Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kožená: Dobrých klavíristů je jako much

  16:06aktualizováno  16:06
Mezzosopranistka Magdalena Kožená, která vydává novou desku Le belle immagini s áriemi Mozarta, Glucka a Myslivečka strávila hodinu v redakci idnes a on-line odpovídala na dotazy čtenářů. "Dobrých klavíristů je jako much," odpověděla jednomu ze čtenářů na dotaz, zda nelituje toho, že se nemohla věnovat klavíru. Kožená momentálně zpívá v Amsterodamu, v polovině prosince má recitál v Londýně, takže domácí posluchači ji v Praze uslyší až na jaře.

Soutěžit o jedno z 50 nových CD Magdaleny Kožené můžete ZDE


Jak vypadá běžný den úspěšné hudebnice? "V případě, že nemám večer koncert, cvičím tak dvě hodiny naplno a dvě a tři hodiny se věnuji učení se textů a prohlížení partitur. V případě, že mám večer koncert, tak přes den nezpívám," popsala náplň svého dne Kožená. Zároveň se svěřila, že se jí v zahraničí samozřejmě občas stýská. "Všude dobře, doma nejlíp," shrnula své pocity tradičním českým příslovím.

V zahraničí Kožená, která má diář zaplněný na tři až čtyři roky dopředu, kromě zpívání také fotí pro módní časopisy. "Například jsem fotila do Vogue, nebo do švýcarského časopisu L´eventail culturel," řekla mezzosopranistka. Jako nejtěžší na celé své práci považuje spojení profesního a osobního života.

Na dotaz jednoho ze čtenářů, jakou hudbu Kožená sama poslouchá, o

Odpovědi Magdaleny Kožené najdete ZDE.

dpověděla:"Když přijdu domů ze zkoušky, tak už na hudbu nemám většinou náladu. Ale ve volných chvílích ráda poslouchám jazz a starší rockové skupiny, jako například Jethro Tull."

Uznávaná mezzosopranistka se narodila v Brně 26. května 1973. Už jako dítě začala hrát na klavír a zpívat v brněnském dětském sboru Kantiléna. Zlomenina obou rukou při tělocviku ji nasměrovala víc ke zpěvu, který studovala na brněnské konzervatoři v letech 1987-1991. Po roce přibrala i studium klavírní hry. Po maturitě studovala zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a získala několik ocenění na mezinárodních festivalech.

To nejvýznamnější, absolutní vítězství v mozartovské soutěži v Salcburku, jí otevřelo dveře do světa. Nahrává u prestižního hudebního vydavatelství Deutsche Grammophone. Právě pod jeho značkou vydala album písní českých autorů Janáčka, Martinů a Dvořáka s názvem Love Songs, které jí dopomohlo k dalšímu obrovskému úspěchu. Za nahrávku, kterou natočila společně s pianistou Grahamem Johnsonem, převzala v říjnu v londýnské Barbican Hall prestižní cenu Gramophone Award.

Nové album Magdaleny Kožené se jmenuje Le belle immagini a obsahuje Mozartovy, Gluckovy a Myslivečkovy písně. A co slavnou mezzosopranistku čeká? V roce 2003 to bude Magdalenu Koženou koncert ve slavné Carnegie Hall. V témže roce by se měla objevit i na scéně brněnského Janáčkova divadla v Rossiniho Popelce.


Rozhovor s Magdalenou
Koženou si můžete přečíst ZDE

Ráda čte Baudelairovy, Skácelovy a Gellnerovy básně. V próze jsou jejími favority Kurt Vonnegut, Ladislav Klíma a Jerome Klapka Jerome. Ve volném čase poslouchá hudbu, ale ne zpěv. Má ráda i jazz a rockovou klasiku - Pink Floyd, Jethro Tull, Deep Purple, Led Zeppelin.

Sportuje, i když tvrdí, že na sporty nemá talent - teď momentálně plave a jezdí na kole.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Magdalena Kožená

Mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz