Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroverzní opera se obešla bez incidentů

  13:18aktualizováno  13:18
Sice s půlhodinovým zpožděním, ale jinak bez větších incidentů uvedla včera večer Německá opera v Berlíně kontroverzní nastudování opery Idomeneo Wolfganga Amadea Mozarta.

Idomeneo - foto z opery - W. A. Mozart: Idomeneo - foto z opery (Deutsche Oper Berlin 2006) | foto: Deutsche Oper

Operu scéna nejprve v září vyškrtla z programu v obavách z negativních reakcí muslimských radikálů, později ji na repertoár vrátila. Při včerejším uvedení budovu divadla střežila policie.

Představení navštívilo mnoho předních politiků, nicméně řada vrcholných představitelů muslimské komunity v Německu pozvání odmítla.

"Ještě nikdy jsme uvedení opery nezajišťovali takovým způsobem," prohlásil mluvčí policie Bernhard Schodrowski. Diváci museli před vchodem do budovy Německé opery vytáhnout z kapes všechny kovové předměty a museli být připraveni urychleně opustit hlediště v případě bombového poplachu.

Nad vchodem do budovy opery její zaměstnanci rozvinuli nápis "Prosíme o pochopení kvůli kontrolám". Odpoledne operu prohledali kriminalisté se psy, aby zjistili, zda v ní nejsou umístěny výbušniny.

Spory kolem opery vyvolala scéna, ve které krétský král Idomeneo postupně klade na židle čtyři uťaté hlavy symbolických představitelů čtyř největších náboženství - Poseidona, Ježíše, Buddhy a Mohameda - a porovnává hlásané zásady a praxi jejich církví.

Režisér Hans Neuenfels k této scéně řekl, že jejím prostřednictvím chtěl vyjádřit svůj osobní protest proti organizovanému náboženství.

Intendantka opery Kirtsen Harmsová koncem září vyřadila Idomenea z programu, neboť se obávala negativních reakcí muslimských radikálů pobouřených pohledy na islám, jež jsou v díle prezentovány.

Odvolávala se přitom na doporučení policie a mluvila o "bezpečnostním riziku". Vyškrtnutí opery z programu vyvolalo bouřlivou kritiku od uměleckých i politických
osobností.

Generální tajemník Ústřední rady muslimů Aiman Mazyek a předseda Islámské rady v Německu Ali Kizilkaya nechtěli včerejší uvedení opery vidět. Jejich rozhodnutí kritizoval předseda turecké komunity v Německu Kenan Kolat.

Prezident Ústředního výboru německých katolíků (ZdK) Hans Joachim Meymer označil operu Idomeneo za dílo nepřátelské vůči náboženství. Je toho názoru, že solidarizovat se s takovým dílem není pro věřícího člověka důkazem tolerance, ale nedostatkem úcty k sobě samému.

Další uvedení opery Idomeneo je plánováno na 29. prosince.

Operu o perském králi Idomeneovi v České republice má od konce listopadu v repertoáru Janáčkova opera Národního divadla Brno v nastudování režiséra Václava Věžníka.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz