Hubert Selby

Hubert Selby - Kontroverzní americký spisovatel Hubert Selby, autor románu Poslední odbočka na Brooklyn, na archviním snímku z roku 1990. | foto: ČTK

Kontroverzního Selbyho zradily plíce

  • 1
Ve svém domě v Los Angeles zemřel ve věku 75 let spisovatel Hubert Selby. Podlehl chronické plicní chorobě, oznámila manželka Suzanne. Selby ve svých dílech - včetně nejslavnějšího a zfilmovaného románu Poslední odbočka na Brooklyn - líčil odvrácenou stranu "amerického snu".

Umělec, který v dětství prodělal tuberkulózu, trpěl celý život problémy s dýcháním. Až do minulého měsíce však stále psal scénáře a přednášel, pak ale musel být opakovaně hospitalizován.

Selby, kterého oficiální kritika přehlížela a alternativní či undergroundové publikum uctívalo, byl znám nemilosrdným líčením života narkomanů a velkoměstských ztroskotanců.

Svět jeho románů prostupovala krutá, šokující a odpudivá témata, jejichž
prostřednictvím chtěl, jak sám říkal, vyvolat v lidech emocionální zážitek.

Už jeho prvotina Poslední odbočka na Brooklyn z roku 1964 "explodovala jako rezavá pekelná bomba nad Amerikou", jak napsal beatnický básník Allen Ginsberg, a byla stejně vášnivě proklínána jako velebena.

Ponurý příběh o světě bez lásky, plném násilí a brutality, v němž vládnou zákonitosti založené na právu silnějšího, vyvolal bouřlivou diskusi na téma násilí v literatuře a byl zakázán v několika amerických státech i v Anglii.

Ještě temnější a bezútěšnější byly další Selbyho knihy Room a Démon. Možná nejhrůznějším příběhem heroinové závislosti, jaký byl kdy napsán, je pak Rekviem za sen (1978).

Detailní popis cesty do pekel je klinickým obrazem postupující závislosti a věrně vystihuje její motivace a příčiny. Selby, který na vlastní kůži poznal, co obnáší boj se závislostí na drogách a alkoholu, v této knize nenabídl žádné řešení, pouze pozoroval a zapisoval.

Selbyho romány plné násilí, sociální destrukce, šílenství a syrového sexu inspirovaly i slavné rockové zpěváky jako byl Lou Reed či Kurt Cobain.

,