Prodejny Levných knih budou pokračovat.

Prodejny Levných knih budou pokračovat. | foto: MAFRA

Zdál se to být dobrý byznys, teď Československý spisovatel končí

  • 2
Nakladatelství provozované majitelem Levných knih po třech letech na trhu končí. Letos vydá už jen pár posledních titulů. Knihám se daří stále hůř. Prodejny s knižními přebytky za lidové ceny však zůstanou.

Byl to marný pokus obnovit někdejší slávu jednoho z nejvýznamnějších nakladatelských domů druhé poloviny dvacátého století. Československý spisovatel vznikl v roce 1949, po listopadové revoluci pomalu odumíral, před třemi lety se díky Levným knihám a jejich majiteli Janu Maivaldovi znovu postavil na nohy.

Historie nakladatelství

Československý spisovatel vznikl v roce 1949 sloučením Nakladatelství a knihkupectví František Borový, Evropského literárního klubu a Nakladatelského družstva Máj.

Vycházeli v něm zavedení autoři: Čapek, Havlíček, Seifert, Nezval či Vančura, ale i Škvorecký či Kundera (pokud nebyli na indexu).

V roce 1993 se podnik přejmenoval na Českého spisovatele, v roce 1997 nakladatelství zaniklo.

V roce 2010 došlo k obnovení činnosti pod záštitou Levných knih.

Teď však opět končí: Maivald nakladatelskou činnost opouští a bude se dál věnovat jen známým prodejnám Levné knihy. Sám to z pracovní cesty ze zahraničí v e středu nekomentoval, potvrdila to však mluvčí Československého spisovatele Eva Kaiserová. "Některé projekty ještě dokončíme, vyjde třeba Bulgakovovo Psí srdce. Pan majitel si však uvědomuje, že knihám se daří čím dál tím hůře, a protože je především byznysmen, od tohoto byznysu upouští," vysvětluje Kaiserová.

V Československém spisovateli vyšly za poslední dva roky hlavně tradiční a osvědčené tituly spadající do povinné četby, zejména česká klasika. U té je podstatný i fakt, že není nutné platit za autorská práva, neboť od smrti autorů uplynulo už víc než sedmdesát let.

"Například výběru z Čapkova díla, který obsahuje Válku s mloky nebo Krakatit, jsme prodali dvanáct tisíc výtisků. Bylo to pro mne obrovské překvapení, že je o Čapka stále zájem," tvrdí Kaiserová. Kniha čítající přes sedm set stran textu se prodává za dvě stě korun. Hodila se zejména studentům před maturitou. Podobně vyšla třeba Zolova Nana v novém překladu, prvním od roku 1942.

Knihy se neprodávaly už ani před Vánocemi

Podle Kaiserové nejde o reakci na nějakou finanční ztrátu či zásadní prohru na trhu, jen o obezřetnost majitele. "V minulých letech se mohli nakladatelé spolehnout na to, že třetí kvartál bude výnosnější než první tři čtvrtletí. Nejvíc se knihy prodávaly na podzim a před Vánocemi. To se loni tak úplně nestalo. I proto Československý spisovatel končí," uzavírá.

Koncept Levných knih, který stojí hlavně na rozprodávání přebytkových nákladů za nízkou cenu, však pokračuje.

Hrozba, že po zvýšení DPH zaniknou desítky nakladatelství, se zatím nepotvrdila, ale úplně růžová situace také není. "Zatím se to srovnává těžko, ale už teď víme, že vyšší DPH dotujeme z peněz, které dříve tvořily zisk. Jinými slovy peníze, které jsme před zvýšením daní mohli použít na rozvoj firmy, dnes odvádíme státu," říká Miroslav Balaštík z nakladatelství Host. To je poměrně velké a má tu výhodu, že atraktivním edičním plánem, ve kterém má několik skandinávských detektivek (o něž je v posledních letech čím dál tím větší čtenářský zájem), může dotovat náročnější tituly. Jsou však malí nakladatelé, již se soustředí na graficky či ilustrátorsky náročné publikace například pro děti, a ti nemohou kvůli nedostatku peněz knihy vydávat. To je třeba případ mnohokrát oceněného Meanderu.

Podle informací Českého svazu knihkupců a nakladatelů vyšlo v roce 2008 přes osmnáct tisíc titulů, v roce 2011 už to bylo jen šestnáct tisíc. Průměrná cena knihy se za posledních deset let zvedla zhruba o čtyřicet korun, to se ovšem měří těžko, statistik je v tomhle ohledu málo. "Žádný dramatický pokles objemu obchodu s knihami však zatím nenastal," uvádí se v poslední zprávě svazu mírně optimisticky.