Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kožená představuje pestrý kaleidoskop českých písní

  1:49aktualizováno  1:49
Představit světu průřez písněmi českých autorů, případně těch, jejichž tvorba byla s českým prostředím spjata. To byl dramaturgický záměr nového sólového alba Magdaleny Kožené.

Magdalena Kožená | foto: © Kasskara/DG

Název Songs My Mother Taught Me je anglickým překladem známé písně Antonína Dvořáka Když mne stará matka. Sólistka v průvodním textu navíc zdůrazňuje, že některé písně ji naučila maminka.

Kožená vybrala přes třicet písní, umělých i lidových, různými skladateli různě zpracovaných, od prostých aranžmá až po kompozičně složitější uchopení. V porovnání s dřívějším albem Love Songs je tentokrát repertoár pestřejší, připomíná kaleidoskop kontrastních nálad, temperamentů, pocitů a barev.

Svou schopností vyjádřit odstíny radosti, smutku i humoru, ale především svou štíhlou, nádherně čistou, zářivou vokální linkou bude Kožená pro zahraničního posluchače ideální průvodkyní českou hudební krajinou. A domácímu posluchači připomene i méně známé součásti české písňové tvorby.

Album začíná prostou lidovou písní Kebych bola jahodú, zpívanou bez doprovodu. Poté se ke Kožené připojuje osvědčený senzitivní pianista Malcolm Martineau. Vedle výňatků z Janáčkových a Dvořákových cyklů se otvírá i jiný svět, ovlivněný moderními hudebními postupy. Kožená dobře vystihuje energii a vtip Národních písní a tanců Těšínska od Erwina Schulhoffa, pražského rodáka židovského původu.

Martinů, Janáček i Dvořák
Ozdobou alba jsou Písně k loutně od Petra Ebena, komponované na různé středověké (české, německé, anglické i francouzské) texty. Doprovodu se tentokrát ujal kytarista Michael Freimuth.

"Trubadúrské" písně, zpívané s přímočarou citovostí, střídá hutnější a melancholická atmosféra cyklu Pohádka srdce od Vítězslava Nováka. A po neodolatelně prostém půvabu, s nímž Kožená umí podat Písničky na dvě stránky od Bohuslava Martinů, završuje recitál dvěma písněmi z Janáčkova cyklu Slezské písně ze sbírky Heleny Salichové.

Nahrávku navíc ozvláštňují dva z Dvořákových Moravských dvojzpěvů, v nichž se ke Kožené přidává německá sopranistka Dorothea Röschmannová. Jistě by bylo zajímavé poslechnout si těchto duetů víc, zvlášť když je obě pěvkyně před časem prováděly na evropských pódiích.

Jejich hlasy se totiž k sobě témbrově výborně hodí a Röschmannová se poctivě poprala s češtinou. Malou perličkou, i když z trochu jiného dramaturgického soudku, je píseň An die Entfernte skladatele Jana Josefa Röslera, tvořícího v Čechách na přelomu 18. a 19. století.

Kožená má pevnou pozici u své firmy, když může natáčet výlučné, v podstatě nekomerční projekty. Příští album má být pro změnu zase "kosmopolitní". Vivaldiovské.

MAGDALENA KOŽENÁ - Songs My Mother Taught Me
CD, 70:04 minut, cena 399 korun.
Hodnocení 90 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Najdete na iDNES.cz