Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kožená a další hudební perličky

  13:45aktualizováno  13:45
Brno - Brněnské studio České televize v neděli a v pondělí opanuje druhý program. V exponovaný čas po dvacáté hodině uvede ČT 2 hned tři zajímavé hudební pořady, které vznikly v tvůrčí skupině Marie Kučerové. "Na diváky čeká záznam koncertu, dokument a reportáž. Navíc pokaždé z jiné hudební oblasti," popisovala Kučerová.

Příznivce vážné hudby a krásného zpěvu zcela jistě k přijímačům přiláká záznam koncertu Magdaleny Kožené, který se odehrál koncem dubna v Besedním domě.

"Nahrávali jsme technologií, která se používá spíše pro filmy. Česká televize pak podobný postup použila poprvé," objasňovala Kučerová.

S Koženou pracovalo brněnské studio již podruhé a za záznam loňského koncertu v Boskovicích obdrželo cenu Český křišťál na letošním ročníku mezinárodního festivalu Zlatá Praha.

"Počítáme, že o unikátní záznam projeví zájem zahraniční televize," dodala Kučerová. Podle ní je stále těžší domluvit se s pěvkyní na natáčení, přičemž její cena stoupá.

"Stále však zůstává Brňankou a s její agenturou je skvělá domluva," pochvalovala si Kučerová. Záznam koncertu Magdaleny Kožené začíná v neděli ve 20 hodin.

U vážné, ale soudobé hudby zůstane také následující pořad, kterým je medailon skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové. "Jedná se o vůbec první dokument, který o Kaprálové vznikl," poznamenala Kučerová. V režii Rudolfa Chudoby budou moci diváci sledovat příběh dívky, která se velmi rychle vyšvihla na výsluní a její slibnou kariéru zastavila tragická smrt již v pětadvaceti letech.

"O Kaprálové se toho moc neví. Velmi nás překvapilo, že nešlo o žádnou křehkou dívku, ale ambiciozní a ctižádostivé děvče," dodala vedoucí skupiny.

Dokument, který brněnské studio připravovalo dva roky, je unikátní i tím, že v něm ve světové premiéře zazní Concertino pro housle, klarinet a orchestr, které však Kaprálová nedokončila. Pro dokument je doplnil Miloš Štědroň a na konci února vznikla nahrávka v podání Českých komorních sólistů, Pavla Buska a Pavla Wallingera a pod taktovkou mladého dirigenta Tomáše Hanuse.

"Našli jsme také čtyři pamětníky," poznamenala Kučerová. O Kaprálové tak budou vypovídat nejen ukázky z dopisů či deníků, ale zejména výtvarník Rudolf Kundera, její bývalý spolužák z konzervatoře Hanus Weigl či účastnice jejího londýnského triumfu Geraldine Thomsen-Muchová. Své poznatky pak přidali muzikologové Miloš Štědroň, Jiří Zahrádka a Mikuláš Bek. Dokument nazvaný Poslední concertino začíná v neděli ve 21.10 hodin.

Úplně z jiného hudebního soudku je poslední pořad Evropské etno v Rožnově. Jedná se o reportáž z 21. ročníku mezinárodního festivalu tradiční hudby, který se loni odehrál ve valašském skanzenu.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz