Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncert Madonny, to je totální show

  13:21aktualizováno  13:21
Do kryté haly Maxe Schmelinga v Berlíně se valili fanoušci královny popu Madonny. Deset tisíc lidí, víc se jich do vyprodané arény nevešlo, určitě mělo pocit exkluzivity. A Madonna jej dokázala naplnit. Madonna na turné! To v kontinentální Evropě už osm let nebylo. Když královna popu před časem oznámila termín koncertu v Londýně, zmizelo 18 000 vstupenek za šestnáct minut. Přidala pět vystoupení. Do čtyřiadvaceti hodin byla vyprodána. Podobné to bylo v Berlíně. Madonna je trhák.

Bulvár ji sleduje stejně jako kdysi princeznu Dianu, puritáni ji nesnášejí kvůli sexuálním výstřelkům, avšak coby zpěvačka je vzorem profesionality. Od roku 1980 je stále v obraze. Ví, co se děje v populární hudbě a co s ní bude hýbat příště.

Proboha, nemáte lístek?

Berlín žil velkolepými koncerty. Madonna se ubytovala v hotelu Four Seasons a zavřela za sebou dveře prezidentského apartmá, kdy svého času bydlel i Václav Havel. Cítila se nachlazená a když v doprovodu tělesných strážců nakrátko vyrazila do baru Anderman, poručila si jen heřmánkový čaj za tři a půl marky. Média ulovila pouze obrázky jejích dětí Lourdes a Rocca. Desetiměsíční Rocco s chůvou "nakupoval" v nedalekém obchodě pro vegetariánskou maminku dýni, rýži, levandulovou vodu a mrkev. Kuchaře si zpěvačka přivezla s sebou.

V ulicích se vše točilo kolem vstupenek, jejichž původní cena 163 marek vylétla až na tisíc. S blížícími se koncerty byly stále levnější. Překupníci je pak nabízeli před halou za 500 a těsně před vystoupením za 300 marek. Prodali všechny.
To už bylo okolí moderní haly totálně ucpané auty a autobusy. Ulicemi táhly hloučky lidí. Madonna udávala jejich módě styl. Hitem byly kovbojské širáky, slaměné i kožené, tílka v barvách americké vlajky nebo trička s nápisem Material Girl.
Proudy fanoušků se slévaly před halou, kde se všichni disciplinovaně postavili do dlouhých front. Ochranka každého prohlédla. Prsty komisních mužů i dam zajížděly do tašek a každý musel zvednout ruce na hlavu, když mu strážci prohmatali postavu od hlavy k patám.

Dav pískal, dupal a křičel o to víc, čím rychleji se blížil začátek. Lidem, kteří se mačkali dole pod pódiem, podávala ochranka kelímky s vodou. Dívku, která omdlela štěstím lidé sami vytáhli z kotle a podali ji přes hlavy zdravotníkům. Když světla kolem půl deváté zhasla, explodovala hala nadšením.

Rodina je rodina, obchod je obchod

Madonna se umí prodávat. Tím spíš, když vyrazí na turné. Například zprávy, že v Miláně se ubytovala u své přítelkyně, italské módní návrhářky Donatelly Versace, a poté vyrazila na zteč luxusních obchodů, jsou promyšleným reklamním tahem.
Její fanoušci vědí, že jí vegetariánskou stravu a kondici si udržuje sportem. Běhá, posiluje, trénuje asijská bojová umění nebo nové druhy tance. "Zkouším mnoho věcí: flamenco, tanec ve stylu country and western, japonské divadlo, zajímají mě i cirkusové triky," řekla, když se připravovala na turné.

Kdo je Madonna? Američanka, která prodala sto milionů desek, řídí své obchodní aktivity ve Spojených státech pomocí internetu, investuje na burze, založila gramofonovou firmu Maverick. Hlavní postava úspěšného filmu Evita. Mnohonásobná milionářka.

A taky tvrdá obchodnice. Její manžel, filmový režisér Guy Ritchie, to snáší s britským humorem. Do jednoho filmu si vybral Madonninu starší píseň Lucky Star a požádal ženu o souhlas. Ta požadovala vysoký honorář. "Myslel jsem si, že to zůstane v rodině," řekl Ritchie. "Rodina je rodina, obchod je obchod," opáčila Madonna Louise Ciccione. Možná si vzpomněla na své začátky, kdy se nechala fotit na akty, aby si vydělala peníze na kursy diskotékových tanců.

Přitahuje úspěšné lidi. Když se na čas usadila v Miami, přesídlili za ní lidé z hudební branže, filmaři, producenti. A bohatí snobové. Cena pozemků v okolí jejího sídla stoupla. Madonna tak určila ráz jedné čtvrti, kde vzniklo úplně nové centrum zábavního průmyslu. Když si našla dům v Londýně, Britové zajásali. Skoty potěšilo, že propagovala jejich vysočinu, když se tam vdala za Ritchieho. Do Skotska se turisté jen hrnou.

Čtyřikrát se převtělila

Madonna si najala týmy choreografů a výtvarníků, aby jí pomohli převést písně do podoby moderního muzikálu. Rozhodla se, že předvede totální popové divadlo. Je určeno lidem v bohatých metropolích typu Barcelony, Paříže, Londýna, Milána, New Yorku či Berlína.

Jak si zpěvačka takové divadlo představuje, to ukázala hned na začátku koncertu.
Křik zesílil, když se vynořila z oblaků kouře. Stála na miniplošině, která se zvedala za tónů Drowned World/Substitute For Love. Ke stropu pódiové konstrukce stoupaly také dva velké bloky, složené z blikajících obrazovek. Byly to malé projekční plochy, velké plátno měla Madonna za zády.

Zpěvačka si vybrala čtyři stylizace, do kterých se postupně vtělovala.
Nejprve byla rockerkou v tričku a zipových kalhotách, kolem pasu skotskou sukénku.

Na scéně se objevily dlouhé tmavé pytle, ve kterých se zmítali tanečníci s plynovými maskami a světly na hlavách. Doráželi na Madonnu, strhávali ji na zem a ona je odrážela. Došlo i na dráždivé sexuální efekty, když Madonna popadla velkou silnou hadici, ze které se valil kouř a obkročmo se na ni posadila.

Pak se chopila kytary, zatímco k ní přijížděly malé plošinky s hudebníky. Kapela byla pohromadě, chrlila na lidi garážový rock a Madonna stříhala na elektrické kytaře jeden akord za druhým.

Fanoušci byli překvapeni. Madonna je začátečnicí, na kytaru se učí teprve půl roku. S podporou baletní skupiny a kapely zahrála i Ray Of Light. Na projekčních plátnech se odehrávala jakási šílená jízda ulicemi velkoměsta a publikum bouřilo.

Pak se Madonna změnila v japonskou gejšu. Na scénu ji uvedli tanečníci, kteří viseli ze stropu hlavami dolů jako netopýři, a pomalu klesali. Zpěvačka měla černou paruku a kimono s rukávy protaženými až k okrajům pódia. Zatímco zpívala hit Frozen, na plátnech se míhaly těžké červené mraky. Pak od ní tanečníci oba dlouhé rukávy odtrhli a mávali s nimi. U Madonny se zjevil také tančící samuraj, mávající kolem jejího těla mečem.

Na magickou baletní scénu asi nikdo nezapomene. Tanečníci i Madonna létali vzduchem, zavěšeni na tenkých lanech. Klesali, stoupali a střetávali se v akcích, připomínajících asijské bojové umění.

Pak se Madonna vrátila do Ameriky. Kovbojské džíny, širák, stříbrný opasek. Diva seděla na balíku slámy a hrála na kytaru Deserve It. Když došlo na hit Don´t Tell Me, přidal se balet. Všichni si drželi klobouky, zatímco nohy vydupávaly kovbojský odzemek. Na plátně se míhala romantická krajina Arizony.

Film Evita připomněla skladba Don´t Cry For Me Argentina, pódium ovládl ohnivý jihoamerický tanec. Madonna zpívala španělsky a její píseň La Isla Bonita zvedla ze sedadel i poslední lidi na tribunách.

Jakoby to nestačilo, Madonna přenesla publikum do newyorského kabaretu. Svůj první velký hit Holiday si střihla v buřince, bílém kožichu a na poslední píseň Music se převlékla jako protřelá dívka z ghetta. Pohybovala se v těsném tričku, s tělem ověšeným pasáckými šperky. Z pódia se stal dunící taneční klub a Madonna, podporována pružnými tanečníky, udávala tón zábavy.

Na závěr splynula se skupinou na parketu jako jedna z jejích členek a představovala kolegy publiku. To už se snášely zlaté konfety, které si lidé odnášeli domů ve vlasech. Stominutový koncert skončil.

Lidé si přišli na své

Nadšení diváci zuřivě mávali a vztahovali ke zpěvačce ruce, kdykoli se přiblížila k pódiu. Stačilo, aby přešla na levou stranu, a tato část haly jásala. Když k publiku promluvila a pozdravila je "Hallo Germany!", zvedla se bouře.

Lidé zazpívali a Madonna jim to umožňovala svými hity. Při nejznámějších otáčela mikrofon do publika a povzbuzovala gesty i výkřiky. Když si jen tak sedla na okraj pódia a zpívala baladu Gone, rozzářil se kotel tisíci plamínky zapalovačů. Při tanečních písních publikum jásalo i dupalo, až se schvěl celý stadion. Fanoušci, sedící na tribunách si pivem pobryndali kolena. Tak mocně vibrovaly ocelové podlahy.

Po poslední písni dav ještě bouřil a dožadoval se přídavků. Ty však Madonna na turné zrušila. A němečtí diváci byli disciplinovaní. Jakmile se v hale rozsvítila světla, přestali pískat a zamířili k východům.

Po desáté hodině se dav rozléval do ulic. Turci, prodávající kebab a další pochoutky, se chystali na nával zákazníků. Hospody a bary se zaplnily lidmi, oslavujícími večer s Madonnou.

Madonna při koncertu v Berlíně zpívala a přitom předváděla velkolepou show.

Madonna při koncertu v Berlíně zpívala a přitom předváděla velkolepou show.

Madonna při koncertu v Berlíně zpívala a přitom předváděla velkolepou show.

Madonna při koncertu v Berlíně zpívala a přitom předváděla velkolepou show.

Madonna při koncertu v Berlíně zpívala a přitom předváděla velkolepou show.

Madonna při koncertu v Berlíně zpívala a přitom předváděla velkolepou show.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Najdete na iDNES.cz