Peter Gabriel

Peter Gabriel | foto: EMI

Peter Gabriel přijíždí oslavit čtvrt století své zásadní desky

  • 2
Na čtvrteční koncert Petera Gabriela v pražské O2 areně se ještě dají sehnat vstupenky. Třiašedesátiletý anglický muzikant své současné turné zasvětil vzpomínání na album So, kterým se v 80. letech proslavil.

"Servírujeme to jako jídlo. Jako předkrm diváci dostanou akustický začátek, pak je hlavní chod, což jsou elektrické verze různých písniček. A když to přežijí, dostanou ještě dezert, což je deska So od začátku do konce," napsal Peter Gabriel na své internetové stránky během příprav na evropskou část svého turné.

To nazval Back to Front a představí je zítra v pražské O2 areně. Vstupenky, které se prodávají od 1 090 do 1 990 korun, by podle Petra Nováka z pořádající agentury Live Nation měly být k dispozici v předprodeji i na pokladnách v den koncertu.

Nejhranější klip

Desku So, jejíž oslavy a reedice celé turné odstartovalo, vydal Peter Gabriel v roce 1986, tedy dlouho poté, co skončil své angažmá v klasické sestavě Genesis. Byla to jeho pátá regulérní sólová deska a zároveň první, které se rozhodl dát nějaké jméno.

Pochází z ní i jeden z jeho největších a nejúspěšnějších hitů, píseň Sledgehammer, která si dodnes drží status skladby s největší rotací na hudební stanici MTV. Za revoluční přístup k animaci, který ovlivnil klipovou estetiku, získal klip od televize hned devět ocenění.

Není bez zajímavosti, že za podobou videa stál mimo jiné i Nick Park z týmu Aardman Animations, který se nejvíce proslavil příběhy Wallace a Gromita.
Inovativní byla ale píseň v době osmdesátých let i hudebně. Peter Gabriel, jeden z pozdějších "vynálezců" world music, v ní totiž propojil dva světy.

Základ písně ovlivnil soulový zvuk šedesátých let, konkrétně produkce slavných nakladatelství Motown a Stax. Dechovou linku dokonce přímo nahráli jejich studioví hudebníci známí jako Memphis Horns. Skladbu ale zároveň doplňují syntezátory, které napodobují charakteristický zvuk japonské flétny šakuhači.

Sázka na pop

Dnes se o albu So píše jako o vrcholu hudební produkce osmdesátých let, což v sobě má jistou dvojakost. Dobový zvuk, pod kterým se podepsal producent Daniel Lanois, totiž stihl zestárnout.

Při příležitosti loňské reedice alba hudební kritici také podotkli, že deska So v Gabrielově kariéře znamenala odklon od hudebního experimentování k sázkám na popovou jistotu. Podle deníku Guardian dokonce prý Gabriel procházel hudebnickou krizí středního věku a album je podle něj bezostyšnou sázkou na úspěch v hlavním proudu.

Album, za které Gabriel dostal dvě ceny Brit Awards a čtyři nominace na Grammy, se každopádně zapsalo do historie a pravidelně se objevuje v žebříčcích nejlepších desek.

Každý z koncertů, který v rámci turné odehraje, nechává Peter Gabriel nahrát a smíchat svým dvorním technikem Benem Findlayem. Fanoušci si pak mohou nahrávky koupit na jeho webu.