Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurz ani novou operu Národní divadlo nezruší

  10:35aktualizováno  15:30
K otevřenému dopisu, kterým herci činohry Národního divadla v Praze včera vyzvali ministra kultury, aby odvolal z funkce dočasného ředitele ND Jana Mrzenu, se vyjádřila druhá strana.

Národní divadlo | foto: archiv

V dopise, který podepsalo 39 herců, tedy asi 80 procent z 52 členů činohry, autoři žádají, aby ministr Štěpánek nahradil Mrzenu věrohodnou a kvalifikovanou osobností, zrušil "pseudokonkurz" na tuto funkci a vypsal nové výběrové řízení. V opačném případě hrozí vyhlášením stávkové pohotovosti.

Ministerstvo kultury se pozastavuje nad tím, že petice členů činohry přišla až dva dny před uzávěrkou nabídek do konkurzu na ředitele ND; vyhlášen byl 1. prosince. Podmínky konkurzu měnit nebude.

"Ministerstvo kultury v této věci postupuje přesně podle stanoveného harmonogramu," sdělila mluvčí ministerstva Ludmila Kadrnková. Termín přihlášek je 29. prosince, v prvním lednovém týdnu budou zveřejněna jména uchazečů, 8. ledna bude první jednání výběrové komise, upřesnila.

Komise by měla jméno toho, koho ministrovi ke jmenování doporučí, zveřejnit 15. ledna. V komisi zasedá kromě dvou zástupců ministerstva kultury (ředitelka odboru umění a knihoven Pavla Petrová a předseda komise, náměstek ministra Adolf Toman) dalších třináct členů.

Jmenovitě je to ředitel Pražského jara Roman Bělor, pěvkyně Gabriela Beňačková, prezidentka Klubu mecenášů ND Iva Drebitko, předseda repertoárové komise ND Bedřich Gregorini, bývalá šéfka opery ND Eva Herrmannová, publicistka Radmila Hrdinová, šéfdramaturgyně baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě Miroslava Kovářová, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, teatrolog Milan Lukeš, rektor AMU Ivo Mathé, režisér Martin Porubjak, prezident Herecké asociace Václav Postránecký a ředitel Národního divadla v Brně Zdeněk Prokeš.

V otevřeném dopise herci nesouhlasí ani s tím, že pověřený ředitel postupně zasahuje do uměleckého chodu divadla různými zákazy.

"Byl jsem pověřen, abych zamezil ekonomickým škodám, které by mohly mít vážný dopad na chod celého divadla," vyjádřil se Jan Mrzena. "Iniciátoři dopisu jedním dechem tvrdí, že zasahuji do uměleckého chodu divadla a zároveň konstatují, že jsem neprovedl žádné záchranné zásahy."

"Ekonomika a umělecký chod divadla jsou vzájemně propojeny. Proto zásahy, které jsem provedl a ke kterým jsem byl povolán, samozřejmě měly vliv na určité změny v dramaturgickém plánu uměleckého souboru opery na rok 2007/2008," sdělil pověřený ředitel.

Dále uvedl, že zamezil podepsání připravených koprodukčních smluv, které z ekonomického hlediska nebyly pro ND přínosné. Nevýhodných koprodukčních smluv bylo za minulého vedení podepsáno několik, doplnil bez bližšího upřesnění.

Nová opera bude

V textu otevřeného dopisu se tvrdí, že Mrzena zasahuje do uměleckého chodu divadla různými zákazy stejně jako nekompetentní normalizační úředníci začátkem sedmdesátých let.

Jako příklad je uváděna opera Mai 68 skladatele Petra Kofroně, jež byla údajně odstraněna z plánů příprav. Plány někdejšího ředitele scény Daniela Dvořáka hovořily o premiéře v lednu 2008 a o častějším uvádění díla ve Stavovském divadle v květnu 2008.

"Titul Mai 68 zůstává na základě rozhodnutí vedení uměleckého souboru opery v dramaturgickém plánu," uvedl pověřený ředitel ND Jan Mrzena.

Libreto odevzdali autoři v květnu a bylo podle dostupných informací divadlem přijato. Kofroň komponuje hudbu již více než půl roku. Mrzena si nechal prověřit dramaturgický plán operního souboru pro příští sezonu.

Zabývala se jím komise, v níž byl i teatrolog Josef Herman, kriticky se vyjadřující k práci Daniela Dvořáka a k práci bývalého šéfa opery Jiřího Nekvasila, kterého Mrzena odvolal.

Autorský tým projektu Mai 68 - Petr Kofroň, Zdeněk Plachý a Jiří Šimáček - se nedávno údajně neoficiálně dověděl, že plánovaná opera je z dramaturgického plánu divadla vyřazena, mimo jiné prý i proto, že námět vytvořil Dvořák, který má jako scénograf vytvořit k inscenaci rovněž scénu.

Písemné sdělení údajně uvádělo, že se opera ruší na základě provozních a technických důvodů a kvůli kvalitě libreta.

Mrzenova odpověď na "vánoční desatero" však tyto informace nepotvrdila. Pověřený ředitel nicméně nějaké změny v plánech opery na sezonu 2007/2008 připustil.

Členové opery s výzvou nesouhlasí

Podle aktuálních zpráv členové operního souboru a orchestru Národního divadla s herci, kteří kritizují pověřeného ředitele ND Jana Mrzenu, nesouhlasí.

Zatímco vedení činohry a část baletního souboru zastává obdobný názor jako kritici, členové opery a orchestru, kteří tvoří většinu uměleckých zaměstnanců ND, stojí za Mrzenou.

"Jednání s pověřeným ředitelem Janem Mrzenou byla z jeho strany vedena vždy s maximální snahou řešit nejen umělecké, ale i finanční a pracovně-právní problémy, které tato kolektivní tělesa již řadu let trápí a jejichž řešení bylo stále jen odkládáno," stojí v dopise členů orchestru a operního sboru, který dnes zaslali ministrovi kultury.

Vedoucí orchestru ND Jan Votava řekl, že těleso dnes nemá zkoušku, petice pro názory muzikantů se asi objeví při večerním představení Louskáčka.

"Je to člověk, který má k této historické instituci, budově a umělcům v ní úctu a záleží mu na tom, aby se Národní divadlo stalo opět scénou hodnou svého názvu i historického významu," píší pěvci a hudebníci o Mrzenovi.

Mluvčí činohry ND Tomáš Staněk dnes řekl, že se signatáři dopisu souhlasí i další členové činohry, kteří připravují své prohlášení, a členové baletu včetně jeho šéfa Petra Zusky.

"Podporuji to a jsem rád, že dopis vznikl. Situace se musí řešit, je to systémová věc," řekl dnes Zuska. "Se změnami, které se v divadle dějí od konce září, nesouhlasím. Martin Štěpánek i Jan Mrzena řekli, že nebudou zasahovat do uměleckých věcí divadla, ale zasahují, a důvody jejich konání jsou neprůhledné," doplnil.

Připomněl však, že toto je jeho názor, jak se k tomu staví soubor a jeho další spolupracovníci, zatím neví. Teprve dnes dopoledne dopis herců vyvěsil na nástěnku a členové souboru se k němu mohou svými podpisy vyjádřit. V pátek ráno se soubor setká a bude situaci probírat.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz