Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kožená představuje pestrý kaleidoskop českých písní

  1:49aktualizováno  1:49
Představit světu průřez písněmi českých autorů, případně těch, jejichž tvorba byla s českým prostředím spjata. To byl dramaturgický záměr nového sólového alba Magdaleny Kožené.

Magdalena Kožená | foto: © Kasskara/DG

Název Songs My Mother Taught Me je anglickým překladem známé písně Antonína Dvořáka Když mne stará matka. Sólistka v průvodním textu navíc zdůrazňuje, že některé písně ji naučila maminka.

Kožená vybrala přes třicet písní, umělých i lidových, různými skladateli různě zpracovaných, od prostých aranžmá až po kompozičně složitější uchopení. V porovnání s dřívějším albem Love Songs je tentokrát repertoár pestřejší, připomíná kaleidoskop kontrastních nálad, temperamentů, pocitů a barev.

Svou schopností vyjádřit odstíny radosti, smutku i humoru, ale především svou štíhlou, nádherně čistou, zářivou vokální linkou bude Kožená pro zahraničního posluchače ideální průvodkyní českou hudební krajinou. A domácímu posluchači připomene i méně známé součásti české písňové tvorby.

Album začíná prostou lidovou písní Kebych bola jahodú, zpívanou bez doprovodu. Poté se ke Kožené připojuje osvědčený senzitivní pianista Malcolm Martineau. Vedle výňatků z Janáčkových a Dvořákových cyklů se otvírá i jiný svět, ovlivněný moderními hudebními postupy. Kožená dobře vystihuje energii a vtip Národních písní a tanců Těšínska od Erwina Schulhoffa, pražského rodáka židovského původu.

Martinů, Janáček i Dvořák
Ozdobou alba jsou Písně k loutně od Petra Ebena, komponované na různé středověké (české, německé, anglické i francouzské) texty. Doprovodu se tentokrát ujal kytarista Michael Freimuth.

"Trubadúrské" písně, zpívané s přímočarou citovostí, střídá hutnější a melancholická atmosféra cyklu Pohádka srdce od Vítězslava Nováka. A po neodolatelně prostém půvabu, s nímž Kožená umí podat Písničky na dvě stránky od Bohuslava Martinů, završuje recitál dvěma písněmi z Janáčkova cyklu Slezské písně ze sbírky Heleny Salichové.

Nahrávku navíc ozvláštňují dva z Dvořákových Moravských dvojzpěvů, v nichž se ke Kožené přidává německá sopranistka Dorothea Röschmannová. Jistě by bylo zajímavé poslechnout si těchto duetů víc, zvlášť když je obě pěvkyně před časem prováděly na evropských pódiích.

Jejich hlasy se totiž k sobě témbrově výborně hodí a Röschmannová se poctivě poprala s češtinou. Malou perličkou, i když z trochu jiného dramaturgického soudku, je píseň An die Entfernte skladatele Jana Josefa Röslera, tvořícího v Čechách na přelomu 18. a 19. století.

Kožená má pevnou pozici u své firmy, když může natáčet výlučné, v podstatě nekomerční projekty. Příští album má být pro změnu zase "kosmopolitní". Vivaldiovské.

MAGDALENA KOŽENÁ - Songs My Mother Taught Me
CD, 70:04 minut, cena 399 korun.
Hodnocení 90 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Najdete na iDNES.cz