Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na rozdíl od mužů ženy přežijí. Zachrání se Vojtěch Kotek?

  14:37aktualizováno  14:37
Citová zranění jsou stejná, ale silnějším pohlavím už jsou dávno ženy. Tak lze charakterizovat hru Ženy přežijí!, která se uvádí na pražské Letní scéně Vyšehrad. Vojtěch Kotek v ní hraje jediného muže uprostřed party žen.

Jitka Schneiderová, Anna Šišková a Jana Krausová v představení Ženy přežijí! | foto: © Studio Dva

Kotka neobklopuje jen čtveřice hereček ve složení Anna Šišková, Jana Krausová, Jitka Schneiderová v alternaci s Gabrielou Míčovou, ale také režisérka. A nápovědka. Překladatelky. Kotek se ocitl dočista v houfu žen. "Hraje se s nimi výborně, ale zkoušení bylo drsné. Ze začátku jsem byl pořád galantní, ale pak jsem pochopil, že to pořád nejde. Nedostal bych se ke slovu. Ony samy mě pak vybízely, ať je trochu sekýruju, protože jinak bychom se mnohdy nehnuli z místa," baví se Kotek.

Dámy z lepší společnosti

Text Arnolda Weskera se podle něj běžným letním divadelním podívaným "na první dobrou" vymyká. Je to sice přirozeně také komedie, ale britská a intelektuální, autor postavy obdařil kvalitním vzděláním a podle toho vypadají i jejich sofistikované dialogy.

Anna Šišková, Vojtěch Kotek a Jana Krausová v představení Ženy přežijí!

Anna Šišková, Vojtěch Kotek a Jana Krausová v představení Ženy přežijí!

Nakonec není divu - Wesker nepatří k autorům bulvárních veseloher. Začínal v padesátých letech jako jeden z mladých rozhněvaných mužů, podobně jako John Osborne či Harold Pinter, i později se věnoval společensky kritickému dramatu a dodnes patří mezi ceněné, překládané a vydávané dramatiky. Ženy přežijí! se v originále jmenují Men die, Woman survive a Wesker hru napsal v devadesátých letech.

Všechny ženské hrdinky jsou dámy z lepší společnosti. Minerva je úspěšná podnikatelka, kterou opustil manžel před pěti lety, a ztráta se zdá být zacelena. Intelektuálka Mischa odešla od svého muže před dvěma lety. Claire, milenka politika, právě zažívá těžké chvíle, protože její partner dal nakonec přednost politické kariéře a jako stínový ministr si nemůže neoficiální přítelkyni dovolit. Všechny se scházejí na večeři, každá připravuje jeden chod, vybírá víno a vysvětluje své životní volby a postoje.

Pánové jsou křehcí

Ale kde je ten muž? Na scéně se objeví všichni opouštějící i opuštění partneři – a všechny hraje Vojtěch Kotek. "Je jasné, že obsazení mladého kluka do role starších, zralých pánů je nadsázka. Mohu k nim přistoupit relativně nezaujatě na rozdíl od vrstevníka zatíženého třeba podobnými životními zkušenostmi. I od autora je to trojrole napsaná s lehkostí," vysvětluje Kotek a dodává, že si nehodlá líčit vrásky nebo lepit umělé vousy.

"Můj věk je výhoda, protože se mohu pohybovat na jemné hraně parodie." Tak vzniká i řada situačního humoru, který Weskerův text dále odlehčuje. "Manželé či partneři hrdinek představují tři různé pohledy na vztahy viděné očima zralých mužů a je zajímavé jejich názory rozklíčovávat a uvědomovat si, k čemu já sám osobně mám právě nejblíž. V mém věku je ještě ve vztazích řada věcí poprvé a cítím, že každý vztah mě mění," uvažuje herec a dodává, že na hře je skvělé, že nikomu nenadržuje. "V každé z postav včetně žen je něco, čemu rozumím. Všechny aktéry dovedete pochopit. Na vztahy je tisíc různých pohledů a o všech se dá říct, že jsou svým způsobem správné a pravdivé. Sám sebe si dovedu představit ve všech situacích, i když u řady z nich věřím nebo doufám, že nikdy nenastanou."

Anna Šišková a Vojtěch Kotek v představení Ženy přežijí!

Anna Šišková a Vojtěch Kotek v představení Ženy přežijí!

Podle režisérky Dariny Abrahámové sice hře dominují ženy, ale nakonec mnohem víc vypovídá o mužích - o jejich křehkosti. Wesker prezentuje ženská témata způsobem, který nabourává stereotypní vidění, mít partnera za každou cenu není u jeho hrdinek cílem.

Jsou skutečně muži ti slabší? "Možná ano, já prožívám rozchody těžce," říká Kotek a pokračuje: "Hra má lehce feministický nádech, ale nejde o zaslepený aktivismus. Jsou v ní pěkné životní pravdy, většinou pronášené ústy žen. Třeba že bolest z rozchodu je stejná pro všechny, nemá smysl přít se, kdo více trpí. Mužský a ženský úděl je v rovnováze. Snad jedině, že autor věří na ženskou soudržnost, jeho hrdinky se dokážou skutečně podpořit. Nejsem si úplně jistý, zda je to tak i v reálném životě. Mám totiž pocit, že tohle dovedou spíš chlapi."
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz