Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kracíková vnáší do českého dokumentu svěží vítr

aktualizováno 
- Začínající dokumentární fotograf vždy stojí před základní otázkou, na jaký výsek se má zaměřit. Svět je příliš velký a jako celek neuchopitelný. Nutně tedy nasměruje pozornost na prostředí a jeho obyvatele, kteří se od ostatních odlišují. Je jedno, zda zavítá do nemocnice, kasáren či romské čtvrti. Výsledek však pokaždé ukáže, zda vytvořil jen efektní obrazové sdělení, či dokázal něco víc. Studentka FAMU Maria Kracíková si pro tvorbu vybrala prostředí pražské židovské komunity. Její výsledek může do české dokumentární fotografie přinést potřebný svěží vítr.

Židé svou komunitu označují hebrejským výrazem kehila. Pražskou obec si nemůžeme představovat jako skupinu lidí uzavřených do imaginárních zdí ghetta, nepřístupného pro jiné smrtelníky. Pro fotografa není přesto jednoduché do takového společenství proniknout. Zvláště když jde o dívku, před kterou židovská tradice klade řadu překážek.
Ovšem právě tradice je pro fungování kehily nezbytná. Ta neplní jen funkci náboženskou, ale také společenskou. Dokáže zachovat dávnou kulturu, bez které je integrita víry jedince žijícího v odlišném světě nepředstavitelná. A zde je také cesta pro fotografa. Židovství většiny členů pražské diaspory s obcí velmi úzce souvisí a dá se říci, že končí za jejími branami.
Kracíková tedy neukazuje snímky z jejich domácností nebo všedního života. Soustředí se na ty situace, kdy se víra projevuje navenek. Neznamená to však, že by si vystačila se zachycením symboliky obřadů a svátků.
Chápe, že o člověku nestačí vypovědět to, že nosí jarmulku a pejzy a texty modliteb čte zprava doleva. Snaží se spíš o záznam jeho pocitů - ať už jde o šťastnou nevěstu, či poněkud rozpačitého otce chvíli před obřezáním jeho syna. A tázavý pohled jeho tváře řekne o pomalu se obnovující náboženské společnosti rozhodně víc než stovky záběrů hrajících si s motivem Davidovy hvězdy a podzimem zachmuřených náhrobků.
Kracíková na Karlově univerzitě už vystudovala obor žurnalistika. Očekávali bychom tedy jakousi novinářskou dravost k dosažení kýženého výsledku; navíc konzervativní židovství se svým zákazem vstupu ženy do synagogy při bohoslužbě by ji k tomu mohlo přímo vybízet. Žádného voyeurismu se však nedočkáme! I záběr skrz dveře Staronové synagogy při svátku roš ha-šana není porušením intimity rituálu, ale naopak jen náznakem tajemství, ke kterému zkrátka nemůžeme mít přístup. Stejně jako okamžik těsně před rozsvícením svící zahajujících šabat, sedmý den v týdnu vyhrazený pro odpočinek a náboženské rozjímání. Porušit tento posvátný čas cvakáním spouště by autorčinu tvorbu posunulo (či spíš vrátilo) do zcela jiné polohy.
Něco z žurnalistické průpravy se však na fotografiích Marie Kracíkové projevuje. Na celý rok vstoupila do životů pro ostatní Pražany možná trochu tajemných spoluobyvatel, avšak na záběrech její přítomnost neobjevíme. Nestala se fascinovanou obdivovatelkou zvláštního světa uchovávajícího si specifickou atmosféru ani žalující svědkyní společnosti pevného řádu, pro člověka řítícího se do třetího tisíciletí poněkud svazujícího a nepochopitelného. Jakýkoliv názor nechává pouze na divákovi. To je chvályhodný čin.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz