Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kožená získala prestižní ocenění

  10:17aktualizováno  10:17
Písně českých autorů Janáčka, Martinů a Dvořáka dopomohly mezzosopranistce Magdaleně Kožené k jednomu z největších úspěchů její dosavadní kariéry. Za nahrávku, kterou natočila pro firmu Deutsche Grammophon společně s pianistou Grahamem Johnsonem, převzala v pátek večer v londýnské Barbican Hall prestižní cenu Gramophone Award. Kompaktní disk byl nominován ve vokální kategorii, v níž soupeří převážně interpreti komorní písňové tvorby.
Společně s českou pěvkyní byly oceněny další osobnosti hudebního světa. Hvězdou večera se stala italská mezzosopranistka Cecilia Bartoliová, jíž rockový skladatel a zpěvák Elvis Costello předal titul Umělec roku. Nahrávkou roku byla vyhlášena Londýnská symfonie Ralpha Vaughana Williamse, kterou vydala firma Chandos. Tenorista Roberto Alagna triumfoval s albem francouzských árií v kategorii operního recitálu. Dirigent Nikolaus Harnoncourt zvítězil se snímkem Bachových Matoušových pašijí v kategorii vokální barokní hudby. Mezi dalšími oceněnými je i skladatel Pierre Boulez anebo klavírista Murray Perahia. Vůbec poprvé letos soutěžily i nosiče DVD. Vyhrál živý záznam představení Berliozova opusu Faustovo prokletí na Salcburském festivalu.

Souběžně se zahájením slavnostního galakoncertu začal od půl osmé londýnského času výsledky v patnáctiminutových intervalech odtajňovat i časopis Gramophone na svých internetových stránkách. Zvyšoval tak napětí připomínající finiš v cílové rovince. Šéfredaktor Gramophone Online Paul Cutts nezapomínal zdůraznit, zda výsledky byly očekávané, těsné či překvapující. Podle těchto informací se Magdalena Kožená prosadila naprosto přesvědčivě. "Za mimořádnou krásu a bohatost hlasu, který je v největším rozkvětu," citoval Cutts výrok, jímž odborná porota přiřkla cenu Kožené. Na hodnotitele také zjevně zapůsobil repertoár, zvláště hudba Bohuslava Martinů, která ve světě není ještě tolik známá.

"Pro řadu lidí, s nimiž hovoříme, jsou písně Martinů objev. Také Janáčkem jsou nadšeni," podotýká manažer Kožené David Dittrich. Právě čtyři Janáčkovy písně Magdalena Kožená publiku v Barbican Hall zazpívala. Do Londýna si kvůli převzetí ceny odskočila z Amsterdamu, kde zkouší roli Sexta v připravované inscenaci Händelovy opery Julius Caesar.

Důvod k radosti měla na letošních Gramophone Awards nejen Kožená, ale i firma Supraphon: v kategorii operních kompletů se dostala až do nejužšího finále, a to díky nahrávce Janáčkovy prvotiny Šárka, kterou s českými sólisty a Českou filharmonií natočil dirigent sir Charles Mackerras. Nakonec skončila v těsném závěsu za firmou EMI a její nahrávkou Massenetovy Manon, jíž dominuje manželský pár Angela Gheorghiu a Roberto Alagna.

Avšak i pomyslné stříbro nese Supraphonu ovoce. "Jakmile se objevily nominace, prodej nahrávky okamžitě stoupl," konstatuje ředitelka Jana Gondová. Podle ní sehrál v úspěšném tažení Šárky důležitou roli celosvětový janáčkovský boom, který vyvolává zájem o vše, co se týká tohoto českého skladatele. "A tahle opera zatím vůbec nebyla na mezinárodním trhu," dodává ředitelka. "Oscara" Supraphon naposledy obdržel roku 1986, za Janáčkovu Glagolskou mši, rovněž se sirem Charlesem Mackerrasem a Českou filharmonií. Náš první orchestr se podílel i na Mackerrasově nahrávce Dvořákovy Rusalky, již na trh uvedla firma Decca a která byla na předloňských Gramophone Awards vyhlášena diskem roku.

Gramophone Awards

Třebaže ve světě existuje několik významných cen pro nejlepší nahrávky klasické hudby, pouze britské Gramophone Awards jsou přezdívány "Oscaři klasické hudby". Podobně jako jejich filmové předobrazy výrazně posilují umělecké renomé i pozici na trhu. Už pětadvacet let je udělují kritici píšící pro britský časopis Gramophone. Ten vychází od roku 1923 a každý měsíc přináší recenze, rozhovory, portréty a články o nejnovějších trendech ve vývoji audiovizuální techniky. Ze stovek nahrávek, vydaných vždy v období mezi 1. červnem a 31. květnem, vybírají porotci pro každou z dvanácti kategorii šest nejlepších. Jejich jména časopis zveřejní v září a v říjnu nominace ještě zúží na tři nejžhavější favority. Z vítězných snímků v každé kategorii je vybrán absolutní vítěz, poctěný titulem Nahrávka roku. Udělovány jsou též další čestné tituly: Umělec roku, Cena za celoživotní dílo, Cena šéfredaktora, a dokonce i Cena nejlepšímu prodejci. Umělci přebírají sošky z rukou celebrit britského kulturního života na velkolepé galashow. Letos se mezi nimi objevil například textař a libretista sir Tim Rice (jenž předával cenu Kožené), herec Richard Wilson a další. Hlavním moderátorem večera, jehož výtěžek půjde na konto dobročinné nadace Save the Children (Zachraňte děti), byl herec Simon Callow, známý z filmů Amadeus a Čtyři svatby a jeden pohřeb. Callow má pověst velkého milovníka klasické hudby a vášnivého sběratele kompaktních disků.

Magdalena Kožená.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Magdalena Kožená

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Najdete na iDNES.cz