Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galerie Svit ukazuje náboženskou zapálenost Poláků ve fotografiích

  12:20aktualizováno  12:20
Fotografický soubor polských kostelů s názvem Kościoły, kościoły, česky Kostely, kostely, autorské dvojice Jasanský – Polák vystavuje pražská Galerie Svit. Na pondělní vernisáži byla pokřtěna i obrazová a textová monografie umělecké skupiny Rafani.

Jasanský - Polák: Kościoły, kościoły | foto: Galeri SVIT, Jasanský - Polák: Kościoły, kościoły

Autorská dvojice Lukáš Jasanský (1965) a Martin Polák (1966) navazuje současnou výstavou na loňský soubor fotografií sakrální architektury s názvem Tlucte. Do hledáčku fotoaparátu si tenkrát vzali pražskou sakrální architekturu. Vznikl soubor, který sledoval objekty nejrůznějších církví: katolíků, evangelíků, husitů, adventistů i jehovistů.

U snímků polských kostelů je patrný údiv obou fotografů, kteří spolu pracují od roku 1986, nad náboženskou zapáleností Poláků. Fotili především bizarní, pompézní a architektonicky překvapivé stavby.

Monografie s názvem Rafani 2000–2006 přibližuje činnost kontroverzní umělecké skupiny v první etapě její existence. Publikace obsahuje i životopisy a rozhovor s členy, kteří skupinou prošli, a také seznam jejich akcí, výstav či přednášek.

"Není to chronologie, nejsou tam všechny naše akce. Snahou bylo popsat určité momenty, které se v naší tvorbě opakují," řekl Luděk Rathouský, který je ve skupině od jejího počátku.

Zlomovým byl pro Rafany projekt prezentovaný na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2006 v Brně, kde poprvé uplatnili jednu ze svých strategií a nepoužili text, který byl do té doby součástí jejich uměleckých výstupů. "Začali jsme si uvědomovat, že text je handicapem naší tvorby.Vizualitu jsme chtěli změnit, text jsme úplně odřízli," uvedl Rathouský.

Fotogalerie

Rafani zrušili svou e-mailovou schránku i webové stránky, přestali užívat text na výstavách i při propagaci. "Vydali jsme se cestou jednoduchých performancí, které jsme zaznamenávali na videu," vysvětlil Rathouský. Česko-anglická monografie, kterou vydalo nakladatelství Fra, zaznamenává pouze "textové období".

Umělecká skupina Rafani vznikla v roce 2000 s deklarovaným utopickým cílem "dosáhnout budoucnosti s vyšší kvalitou lidství". K jeho naplnění si její členové předem stanovili pravidla, na jejichž základě vytvořili charakteristický kolektivní umělecký projev zdůrazněný logem, uniformami a deklamací manifestů.

Skupinu, kterou prošlo asi 12 umělců, spojují obecná témata národnosti, ideologie, politiky, komunikace, společenských stereotypů či sociálního postavení s vizuálně přitažlivou podívanou. V současné době jsou členy skupiny kromě Rathouského i Marek Meduna, Jiří Franta, Zuzana Blochová a David Kořínek.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Najdete na iDNES.cz