Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurz ani novou operu Národní divadlo nezruší

  10:35aktualizováno  15:30
K otevřenému dopisu, kterým herci činohry Národního divadla v Praze včera vyzvali ministra kultury, aby odvolal z funkce dočasného ředitele ND Jana Mrzenu, se vyjádřila druhá strana.

Národní divadlo | foto: archiv

V dopise, který podepsalo 39 herců, tedy asi 80 procent z 52 členů činohry, autoři žádají, aby ministr Štěpánek nahradil Mrzenu věrohodnou a kvalifikovanou osobností, zrušil "pseudokonkurz" na tuto funkci a vypsal nové výběrové řízení. V opačném případě hrozí vyhlášením stávkové pohotovosti.

Ministerstvo kultury se pozastavuje nad tím, že petice členů činohry přišla až dva dny před uzávěrkou nabídek do konkurzu na ředitele ND; vyhlášen byl 1. prosince. Podmínky konkurzu měnit nebude.

"Ministerstvo kultury v této věci postupuje přesně podle stanoveného harmonogramu," sdělila mluvčí ministerstva Ludmila Kadrnková. Termín přihlášek je 29. prosince, v prvním lednovém týdnu budou zveřejněna jména uchazečů, 8. ledna bude první jednání výběrové komise, upřesnila.

Komise by měla jméno toho, koho ministrovi ke jmenování doporučí, zveřejnit 15. ledna. V komisi zasedá kromě dvou zástupců ministerstva kultury (ředitelka odboru umění a knihoven Pavla Petrová a předseda komise, náměstek ministra Adolf Toman) dalších třináct členů.

Jmenovitě je to ředitel Pražského jara Roman Bělor, pěvkyně Gabriela Beňačková, prezidentka Klubu mecenášů ND Iva Drebitko, předseda repertoárové komise ND Bedřich Gregorini, bývalá šéfka opery ND Eva Herrmannová, publicistka Radmila Hrdinová, šéfdramaturgyně baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě Miroslava Kovářová, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, teatrolog Milan Lukeš, rektor AMU Ivo Mathé, režisér Martin Porubjak, prezident Herecké asociace Václav Postránecký a ředitel Národního divadla v Brně Zdeněk Prokeš.

V otevřeném dopise herci nesouhlasí ani s tím, že pověřený ředitel postupně zasahuje do uměleckého chodu divadla různými zákazy.

"Byl jsem pověřen, abych zamezil ekonomickým škodám, které by mohly mít vážný dopad na chod celého divadla," vyjádřil se Jan Mrzena. "Iniciátoři dopisu jedním dechem tvrdí, že zasahuji do uměleckého chodu divadla a zároveň konstatují, že jsem neprovedl žádné záchranné zásahy."

"Ekonomika a umělecký chod divadla jsou vzájemně propojeny. Proto zásahy, které jsem provedl a ke kterým jsem byl povolán, samozřejmě měly vliv na určité změny v dramaturgickém plánu uměleckého souboru opery na rok 2007/2008," sdělil pověřený ředitel.

Dále uvedl, že zamezil podepsání připravených koprodukčních smluv, které z ekonomického hlediska nebyly pro ND přínosné. Nevýhodných koprodukčních smluv bylo za minulého vedení podepsáno několik, doplnil bez bližšího upřesnění.

Nová opera bude

V textu otevřeného dopisu se tvrdí, že Mrzena zasahuje do uměleckého chodu divadla různými zákazy stejně jako nekompetentní normalizační úředníci začátkem sedmdesátých let.

Jako příklad je uváděna opera Mai 68 skladatele Petra Kofroně, jež byla údajně odstraněna z plánů příprav. Plány někdejšího ředitele scény Daniela Dvořáka hovořily o premiéře v lednu 2008 a o častějším uvádění díla ve Stavovském divadle v květnu 2008.

"Titul Mai 68 zůstává na základě rozhodnutí vedení uměleckého souboru opery v dramaturgickém plánu," uvedl pověřený ředitel ND Jan Mrzena.

Libreto odevzdali autoři v květnu a bylo podle dostupných informací divadlem přijato. Kofroň komponuje hudbu již více než půl roku. Mrzena si nechal prověřit dramaturgický plán operního souboru pro příští sezonu.

