Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koubek rád vzpomíná na Valašsko

  12:22aktualizováno  12:22
Valašské Meziříčí - Skoro dvacet let objížděl písničkář, básník a herec Václav Koubek české kluby v otrhaných džínách se svou tahací harmonikou, než ho objevili jeho fanoušci, hudební vydavatelé a kritici. Prvními většími akcemi, kterých se účastnil, byly ještě v době hluboké totality vystoupení na meziříčském festivalu Valašský špalíček. Ten býval jakousi Mekkou tuzemských písničkářů, které tehdejší mocní neměli příliš v oblibě.

"Tehdy jsem se živil jako pasák krav v Jeseníkách a do Valašského Meziříčí na Špalíček jsem vždycky jel přímo z pastvin od dobytka," říká s nostalgií v hlase svérázný muzikant.

Možná i díky těmto vzpomínkám si Koubek k Meziříčí vytvořil zvláštní vztah a rád se sem vracívá. Diváci v meziříčském M-klubu si ho mohli naposledy poslechnout tuto středu.

V osmdesátých letech Koubek obdivoval písničkáře, jako jsou Vlastimil Třešňák nebo Dagmar Andrtová-Voňková, a toužil stát se jedním z nich. Dnes je rád, že se mu to podařilo. Stal se originálním a uznávaným písničkářem.

"Léta jsem objížděl kluby v odrbaných džínách a bez honorářů. A teď jsou najednou sály na mých koncertech plné, desky a knížky se prodávají. A já mám radost z toho, že se živím tím, že rozdávám lidem radost," říká s úsměvem Koubek.

Teď má Václav Koubek na kontě čtyři desky a čtyři knížky. Zahrál si v deseti filmech, ve snímcích Cesta pustým lesem nebo Zvířata ve městě ztvárnil dokonce hlavní role. Čtyři kratší filmy sám natočil. "Nyní pracuji se skupinou Traband na desce Dechy. Zatím mám osm písniček a do podzimu by měla být nahrávka hotová," říká o svých nejnovějších hudebních aktivitách Václav Koubek.

Kromě písniček píše Koubek také pohádky, které chce secvičit s divadelním souborem. Větším projektem je dokumentární cyklus pro televizi o tuzemských klubech uvádějících alternativní muzikanty.

"Po dvaceti letech hraní po klubech mám pocit, že je potřeba jejich dramaturgy a majitele nějak pochválit. Mám pocit, že jsou nedocenění. Chci s kameramanem jezdit po klubech a seznamovat diváky s jejich dramaturgií a osvícenou činností. Tento pořad se bude jmenovat Jiné cesty a nebo Šňůra a představí všech těch asi dvacet klubů po celé republice, které na svých šňůrach projíždím," přibližuje písničkář jeden ze svých plánů.

Pro ty, kdo se chtějí naučit hrát na heligonku, píše Koubek knížku Harmonika bez not. Bude to návod pro laiky, jak hrát na tahací harmoniku.

Koubkovo sólové vystoupení mohou po středečním koncertu ve Valašském Meziříčí v pátek dnes večer vidět návštěvníci olomouckého Jazz Tibet Clubu a v sobotu fanoušci v Novém Jičíně.

Pak muzikant na čtrnáct dní odjíždí do Spojených států, kde ho čekají dva koncerty ve Washingtonu a New Yorku.

Dočkají se také zlínští příznivci Koubkova umění. V klubu Golem vystoupí Václav Koubek po návratu z Ameriky 25. května.

"Pro spoustu lidí bych ani hrát neuměl a snad ani nechtěl," říká Václav Koubek

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz