Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kovařík vystavuje na Vysočině

  17:45aktualizováno  17:45
Nové Město na Moravě - Od krajinomalby se Slavoj Kovařík dostal až k městské aglomeraci. Dokázal kombinovat zdánlivě protichůdné techniky. Dvakrát se dostal do izolace a vždy se dokázal vrátit. Retrospektivu jeho tvorby v novoměstské Horácké galerii mohou zájemci zhlédnout do 24. června.

Nová výstava Horácké galerie je koncipována jako průřez tvorbou výtvarníka Slavoje Kovaříka. Expozice mapuje malířovo období od čtyřicátých let do současnosti. Retrospektivní výstava je po devíti letech další Kovaříkovou prezentací na Vysočině.

Kovařík, který se narodil před osmdesáti lety, toužil od prvopočátku po kariéře malíře. "Co si pamatuji, nikdy jsem nechtěl být ničím jiným než malířem. Nakonec se mi to splnilo," řekl před dvěma lety. Vedle Radoslava Kutry a Václava Zykmunda měl zásadní teoretický vliv na olomoucké výtvarné dění posledního půlstoletí. Při studiu ve zlínské Škole umění postupně zdokonaloval svoji řemeslnou zručnost a na krátký čas se pokoušel o surrealistický výraz. Po válce byl přijat do ateliéru Emila Filly na Uměleckoprůmyslové škole, kde studoval společně s Alenou Ladovou nebo Liborem Fárou.

Padesátá léta byla pro malíře nejtěžším obdobím v jeho tvorbě. Jako modernista se v Olomouci, kam se po studiích vrátil, ocitl v téměř úplné izolaci. "Inspiračními zdroji jsou v té době hlavně krajina a obyčejná zátiší," vysvětluje historik Ladislav Daněk. Počátek šedesátých let obrací Kovaříkovu pozornost k příměstské aglomeraci a městu. Tehdy vzniká volný cyklus s názvem Města. "Malířův pohled na urbanistický celek se radikalizuje natolik, že ruší poslední principy perspektivního zobrazování a deskriptivní geometrie a pohled na město pojímá jako plošnou sestavu nepravidelných obdélníků," poznamenává Daněk.

Druhou polovinu šedesátých let reprezentují v Kovaříkově tvorbě koláže, dekoláže a asambláže. Malíře se inspiruje lidovým graffiti a plakátovacími plochami. Sám Kovařík považuje za přelomový obraz  dílo Z památníku. V té době se nedílnou součástí jeho obrazů stává písmo. Zároveň vlepuje do svých děl i dětské kresby své dcery. "Kovaříkovy dekoláže té doby jsou jedinečnou reakcí na světovou vlnu pop artu," říká Daněk.

Sedmdesátá léta uzavírají Slavoje Kovaříka opět do izolace. V osmdesátých letech se autorův rukopis zklidňuje. "Zdá se, že Kovařík hledá nové jistoty," soudí Daněk. Malba se zjemňuje a prosvětluje. Druhá polovina osmdesátých let znamená pro malíře šťastnější období. Vedle olejomaleb vzniká tehdy rozsáhlý soubor kombinovaných technik, jejichž počet jde do několika stovek. Vedle toho vzniká i soubor kolážovaných maleb, do kterých opět zapracovává Kovařík kresby své dcery nebo reprodukce prvorepublikových časopisů. Narozdíl od olejů neoznačuje výtvarník své malby na papíře vůbec žádnými názvy. "Hodně se tím ztěžuje možnost zpracování," podotýká Daněk. Navíc je Kovaříkova tvorba osmdesátých let opravdu značná a ani nyní se malíř nezbavil svého zvyku rozdávat  velikou část své umělecké produkce známým a přátelům.

Devadesátá léta jsou pro Kovaříka návratem k očím veřejnosti. Po výstavách v Olomouci, Šternberku a Přerově připomenula jeho tvorbu expozice ve Žďáru nad Sázavou. Stěžejním souborem tu je cyklus "bílých obrazů". Bílých proto, že společným malířským tématem je tato barva jako symbol světla. Zároveň opouští svůj ateliér a před stěhováním ničí řadu prací ... V druhé polovině devadesátých let není už malířova aktivita intenzivní. Ovšem na konci dekády znovu začíná pracovat. "Jde mi to ztěžka, jako když se rozjíždí parní lokomotiva, ale malovat mě stále těší," prohlašuje.

Autoři:


Témata: Emil Filla, Graffiti

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz