Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kováři umí razit renesanční mince

  8:57aktualizováno  8:57
Kozlovice - Kdyby kovář Jiří Jurda se svým synem žili před dvěma sty lety, možná by neodolali a dali se díky svému umění na dráhu zločinu. Předpoklady k tomu mají ideální. Během dvou a půl měsíce se jim totiž podařilo přijít na kloub funkci renesanční mincovny, s níž se kdysi razily mince v arcibiskupství kroměřížském. A nejen to - z nedokonalých dokumentů sestrojili kováři unikátní a hlavně fungující kopie starých strojů, takže ražbě starodávných mincí nic nebrání.

"No jo, jenže nám to trvalo díky moderní technologii jen necelé tři měsíce, zatímco tehdy v 18. století bychom padělatelskou dílnu vyráběli nejmíň dva roky," směje se Jiří Jurda starší.

Kopii mincovny dělal kovář spolu se synem hned dvakrát. Poprvé ve své rodinné dílně v Kozlovicích u Přerova dumali nad starými stroji před více než třemi lety. "Česká numismatická společnost chtěla, abychom obnovili historické stroje někdejší arcibiskupské mincovny v Kroměříži. Ty původní se hrou osudu dostaly do muzea ve Stuttgartu a v kroměřížské zámecké expozici historie mincovnictví proto citelně chyběly," vysvětluje Jiří Jurda mladší.

Letos vyrobili kováři stroje ještě jednou. Tentokrát na přání přerovského Muzea Komenského, které hotovou mincovnu nyní umístilo na Helfštýn. "Vyprázdnily se tu prostory bývalé galerie, takže kromě jiných starých řemesel teď máme i dílnu na výrobu mincí. Ukázka jejich výroby se stane součástí návštěvnické trasy," říká správkyně hradu Marcela Kleckerová.

Vyrobit dokonalé kopie mincovny však vůbec nebylo jednoduché. Kováři si museli předem vytvořit i mnohé nástroje, s jejichž pomocí mincovnu zhotovili. "Nejtěžší ale bylo pochopit funkci těch strojů. K dispozici jsme měli jen malé nedokonalé fotografie originální mincovny z Německa," říká Jurda syn a ukazuje: "Tady třeba u ohraňovadla, které vyrábí vroubky okolo mincí, je vidět na fotkách jen železný kryt stroječku. Co je ale pod ním, jaké soukolí a jak se tam vlastně ozubená kola chovají, to jsme si museli už domýšlet."

"Potíž byla také v tom, že mincovna byla náročná na přesnost," doplňuje syna otec. "V době, kdy stroje tehdejší kováři vyrobili, bylo těžké dělat závity, takže všechno drží pohromadě jen díky klínům. S pomocí kladívka je možné mincovnu rozebrat, což taky znamená, že všechno musí být dokonale přesné, aby to vůbec drželo," vysvětluje kovář.

Podařilo se, takže obě mincovny z rodinné dílny Jurdů dokážou s kusem mincovního plechu totéž co staré renesanční stroje: od vyválcování až po vyražení vroubkované obruby. První napodobeniny starých mincí chce nechat muzeum razit jako suvenýr ještě letos v létě při jubilejním dvacátém ročníku mezinárodního setkání kovářů Hefaiston.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz