Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kováři umí razit renesanční mince

  8:57aktualizováno  8:57
Kozlovice - Kdyby kovář Jiří Jurda se svým synem žili před dvěma sty lety, možná by neodolali a dali se díky svému umění na dráhu zločinu. Předpoklady k tomu mají ideální. Během dvou a půl měsíce se jim totiž podařilo přijít na kloub funkci renesanční mincovny, s níž se kdysi razily mince v arcibiskupství kroměřížském. A nejen to - z nedokonalých dokumentů sestrojili kováři unikátní a hlavně fungující kopie starých strojů, takže ražbě starodávných mincí nic nebrání.

"No jo, jenže nám to trvalo díky moderní technologii jen necelé tři měsíce, zatímco tehdy v 18. století bychom padělatelskou dílnu vyráběli nejmíň dva roky," směje se Jiří Jurda starší.

Kopii mincovny dělal kovář spolu se synem hned dvakrát. Poprvé ve své rodinné dílně v Kozlovicích u Přerova dumali nad starými stroji před více než třemi lety. "Česká numismatická společnost chtěla, abychom obnovili historické stroje někdejší arcibiskupské mincovny v Kroměříži. Ty původní se hrou osudu dostaly do muzea ve Stuttgartu a v kroměřížské zámecké expozici historie mincovnictví proto citelně chyběly," vysvětluje Jiří Jurda mladší.

Letos vyrobili kováři stroje ještě jednou. Tentokrát na přání přerovského Muzea Komenského, které hotovou mincovnu nyní umístilo na Helfštýn. "Vyprázdnily se tu prostory bývalé galerie, takže kromě jiných starých řemesel teď máme i dílnu na výrobu mincí. Ukázka jejich výroby se stane součástí návštěvnické trasy," říká správkyně hradu Marcela Kleckerová.

Vyrobit dokonalé kopie mincovny však vůbec nebylo jednoduché. Kováři si museli předem vytvořit i mnohé nástroje, s jejichž pomocí mincovnu zhotovili. "Nejtěžší ale bylo pochopit funkci těch strojů. K dispozici jsme měli jen malé nedokonalé fotografie originální mincovny z Německa," říká Jurda syn a ukazuje: "Tady třeba u ohraňovadla, které vyrábí vroubky okolo mincí, je vidět na fotkách jen železný kryt stroječku. Co je ale pod ním, jaké soukolí a jak se tam vlastně ozubená kola chovají, to jsme si museli už domýšlet."

"Potíž byla také v tom, že mincovna byla náročná na přesnost," doplňuje syna otec. "V době, kdy stroje tehdejší kováři vyrobili, bylo těžké dělat závity, takže všechno drží pohromadě jen díky klínům. S pomocí kladívka je možné mincovnu rozebrat, což taky znamená, že všechno musí být dokonale přesné, aby to vůbec drželo," vysvětluje kovář.

Podařilo se, takže obě mincovny z rodinné dílny Jurdů dokážou s kusem mincovního plechu totéž co staré renesanční stroje: od vyválcování až po vyražení vroubkované obruby. První napodobeniny starých mincí chce nechat muzeum razit jako suvenýr ještě letos v létě při jubilejním dvacátém ročníku mezinárodního setkání kovářů Hefaiston.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz