Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na rozdíl od mužů ženy přežijí. Zachrání se Vojtěch Kotek?

  14:37aktualizováno  14:37
Citová zranění jsou stejná, ale silnějším pohlavím už jsou dávno ženy. Tak lze charakterizovat hru Ženy přežijí!, která se uvádí na pražské Letní scéně Vyšehrad. Vojtěch Kotek v ní hraje jediného muže uprostřed party žen.

Jitka Schneiderová, Anna Šišková a Jana Krausová v představení Ženy přežijí! | foto: © Studio Dva

Kotka neobklopuje jen čtveřice hereček ve složení Anna Šišková, Jana Krausová, Jitka Schneiderová v alternaci s Gabrielou Míčovou, ale také režisérka. A nápovědka. Překladatelky. Kotek se ocitl dočista v houfu žen. "Hraje se s nimi výborně, ale zkoušení bylo drsné. Ze začátku jsem byl pořád galantní, ale pak jsem pochopil, že to pořád nejde. Nedostal bych se ke slovu. Ony samy mě pak vybízely, ať je trochu sekýruju, protože jinak bychom se mnohdy nehnuli z místa," baví se Kotek.

Dámy z lepší společnosti

Text Arnolda Weskera se podle něj běžným letním divadelním podívaným "na první dobrou" vymyká. Je to sice přirozeně také komedie, ale britská a intelektuální, autor postavy obdařil kvalitním vzděláním a podle toho vypadají i jejich sofistikované dialogy.

Anna Šišková, Vojtěch Kotek a Jana Krausová v představení Ženy přežijí!

Anna Šišková, Vojtěch Kotek a Jana Krausová v představení Ženy přežijí!

Nakonec není divu - Wesker nepatří k autorům bulvárních veseloher. Začínal v padesátých letech jako jeden z mladých rozhněvaných mužů, podobně jako John Osborne či Harold Pinter, i později se věnoval společensky kritickému dramatu a dodnes patří mezi ceněné, překládané a vydávané dramatiky. Ženy přežijí! se v originále jmenují Men die, Woman survive a Wesker hru napsal v devadesátých letech.

Všechny ženské hrdinky jsou dámy z lepší společnosti. Minerva je úspěšná podnikatelka, kterou opustil manžel před pěti lety, a ztráta se zdá být zacelena. Intelektuálka Mischa odešla od svého muže před dvěma lety. Claire, milenka politika, právě zažívá těžké chvíle, protože její partner dal nakonec přednost politické kariéře a jako stínový ministr si nemůže neoficiální přítelkyni dovolit. Všechny se scházejí na večeři, každá připravuje jeden chod, vybírá víno a vysvětluje své životní volby a postoje.

Pánové jsou křehcí

Ale kde je ten muž? Na scéně se objeví všichni opouštějící i opuštění partneři – a všechny hraje Vojtěch Kotek. "Je jasné, že obsazení mladého kluka do role starších, zralých pánů je nadsázka. Mohu k nim přistoupit relativně nezaujatě na rozdíl od vrstevníka zatíženého třeba podobnými životními zkušenostmi. I od autora je to trojrole napsaná s lehkostí," vysvětluje Kotek a dodává, že si nehodlá líčit vrásky nebo lepit umělé vousy.

"Můj věk je výhoda, protože se mohu pohybovat na jemné hraně parodie." Tak vzniká i řada situačního humoru, který Weskerův text dále odlehčuje. "Manželé či partneři hrdinek představují tři různé pohledy na vztahy viděné očima zralých mužů a je zajímavé jejich názory rozklíčovávat a uvědomovat si, k čemu já sám osobně mám právě nejblíž. V mém věku je ještě ve vztazích řada věcí poprvé a cítím, že každý vztah mě mění," uvažuje herec a dodává, že na hře je skvělé, že nikomu nenadržuje. "V každé z postav včetně žen je něco, čemu rozumím. Všechny aktéry dovedete pochopit. Na vztahy je tisíc různých pohledů a o všech se dá říct, že jsou svým způsobem správné a pravdivé. Sám sebe si dovedu představit ve všech situacích, i když u řady z nich věřím nebo doufám, že nikdy nenastanou."

Anna Šišková a Vojtěch Kotek v představení Ženy přežijí!

Anna Šišková a Vojtěch Kotek v představení Ženy přežijí!

Podle režisérky Dariny Abrahámové sice hře dominují ženy, ale nakonec mnohem víc vypovídá o mužích - o jejich křehkosti. Wesker prezentuje ženská témata způsobem, který nabourává stereotypní vidění, mít partnera za každou cenu není u jeho hrdinek cílem.

Jsou skutečně muži ti slabší? "Možná ano, já prožívám rozchody těžce," říká Kotek a pokračuje: "Hra má lehce feministický nádech, ale nejde o zaslepený aktivismus. Jsou v ní pěkné životní pravdy, většinou pronášené ústy žen. Třeba že bolest z rozchodu je stejná pro všechny, nemá smysl přít se, kdo více trpí. Mužský a ženský úděl je v rovnováze. Snad jedině, že autor věří na ženskou soudržnost, jeho hrdinky se dokážou skutečně podpořit. Nejsem si úplně jistý, zda je to tak i v reálném životě. Mám totiž pocit, že tohle dovedou spíš chlapi."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz