Doporučujeme

Idomeneo - foto z opery

Idomeneo - foto z opery - W. A. Mozart: Idomeneo - foto z opery (Deutsche Oper Berlin 2006) | foto: Deutsche Oper

Kontroverzní opera se obešla bez incidentů

  • 2
Sice s půlhodinovým zpožděním, ale jinak bez větších incidentů uvedla včera večer Německá opera v Berlíně kontroverzní nastudování opery Idomeneo Wolfganga Amadea Mozarta.

Operu scéna nejprve v září vyškrtla z programu v obavách z negativních reakcí muslimských radikálů, později ji na repertoár vrátila. Při včerejším uvedení budovu divadla střežila policie.

Představení navštívilo mnoho předních politiků, nicméně řada vrcholných představitelů muslimské komunity v Německu pozvání odmítla.

"Ještě nikdy jsme uvedení opery nezajišťovali takovým způsobem," prohlásil mluvčí policie Bernhard Schodrowski. Diváci museli před vchodem do budovy Německé opery vytáhnout z kapes všechny kovové předměty a museli být připraveni urychleně opustit hlediště v případě bombového poplachu.

Nad vchodem do budovy opery její zaměstnanci rozvinuli nápis "Prosíme o pochopení kvůli kontrolám". Odpoledne operu prohledali kriminalisté se psy, aby zjistili, zda v ní nejsou umístěny výbušniny.

Spory kolem opery vyvolala scéna, ve které krétský král Idomeneo postupně klade na židle čtyři uťaté hlavy symbolických představitelů čtyř největších náboženství - Poseidona, Ježíše, Buddhy a Mohameda - a porovnává hlásané zásady a praxi jejich církví.

Režisér Hans Neuenfels k této scéně řekl, že jejím prostřednictvím chtěl vyjádřit svůj osobní protest proti organizovanému náboženství.

Intendantka opery Kirtsen Harmsová koncem září vyřadila Idomenea z programu, neboť se obávala negativních reakcí muslimských radikálů pobouřených pohledy na islám, jež jsou v díle prezentovány.

Odvolávala se přitom na doporučení policie a mluvila o "bezpečnostním riziku". Vyškrtnutí opery z programu vyvolalo bouřlivou kritiku od uměleckých i politických
osobností.

Generální tajemník Ústřední rady muslimů Aiman Mazyek a předseda Islámské rady v Německu Ali Kizilkaya nechtěli včerejší uvedení opery vidět. Jejich rozhodnutí kritizoval předseda turecké komunity v Německu Kenan Kolat.

Prezident Ústředního výboru německých katolíků (ZdK) Hans Joachim Meymer označil operu Idomeneo za dílo nepřátelské vůči náboženství. Je toho názoru, že solidarizovat se s takovým dílem není pro věřícího člověka důkazem tolerance, ale nedostatkem úcty k sobě samému.

Další uvedení opery Idomeneo je plánováno na 29. prosince.

Operu o perském králi Idomeneovi v České republice má od konce listopadu v repertoáru Janáčkova opera Národního divadla Brno v nastudování režiséra Václava Věžníka.

,