Kouzlo prvního víkendu

Kolik lidí navštívilo film o prvním víkendu po premiéře? A je to důležité? Jak by ne! Vždyť to, jak film odstartuje, se většinou odrazí na jeho dalším osudu. Znáte ten pocit, kdy se na nový film tak těšíte, že by se vám zhroutil svět, kdy byste jej hned neviděli? Když ne o čtvrteční premiéře, tak okamžitě o víkendu. Podle toho, kolik je takových nadšenců, se bleskově pozná, jestli film uspěje.

"Představte si, že o prvním víkendu přijde na film dvacet tisíc lidí," říká předseda Unie filmových distributorů Jan Bradáč. "A osmdesáti procentům se líbí. Každý spokojený divák bude mluvit s dalšími dvěma až třemi Lidmi, před kterými film pochválí. Pokud to povede alespoň z poloviny k návštěvě kina, jde o zajímavá čísla. Ale když si to představíte obráceně, je to průšvih."

I d e á l ?   A m é l i e   a   B r i d g e t

Jan Bradáč dělí tituly do několika kategorií. V první jsou filmy, pro které je první víkend mimořádně důležitý, protože už žádný další být nemusí. "Distributor a producent dopředu vědí, že se snímek nepovedl, a tak se snaží soustředit na počáteční období, než se informace rozšíří."

Do druhé kategorie patří filmy, pro něž je první víkend sice důležitý, ale nezávisí na něm jejich život, nebo smrt. "Teď třeba Minority Report nebo Znamení," vysvětluje Bradáč. "První víkend tyto filmy nevrhá do propasti ani nevynáší do výšin, ale je jasné, že takový titul nezmizí z kin po třech nedělích."

Servisní články k filmům zmíněným v článku najdete ZDE.

Třetí kategorie? Distributorský a producentský sen. Snímky, které výrobně nepatří k nejnáročnějším, ale skrývají v sobě dlouhodobý potenciál. U nich paradoxně první víkend nemusí znamenat vůbec nic. "Například Babí léto," říká Bradáč. "První víkend přišlo kolem tří tisíc diváků, což není žádný oslnivý výsledek. V kinech se však film udržel a dnes má sto tisíc diváků. Nebo Rok ďábla. Patnáct tisíc za první víkend byl průměr, dnes už je to přes dvě stě tisíc."

Ze zahraničí jsou takovými ideálními tituly například Amélie z Montmartru nebo Deník Bridget Jonesové. Nebo oscarový Tygr a drak. Ten vydělal v Americe za první víkend pouhých 600 tisíc dolarů, pak se ale rozjel a nakonec získal 128 milionů dolarů, na celém světě přes 200 milionů.

T m a v o m o d r ý   s v ě t   z a b r a l

Rekordům návštěvnosti prvních dnů;3 dominují i u nás zahraniční tituly. Mezi ně vtrhl jediný český snímek: Tmavomodrý svět. Není divu, na málokterý film se v posledních letech čekalo s takovým napětím. A na reklamní kampaň, do níž se zapojili jak tvůrci Zdeněk a Jan Svěrákovi, tak herci, nelze jen tak zapomenout.

Kdo by mohl pozici Tmavomodrého světa ohrozit? Možná už napřesrok Pupendo, na němž pracuje tým režiséra Jana Hřebejka.

Nejhbitějšími se u nás za poslední roky ukázali fanoušci tolkienovského světa, kteří neváhali přijít dokonce na půlnoční premiéru Pána prstenů v tradičních kostýmech.

Silná kampaň spojená se zájmem o srovnání dvou filmů s podobným námětem zajistila slušný start i velkofilmu Pearl Harbor. Distributor posunul českou premiéru v dostatečném odstupu od Tmavomodrého světa, což oběma filmům jen prospělo.

Tabulce rychlíků, které při prvním víkendu vydělaly nejvíc na americkém trhu, vévodí Spider Man.

Zvláštní je, že v první desítce nenajdeme nejúspěšnější film všech dob, Titanic. Naopak mezi kometami se objevuje remake slavné Planety opic, který byl naplněn obrovským očekáváním, ale výsledek provázelo zklamání.

V tabulce mají logicky pevné místo druhá pokračování nebo další díly úspěšných sérií. To se letos může dramaticky změnit. V závěru roku se očekávají premiéry druhých dílů Harryho Pottera i Pána prstenů a byl by div, kdyby nezabraly.

T r o c h u   l á s k y  i  t a j e m n a

Kobercové nálety informací, záplava reklamy... To vše útočí na diváka, aby neváhal a okamžitě vyrazil do kina. A pak jsou různé speciality. Třeba legendární Alfred Hitchcock natáčel Psycho pod krycím názvem, štáb musel podepsat slib mlčenlivosti. Až těsně před premiérou cosi vyzradila jedna z vedlejších představitelek, což diváky jen nažhavilo.

Hitchcock chtěl po kinech, aby lístky trhali pracovníci Pinkertonovy detektivní agentury aby projekci předcházela několikaminutová tma. Na plakáty dal natisknout, že nikdo nebude do sálu vpuštěn po začátku. Výsledek? Lidé se valili jako diví.

Dnes má utajení i jiné důvody, třeba ochranu před piráty. Americký distributor Spider Mana evropským partnerům nařídil: Nevpouštějte na projekce pro žurnalisty ,osoby, které neznáte! Zkontrolujte, zda na těchto představeních nejsou videokamery! Nevpouštějte nikoho s objemnějším zavazadlem! Přesto se krátce před londýnskou premiérou objevily na trhu disky, na nichž byl Spider Man s asijskými titulky.

Za výhodné se považuje milostné vzplanutí mezi hlavními představiteli. Při natáčení Zkoušky života se Meg Ryanová zapletla s Russellem Crowem a opustila kvůli němu manžela. Tom Cruise a Penélope Cruzová zase dodnes nesetřásli podezření, že jejich poměr vzniklý při natáčení Vanilkového nebe byl jen reklamním trikem. Pokud ano, mají dobrou výdrž v předstírání...

10 nejúspěšnějších u nás
Jak nejlépe o víkendu odstartovaly filmy v Česku (podle počtu diváků)
(v závorkách jsou uvedeny české premiéry)


1. Pán prstenů: Společenstvo prstenu 118 456 (10. ledna 2002)
2. Harry Potter a Kámen mudrců 93 535 (14. února 2002)
3. Tmavomodrý svět 84 066 (17. května 2001)
4. Muži v černém 61 244 (18. července 2002)
5. Pearl Harbor 57 070 (6. září 2001)
6. Godzilla 55 696 (24. září 1998)
7. Star Wars: Epizoda II - Klony útočí 54 527 (16. května 2002)
8. Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba 54 336 (16. září 1999)
9. Prci, prci, prcičky 52 489 (15. listopadu 2001)
10. Armageddon 48 062 (13. srpna 1998)

10 nejúspěšnéjších v USA
Jak nejlépe o víkendu odstartovaly filmy v USA (podle tržby)
(tržby jsou uvedeny v milionech dolarů, v závorkách americké premiéry)


Spider Man 114,8 (5. března 2002)
Harry Potter a Kámen mudrců 90,2 (16. listopadu 2001)
Star Wars: Epizoda II - Klony útočí 80,0 (16. května 2002)
Austin Powers - Goldmember 73,0 (26. července 2002)
Jurský park: Ztracený svět 72,1 (23. května 1997)
Mission Impossible 70,8 (26. května 2000)
Planeta opic 68,5 (27. července 2001)
Mumie se vrací 68,1 (4. května 2001)
Křižovatka smrti 67,4 (8. března 2001)
Star Wars: Epizoda 1- Skrytá hrozba 64,8 (19. května 1999)

Unie filmových distributorů uvádí čísla za první víkendy, tedy od čtvrtka do neděle, od roku 1998. České žebříčky se vedou v počtu diváků i v tržbách, tradice se přiklání k první kategorii. Už proto, že cena vstupenky vzrostla za posledních deset let desetinásobně. Ve Spojených státech je naopak nejdůležitější tržba.