Zabývala se jím komise, v níž byl i teatrolog Josef Herman, kriticky se vyjadřující k práci Daniela Dvořáka a k práci bývalého šéfa opery Jiřího Nekvasila, kterého Mrzena odvolal.

Autorský tým projektu Mai 68 - Petr Kofroň, Zdeněk Plachý a Jiří Šimáček - se nedávno údajně neoficiálně dověděl, že plánovaná opera je z dramaturgického plánu divadla vyřazena, mimo jiné prý i proto, že námět vytvořil Dvořák, který má jako scénograf vytvořit k inscenaci rovněž scénu.

Písemné sdělení údajně uvádělo, že se opera ruší na základě provozních a technických důvodů a kvůli kvalitě libreta.

Mrzenova odpověď na "vánoční desatero" však tyto informace nepotvrdila. Pověřený ředitel nicméně nějaké změny v plánech opery na sezonu 2007/2008 připustil.

Členové opery s výzvou nesouhlasí

Podle aktuálních zpráv členové operního souboru a orchestru Národního divadla s herci, kteří kritizují pověřeného ředitele ND Jana Mrzenu, nesouhlasí.

Zatímco vedení činohry a část baletního souboru zastává obdobný názor jako kritici, členové opery a orchestru, kteří tvoří většinu uměleckých zaměstnanců ND, stojí za Mrzenou.

"Jednání s pověřeným ředitelem Janem Mrzenou byla z jeho strany vedena vždy s maximální snahou řešit nejen umělecké, ale i finanční a pracovně-právní problémy, které tato kolektivní tělesa již řadu let trápí a jejichž řešení bylo stále jen odkládáno," stojí v dopise členů orchestru a operního sboru, který dnes zaslali ministrovi kultury.

Vedoucí orchestru ND Jan Votava řekl, že těleso dnes nemá zkoušku, petice pro názory muzikantů se asi objeví při večerním představení Louskáčka.

"Je to člověk, který má k této historické instituci, budově a umělcům v ní úctu a záleží mu na tom, aby se Národní divadlo stalo opět scénou hodnou svého názvu i historického významu," píší pěvci a hudebníci o Mrzenovi.

Mluvčí činohry ND Tomáš Staněk dnes řekl, že se signatáři dopisu souhlasí i další členové činohry, kteří připravují své prohlášení, a členové baletu včetně jeho šéfa Petra Zusky.

"Podporuji to a jsem rád, že dopis vznikl. Situace se musí řešit, je to systémová věc," řekl dnes Zuska. "Se změnami, které se v divadle dějí od konce září, nesouhlasím. Martin Štěpánek i Jan Mrzena řekli, že nebudou zasahovat do uměleckých věcí divadla, ale zasahují, a důvody jejich konání jsou neprůhledné," doplnil.

Připomněl však, že toto je jeho názor, jak se k tomu staví soubor a jeho další spolupracovníci, zatím neví. Teprve dnes dopoledne dopis herců vyvěsil na nástěnku a členové souboru se k němu mohou svými podpisy vyjádřit. V pátek ráno se soubor setká a bude situaci probírat.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pohled do bytu jednoho z vlastníků, který je před představení dostupný v rámci...
RECENZE: V kasárnách si utahují ze schůzí vlastníků bytových jednotek

Podobně jako byl pro Tolkienovo společenstvo prstenu nadlidský úkol donést prsten do Mordoru, jen pro Společenstvo vlastníků téměř nemožné cokoli vyřešit na...  celý článek

Odhalení poštovní známky k půl století s Cimrmanem
VIDEO: Základy filatelie se otřásly. Je tu druhá známka s Cimrmanem

K padesátému výročí uvedení první cimrmanovské hry Akt přichystal soubor okolo Zdeňka Svěráka společně s Českou poštou novou Cimrmanovu známku. Na vzniku se...  celý článek

Muzikál madagaskar
VIDEO: Je to sauna, popisuje Nosková muzikál Madagaskar v kostýmu hrošice

Populární animovaná série Madagaskar se vrací v podobě muzikálu pro děti. V hlavních rolích příběhu, který vychází z prvního animovaného filmu, se objeví...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.