá manželka. Ale když odtud jde podruhé, už na něj nikdo nečeká: ani rodina, ani kapela, v níž zářil.

Comeback - Richard Krajčo - snímek z televizního filmu | foto: Česká televize © Marek Švidrnoch

Z cesty, kam jej svedl alkohol, hledá návrat sám. Tak začíná televizní film Comeback, který má v neděli večer premiéru na ČT1, snímek výjimečný svými kvalitami i zázemím.

Scénář, do nějž přesně zapadly skladby Vlasty Redla, je dílem spisovatele Zdeňka Zapletala. A režisér Václav Křístek, jenž stál za dokumentárním cyklem Bigbít, obsadil do hlavní role herce a muzikanta Richarda Krajča, který tu kromě melodií Redlových zazpívá i pár vlastních písní.

„Ze začátku jsme se báli, jak na sebe Redl a Krajčo budou navzájem slyšet, ale byly to zbytečné starosti. Znají se a respektují. Navíc prazvláštní spojení Krajčo-Redl vzbudilo nejen na severní Moravě, kde jsme točili, poprask a zvědavost,“ líčí režisér, podle nějž Comeback působí skoro jako dokument. „Říká se mu Redlův nebo Krajčův příběh, i když se tomu oba brání,“ dodává.

Křístek do hlavní role získal Krajča, přestože herec už několik nabídek hrát ve filmu rockera zamítl -nechtěl prý spadnout do takových „škatulek“. Pro Redla vymyslel roli zvukaře. Jak kolegu za zvukovým pultem vnímal Krajčo?

„Pro mě to byla pocta,“ tvrdí zpěvák a Křístek doplňuje: „Přesně totéž říkal Redl o Krajčovi.“ Výsledkem se stal slovy režiséra „film s písničkami, nikoliv písničkový film“ nebo moralita, a zároveň příběh o „druhé straně osvícené rockové scény“.

Osud padlé hvězdy rockové scény se opírá o výrok: Chceme-li se vrátit, musíme mít kam. Hrdina utíká z divokých nocí ostravských klubů na samotu do horské vsi. Točilo se tak hlavně ve dvou prostředích.

„Spousta věcí se rodila přímo na place tak, jak jsme si je vymýšleli, aby působily věrně,“ vzpomíná Krajčo, že třeba během „ožíračky na Stodolní“ nikdo kolem netušil, že se výjevy natáčejí. Zpěváka také těší, že veškeré hudební scény vznikaly s živou kapelou, bez playbacků.

Vesnické pasáže se točily v Beskydech, v obcích Trojanovice či Pržno, a Krajčo, jehož hrdina tu pomáhal v lese, si tu loni užil krutou zimu. „Báli jsme se klišé 80. let,“ připomíná Křístek banální historky, kterak hoch změsta přichází objevovat venkov.

„Richard měl občas výborné nápady. Třeba že jeho hrdina ve chvíli, kdy vyjde před chalupu za kalného rána s kašlem a kocovinou, musí z plných plic zařvat. To horské echo v obrovském prostoru ještě výkřiku dodalo sílu - a hlavně měl Krajčo pravdu. Proto tam přece člověk jezdí, proto utíká do hor, aby si zařval,“ shrnuje režisér.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz