Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kožená a další hudební perličky

  13:45aktualizováno  13:45
Brno - Brněnské studio České televize v neděli a v pondělí opanuje druhý program. V exponovaný čas po dvacáté hodině uvede ČT 2 hned tři zajímavé hudební pořady, které vznikly v tvůrčí skupině Marie Kučerové. "Na diváky čeká záznam koncertu, dokument a reportáž. Navíc pokaždé z jiné hudební oblasti," popisovala Kučerová.

Příznivce vážné hudby a krásného zpěvu zcela jistě k přijímačům přiláká záznam koncertu Magdaleny Kožené, který se odehrál koncem dubna v Besedním domě.

"Nahrávali jsme technologií, která se používá spíše pro filmy. Česká televize pak podobný postup použila poprvé," objasňovala Kučerová.

S Koženou pracovalo brněnské studio již podruhé a za záznam loňského koncertu v Boskovicích obdrželo cenu Český křišťál na letošním ročníku mezinárodního festivalu Zlatá Praha.

"Počítáme, že o unikátní záznam projeví zájem zahraniční televize," dodala Kučerová. Podle ní je stále těžší domluvit se s pěvkyní na natáčení, přičemž její cena stoupá.

"Stále však zůstává Brňankou a s její agenturou je skvělá domluva," pochvalovala si Kučerová. Záznam koncertu Magdaleny Kožené začíná v neděli ve 20 hodin.

U vážné, ale soudobé hudby zůstane také následující pořad, kterým je medailon skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové. "Jedná se o vůbec první dokument, který o Kaprálové vznikl," poznamenala Kučerová. V režii Rudolfa Chudoby budou moci diváci sledovat příběh dívky, která se velmi rychle vyšvihla na výsluní a její slibnou kariéru zastavila tragická smrt již v pětadvaceti letech.

"O Kaprálové se toho moc neví. Velmi nás překvapilo, že nešlo o žádnou křehkou dívku, ale ambiciozní a ctižádostivé děvče," dodala vedoucí skupiny.

Dokument, který brněnské studio připravovalo dva roky, je unikátní i tím, že v něm ve světové premiéře zazní Concertino pro housle, klarinet a orchestr, které však Kaprálová nedokončila. Pro dokument je doplnil Miloš Štědroň a na konci února vznikla nahrávka v podání Českých komorních sólistů, Pavla Buska a Pavla Wallingera a pod taktovkou mladého dirigenta Tomáše Hanuse.

"Našli jsme také čtyři pamětníky," poznamenala Kučerová. O Kaprálové tak budou vypovídat nejen ukázky z dopisů či deníků, ale zejména výtvarník Rudolf Kundera, její bývalý spolužák z konzervatoře Hanus Weigl či účastnice jejího londýnského triumfu Geraldine Thomsen-Muchová. Své poznatky pak přidali muzikologové Miloš Štědroň, Jiří Zahrádka a Mikuláš Bek. Dokument nazvaný Poslední concertino začíná v neděli ve 21.10 hodin.

Úplně z jiného hudebního soudku je poslední pořad Evropské etno v Rožnově. Jedná se o reportáž z 21. ročníku mezinárodního festivalu tradiční hudby, který se loni odehrál ve valašském skanzenu.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz