Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Končí Delta, domov Tata Bojs i alternativců

  19:10aktualizováno  19:10
V sobotu 3. května bude v klubu Delta na pražském sídlišti Dědina hrát Garage Tonyho Ducháčka a další hosté. Veselý večírek bude mít trpkou příchuť: půjde o poslední koncert ve více než dvacetiletých dějinách klubu.

Vánoční koncert v roce 2006 byl jedním z desítek vystoupení, která v klubu Delta odehráli Tata Bojs | foto: Petr TopičiDNES.cz

Delta byla soukromým kulturním zařízením v nájemní budově Prahy 6. Ta celý objekt, v němž je mimo jiné velkoprodejna potravin, knihovna, lékařské ordinace či pošta, prodala za 62,5 milionu korun společnosti Amadeus.

Nový majitel se sice podle novin Prahy 6 Šestka zavázal "zachovat stávající služby" a "nerušit rockový klub", skutečnost je ale v tuto chvíli taková, že provozovatelka klubu Zuzana Jáchymová nemá šanci vzhledem k dramaturgické linii, jíž je Delta v pražské kulturní nabídce unikátní, šanci vyhovět výši nájemného.

Proto se svým týmem končí a budoucnost je v mlhách. Kuloárové zprávy hovoří o bowlingu, ale i dalších komerčních aktivitách, které by v tomto prostoru měly nahradit převážně alternativní hudební, výtvarné, filmové a divadelní dění.

Nejdřív divadlo, potom muzika
Delta totiž není a nikdy nebyla jen "rockovým klubem". 5. května roku 1987 byla ostatně založena jako především divadelní scéna, na které účinkovaly dodnes slavné soubory, například HaDivadlo, Divadlo na provázku či Sklep.

Teprve od roku 1988 se zde začaly pořádat koncerty, a to z velké části umělců, kterým se jiná místa - snad s výjimkou žižkovské Chmelnice - přes evidentní rozklad socialistického systému často bála poskytnout prostor. Víceméně pravidelně zde koncertovali například Psí vojáci, MCH Band, Už jsme doma či Z kopce.

Tata Bojs s inventárním číslem
Prakticky od začátku své "vážnější" existence zde ovšem měli "domovské právo" zejména Tata Bojs, nejprve v roli předskokanů slavnějších kolegů, posléze jako jedny z opor programu, na které bylo vždycky "nabito".

Tata Bojs byli s Deltou dodnes doslova srostlí: baskytarista Mardoša v klubu několik let pracoval, postupem let a v souvislosti s rostoucí popularitou a šíří možností si v objektu klubu kapela vybudovala zkušebnu a soukromé nahrávací studio, v němž natočila několik posledních alb. Své zkušebny měly na Deltě i další spřízněné skupiny.

Nejen domácí, i hosté
Klub, do kterého si přes jeho lokaci na periférii Prahy nedaleko ruzyňské věznice nacházeli cestu hudební fajnšmekři z celé metropole, ovšem nežil zdaleka jen jednorázovými koncerty domácích interpretů.

Je na místě připomenout koncertní cyklus Hudba na okraji (Prahy), který zde od roku 1992 představil mnohá z největších jmen světové alternativní scény, například kytaristu Elliotta Sharpa, několik souborů bubeníka Chrise Cutlera či slavné švédské sdružení Fleshquartet.

Delta byla od první poloviny 90. let také jednou z hlavních scén každoročního podzimního festivalu Alternativa, pořádaného sdružením Unijazz. V jeho rámci se zde mimo jiné představil fenomenální americký zpěvák David Thomas (ex-Pere Ubu). V soutěžní přehlídce Malá Alternativa například debutovala před větším pražským publikem dnes oblíbená kapela -123 min.

Nejnižší pudy i vysoké ideje
V prostorách klubu dostávali v průběhu jeho existence příležitost k výstavám většinou mladí výtvarníci - k největším "deltovním" legendám v tomto ranku patří zejména Výstava pro nejnižší pudy, kterou uspořádal v roce 1990 tehdy ještě nepříliš známý výtvarník David Černý.

Delta žila vždy výrazně společenským životem a na mnohé akce, jako byly třeba pověstné vánoční koncerty skupiny Dunaj a mnohé další pamětníci dodnes vzpomínají. Okrajově klub zasáhl například i do ekologie: 28. září 1989 zde bylo založeno dodnes činné sdružení Děti Země.

Sobotní koncert s dobrovolným vstupným, na kterém kromě Garage vystoupí soubor Kvartet dr. Konopného a dvojice DJů Alfa & Omega (jejíž polovinou je Mardoša z Tata Bojs), a který bude uvádět herec a "všeuměl" Radomil Uhlíř, tak bude uzavřením jedné z podstatných, byť zdánlivě nenápadných kapitol pražského kulturního života.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Najdete na iDNES.cz