GLOSA: To se často neslyší. Česká zpěvačka umí rozpoutat italský oheň

  18:55aktualizováno  18:55
Na ten koncert šel člověk spíš ze zvědavosti než s přílišným očekáváním. Tím větší bylo překvapení. Je tu zjevně sopranistka, která míří vysoko. Navíc v repertoáru, který v Čechách téměř nikdo neumí zpívat.

Sopranistka Zuzana Marková a barytonista Simone Piazzola na koncertě v Obecním domě | foto: Petr Dyrc

Dotyčná mladá dáma se jmenuje Zuzana Marková. Na pondělním koncertě v Obecním domě, který pořádala agentura Nachtigall Artists, vystoupila spolu s italským barytonistou Simonem Piazzolou. Ve zdejších hudebních kruzích samozřejmě není úplně neznámá. Je dcerou pěvkyně Jiřiny Markové, objevovala se v Národním divadle v dětských rolích, studovala zpěv a začínala kariéru v Ostravě. Pak zmizela z dohledu.

Dalo se přirozeně zjistit, že působí především v Itálii, kde zpívá role z belcantových oper. Jenže špatným pěvcem se lze stát v Itálii stejně spolehlivě jako v Čechách, takže obezřetnost byla na místě. Nicméně nějakým způsobem či zázrakem Marková v nejemocionálnějším, ale i nejtěžším oboru, jímž belcanto rozhodně je, vstřebala v jeho vlasti všechno správně: techniku, styl i výraz a k tomu přidala vlastní osobnost. Árie z oper Belliniho (Puritáni), Donizettiho (Favoritka, Lucia di Lamermoor), Verdiho (La traviata, Maškarní ples, Rigoletto), které na koncertě zazněly, zpívala právě opačně, než je to u nás obvyklé.

S italskou operou si totiž u nás interpreti nikdy moc nevěděli rady, a tím horší je to dnes. Buď se švitoří jako bezbarvý lehounký valčík či se přiškrceně řve z posledních dechových rezerv. Marková ani nekuňká, ani neřve. Zpívá sytým, plným, ve všech polohách probarveným a nosným hlasem, opřeným o tělo a vybaveným nekonečným dechem, umožňujícím klenout melodie, frázovat s vlastní fantazií a téměř neomezeně se rozpínat do šťavnatých výšek. A také do zpěvu vkládat ohnivou energii. Asi nejúchvatněji podala Gildu z Rigoletta a že umí i francouzskou operu, dokázala v přídavku, jímž byla Julie z Gounodovy opery Romeo a Julie. Navíc má jevištní dar, tóny umí přirozeně propojit s gesty a mimikou a komunikovat s divákem.

Paradoxem večera bylo, že rodilý Ital, barytonista Simone Piazzola naopak v áriích a duetech předváděl problémy, jež zpěváci s belcantem mívají, jakkoli - což je i jeho případ - příležitostně hostují i na předních scénách. Ač má příjemný hlas, ten působí jakoby krátce a postrádá onu nezbytnou pružnost a rozpínavost, takže pak nemůže obsah árie vyjádřit. Navíc mu - další paradox - téměř nebylo rozumět, na rozdíl od Markové, která si očividně osvojila i italštinu. A jeho strnulá gesta a pózy zaváněla nejhorší divadelní machou. Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK, který vedl Francesco Ivan Ciampa, nevybočil v hraní italské hudby z domácí „tradice“, která emocionální sílu zaměňuje za sílu čistě fyzickou.

O jediný, zato pořádný závan italského horkého vzduchu se tak na koncertě postarala Češka. Markové je letos třicet, a pokud vydrží a nedá se předčasně zlákat různými vábničkami k těžším rolím, tak může být jednou hvězdou první velikosti na všech světových scénách.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

Ob-La-Di, Ob-La-Da. Bílé album Beatles zní lépe než před půl stoletím

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison (s kytarou zády) a Ringo Starr ve...

Před padesáti lety vyšla nová deska slavných Beatles. Nenesla žádný název, a tak se jí začalo říkat Bílé album. Nyní...

Dobudeme tu obří O2 arenu! Velký sen má stále více zdejších muzikantů

Marpo & TroubleGang v O2 aréně (19. května 2018)

Kabát, Lucie, Kryštof, Gott nebo Vondráčková. Největší hokejová hala dosud lákala ke koncertům rovněž největší jména....

GLOSA: Emma Drobná není mistrem řečnění, ale když zpívá, je to zabijácké

Emma Drobná koncertovala 10. listopadu 2018 v brněnském Kabinetu múz.

Zpěvačka Emma Drobná, vítězka Česko Slovenské SuperStar z roku 2015 a majitelka jednoho z nejzajímavějších hlasů na...

Najdete na iDNES.cz