Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncertní album vykoplo Lenku Filipovou do nového tvůrčího období

  5:07aktualizováno  12:14
Po pětileté odmlce přichází zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová s novým albem Live. Koncertní nahrávka vznikla v bratislavském Divadle Aréna. "Považuji toto CD/DVD za první náznak dalšího tvůrčího období," uvedla Filipová v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Lenka Filipová | foto: Universal Music

Odpovědi najdete zde

Se čtenáři diskutovala Lenka Filipová

Live je první DVD/CD nosič Lenky Filipové. Nabízí průřez celou její dosavadní tvorbou se všemi hity, ale nechybí ani různé hudební výlety, například keltské balady či francouzské písně.

"DVD neznamená vzpomínky, je tam hodně nových věcí, takže zatím nemám potřebu jít do studia. Tak tomu pravděpodobně bude i příští rok, kdy připravuji nové zahraniční projekty s dalšími novinkami. Je pro mě moc důležité si nové věci ověřit před publikem," prozradila muzikantka čtenářům iDNES.cz.

Jako hosté s Lenkou Filipovou vystoupili kytarista Mirek Linhart, harfenista a akordeonista Sean Berry a violoncellista Štěpán Švestka, kteří pomohli v bratislavském Divadle Aréna vytvořit působivou atmosféru.

Lenka Filipová debutovala deskou Zamilovaná v roce 1982 a od té doby patří k důležitým postavám českého popu. Většinu písní si skládá sama, jejím "dvorním" textařem byl Zdeněk Rytíř. Zatím poslední řadové album Tisíc způsobů, jak zabít lásku vydala v roce 2003.

Lenka Filipová pochází z uměleckého prostředí, její otec byl studovaný operní pěvec a pražský divadelní herec, matka pracovala coby učitelka hudební výchovy, při které používala kytaru.

Lenka Filipová čtenářům iDNES.cz přiznala, že pořád cvičí denně. "Jednak mě to pořád baví, druhak musím, jinak bych nezahrála to, co mám. A troufám si říci, že bych zahrála i to, co slyším z rádia," uvedla hudebnice. Přidala i radu, jak kvalitní nástroj potřebuje zájemce o hru na kytaru. "Na začátek trochu kvality neuškodí, aby to žáka neodradilo od dennodenního cvičení, které je bohužel nutné. Při případných pokrocích bych doporučovala investovat do ještě kvalitnějšího nástroje."

V šestnácti letech Lenka Filipová vyhrála celostátní kytarovou soutěž hudebních škol a byla pozvána ke zkušebním nahrávkám do Plzně, kde si poprvé zkusila i zpívat - mimo jiné i lidové písničky - s kytarou. Tato nahrávka byla rozhodující pro lídra Brněnského rozhlasového orchestru B. Smejkala. Když ji uslyšel, pozval Lenku na tříměsíční turné s orchestrem a sólisty Jožkou Černým a Jarmilou Šulákovou do USA a Kanady.

Později hostovala se Spirituál kvintetem, doprovázela v pražské Viole kytarou divadelní představení o Villonovi. V té době vznikla její první deska, která vyšla u Pantonu, byla čistě kytarová s verši Vítězslava Nezvala, které zhudebnil její přítel a kolega Štěpán Rak.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Najdete na iDNES.cz