Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncert završil Mahlerův festival

  15:56aktualizováno  15:56
Jihlava - Sobotním koncertem účastníků Prvních mezinárodních mistrovských kurzů byl v Jihlavě uzavřen první ročník Mahlerova festivalu, kterým Jihlava žila ve dnech 15. až 28. července. V bohatém programu, v jehož rámci se například uskutečnila konference EPTA učitelů hry na klavír, nechyběly mistrovské kurzy. Těch se zúčastnilo na pětatřicet studentů konzervatoří či hudebních škol.

Zdokonalovali se ve hře na klavír, violoncello, housle a v komorní hudbě. "V dalším roce chceme nabídku rozšířit také o obor zpěv," doplnil Radoslav Kvapil, předseda Sdružení pro českou hudbu, jenž je jedním z hlavních organizátorů Mahlerova festivalu. Mahlerův festival byl vyhledávaným i díky velice kvalitnímu složení klavírních koncertů, které tvořily jakousi páteř celé akce. Během jeho průběhu se jich uskutečnilo celkem třináct. Do Jihlavy se sjely klavírní hvězdy světové úrovně; některé z nich se staly pedagogy Mistrovských kurzů. Koncerty se konaly kromě Jihlavy také v Novém Městě na Moravě, Kalištích a Polné.

Za zmínku stojí například koncert Josepha Banowtze, který neváhal přijet až z Ameriky, nebo koncert Iriny Edelstein. "Bohužel některé z koncertů narážely na nezájem ze stran posluchačů," řekl Radoslav Kvapil s tím, že obecenstvo z velké většiny tvořili frekventanti kurzů a stálí příznivci Mahlerova hudebního odkazu. Naopak velkého zájmu veřejnosti se těšil klavírní koncert Adama Wodnickiho. Panovala na něm nevídaná atmosféra, byl přerušován výkřiky "bravo", tleskáním, dupáním a Wodnicki musel přidat celkem šest přídavků. "Nic podobného jsem ještě na žádném koncertě klasické hudby nezažila," svěřila se pravidelná návštěvnice koncertů.

Nedílnou součástí Mahlerova festivalu, byl také den Izraele. Právě spojení kultur české, německé a židovské na Mahlerově festivalu, má být připomínkou souvislostí, v nichž Gustav Mahler žil. Dne Izraele se zúčastnila také Izraelská velvyslankyně Erella Hadarová, která přiblížila vznik a vývoj Izraele, jakož i specifika života v něm v současné době. Návštěvníci hotelu Gustav Mahler tak mohli také navštívit výstavu "Kořeny židovského národa v kraji Vysočina", kterou pořadatelé připravili speciálně k této příležitosti. Výstava prostřednictvím archivních materiálů přibližuje židovskou kulturu, architekturu a tradice s ohledem na kraj Vysočina.

Pořadatelé mají odvážné plány - festival by měl být větší a pestřejší

Jedním z hlavních duchovních otců Mahlerova festivalu v Jihlavě je předseda Společnosti přátel hudby a klavírista v jedné osobě, Radoslav Kvapil. "Mám dojem, že jsme pro první ročník tohoto festivalu udělali za daných podmínek maximum," říká o právě skončeném prvním ročníku festivalu Radoslav Kvapil.

Jak jste byli spokojeni s posluchačským zázemím a návštěvností koncertů?
Myslím, že jsme byli stoprocentně spokojeni s koncerty mimo Jihlavu. Vystoupení v Kalištích či v Novém Městě měla velký ohlas, o čemž svědčily plné sály. Jiné to bylo v Jihlavě, kde koncertů bylo relativně mnoho - prakticky denně. Takže mohlo dojít k určitému přesycení.

Dá se říci, že to pro vás znamená poučení s tím, že tolik koncertů v řadě za sebou nebudete dělat a spíše je rozčleníte?
Já si myslím, že to bude přesně naopak. Celá dramaturgie festivalu byla udělána tak, že na koncertech hráli učitelé mistrovských kurzů. Jestliže budeme mít v příštím roce účastníků kurzů více, dostaneme se do opačného problému, takže budeme diskutovat zda sál, který máme k dispozici bude dostatečně velký.

Hodláte tedy Mahlerův festival uskutečnit i v příštím roce? Jaký by měl být následující ročník?
Našli jsme tady vynikající zázemí, tudíž se sem opět rádi vrátíme. Festival by měl být větší a pestřejší.

Může být konkrétnější?
Festival chceme udělat větší rozsahem. Mahlerův festival začne v Jihlavě pravděpodobně 28. června orchestrálním koncertem. Víme že budeme mít amerického dirigenta a sólistku zpěvačku z Kanady, která bude zpívat Mahlerovy písně. Následovat bude velký blok mistrovských kurzů ve dnech 7. a 21. červencem, kde předpokládáme denně koncert jednoho z pedagogů či našich hostů. Větší to bude i z toho důvodu, že do festivalu chceme začlenit i další města Vysočiny tak, abychom obsáhli celý kraj. Předpokládáme, že budeme koncertovat minimálně v deseti dalších městech. Jihlavské koncerty by se pak opakovaly ve významných městech kraje. Každé z měst bude mít šanci vyslovit se k počtu koncertů. Jednat by se o tom mělo na schůzce starostů, kterou chceme svolat na začátek září.

Je něco, čím budete chtít festival krom zavedených aktivit obohatit?
Nám tady velice chybí zpěv. Pokud nemůžeme hrát Mahlerova orchestrální díla - zatím z finančních důvodů, ale i na ty v budoucnu dojde, chceme mít na programu jeho písně. Zatím jednáme se zahraničními zpěváky, ale vše je teprve v jednání a nechci předbíhat. Spolupráci jsme zahájili se státem Izrael, rozšíření styků plánujeme s Amerikou a velký zájem máme o koncertní umělce z Německa. Jedním ze strategických plánů festivalu je spojit významné aktivity regionu s naším festivalem. Velice proto stojíme o bližší spolupráci s telčskou Francouzsko-českou hudební akademií. Ta pro nás znamená nejenom mistrovské kurzy, ale i účast významných francouzských umělců, kteří tam vyučují.

Spolupracujete nějak se společností Mahler 2000, která patří k dalším, kdo se zabývá Mahlerovým hudebním odkazem a aktivně působí v Kalištích?
Od začátku s nimi máme úzkou spolupráci. Její představitelé velice vážně uvažují o tom, že po dokončení Mahlerova rodného domu v Kalištích, jehož rekonstrukce by měla být završena v nejbližších deseti měsících, zavedou pěvecké kurzy. Vést by je měla Gabriela Beňačková. Naší snahou by bylo začlenit některé z frekventantů těchto kurzů do našeho programu, protože jméno Gabriely Beňačkové jistě přitáhne mnoho vynikajících zpěváků. Samozřejmě stojíme i o samostatný koncert Gabriely Beňačkové.

Mimo jiné je vaše organizace také jedním z hlavních pořadatelů Mahlerovy klavírní soutěže, která se letos v březnu poprvé konala v Jihlavě. Bude i v příštím roce?
Domluvili jsme se zástupci města, že by bylo vhodné pořádat tuto soutěž vždy jednou za dva roky. Jsme tedy již teď rozhodnuti, že termín soutěže posuneme na konec června tak, aby byla spojena s Mahlerovým festivalem. Takže znovu až v roce 2003.

Frekventantka mistrovských kurzů ve hře na klavír hraje na sobotním závěrečném koncertě, který uzavíral celý Mahlerův festival.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz