Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec amerických Římanů

  10:01aktualizováno  10:01
- 13. srpen 1521 byl pro mexické Aztéky velmi černým dnem. Přesně v tento den před 478 lety dobyl Hernando Cortéz a jeho španělsko-indiánské hordy metropoli Aztéckého impéria Tenochtitlan. Mocná říše byla zcela zničena a vyspělá kultura uvržena do úpadku.
Je smutné uvědomit si, že civilizace v plném lesku, jejíž správní systém už v 16. století nesl stopy demokracie, mohla být udupána do prachu podpatky vojáků, námořníků a dobrodruhů, kteří se do obou Amerik vydávali (většinou) s jediným hlavním cílem: zbohatnout za jakoukoliv cenu.

Aztékové byli domorodí Američané pocházející odněkud ze severního Mexika, podle vlastních legend z plání Aztlanu. Odtud putovali v nomádském stylu života na jih a po několika stoletích přišli k jezeru Texcoco. Roku 1325 uprostřed něho založili město Tenochtitlan, které se stalo metropolí jejich říše, velkoměstem, které mohlo mít najednou až asi 200 000 obyvatel. Tenochtitlan je  historickým předchůdcem dnešního Mexico City.

Aztékové nebyli divošský svaz kmenů, ale poměrně vyspělá civilizace s císařem na špičce semi-demokratického systému. Velkých pokroků dosáhli v astronomii, už 103 roky před vytvořením Gregoriánského kalendáře, který používáme dnes, znali astronomicky korektní počet dnů v roce.
Vytvořili také piktogramické písmo, skládající se z obrázkových znaků, nesoucích jistý význam. Některé z nich vyjadřovaly celé myšlenky, jiné zvuky slabiky. Mnohé z toho, co je dnes o Aztécích známo, je známo právě díky jejich písmu.

Aztécké umění působí na Evropany exoticky, navíc mu dodává na půvabu závoj staletí. Skulptury, tesané do vápence a čediče, jsou mezi historiky umění pojmem. Mezi typické umělecké předměty vytvářené Aztéky patřily také masky a plastiky z nefritu a různé korálky a osobní šperky z drahých kovů, hlavně zlata, kterých byla v Mexiku hojnost. Velká část umění Aztéků byla, jako umění mnohých dávných civilizací, úzce provázána s jejich komplikovanou polyteistickou vírou. Aztékové měli vlastní mýty o stvoření světa a modlili se k mnoha mocným bohům, nejznámějšími z nich jsou zřejmě Quetzalcóatl, Opeřený had, bůh učenosti a civilizace a Huitzilopochtli, bůh slunce a války, dále Centeotl, bůh kukuřice, Tlaloc, bůh deště a Ehecatl, bůh větru. Uctívali ale také například boha jménem Xipetotec, což v překladu znamená doslova "Náš skalpovaný pán". Ke svým bohům se Aztékové modlili za zdar svého konání, ať už šlo o úspěch v bitvě nebo bohatou úrodu, ale také za vlastní životy. Považovali sami sebe za slabé a bídné v porovnání s bohy a tak bylo jen logické, že je prosili o to, aby je nechali žít. Modlící se prý bodali během proseb trny do vlastních těl až ke krvácení.
O Aztécích je všeobecně známo, že svým bohům přinášeli také lidské oběti. Většinou jimi byli váleční zajatci, ale během nejdůležitějších obřadů se vysoko postavení šlechtici nechávali obětovat dobrovolně.
Existuje ovšem názor, že příběhy o aztéckých lidských obětech jsou výmyslem Hernanda Cortéze a jeho historika Berny Diaze del Castillo. Od nich totiž pocházejí jediné dochované písemné zprávy o obětování lidí. Byly vysloveny domněnky, že se Cortéz ve skutečnosti stal svědkem exekucí zločinců a ve své neznalosti mexické kultury je považoval za oběti, nebo že si dokonce všechno vymyslel, aby ospravedlnil své neuvěřitelně barbarské zacházení s Indiány větičkou "Oni jsou horší!".

Faktem každopádně zůstává, že boty jeho a jeho vojáků zadupaly kvetoucí civilizaci mexických Indiánů do prachu a úpadku.

Quetzalcóatl, Opeřený had, jeden z nejdůležitějších bohů Aztéků i Mayů. Kresba podle reliéfu z Chichen Itzá.

Obětování člověka na aztécké kresbě.

Ukázka aztéckého umění - socha

Zbytky metropole Tenochtitlan v dnešním Mexico City.

Ruiny aztéckého města Teohuatican.

Rozvaliny aztéckého města Teohuaticanu.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz